Kryzys muzyki klasycznej

Zobacz Nuty, książki, zeszyty nutowe w sklepie Muzyczny.pl

Niestety muzyka klasyczna w ostatnich latach przeżywa dość mocny kryzys. Co takiego się stało na przestrzeni lat, że tak bogata, szlachetna i poruszająca muzyka jest spychana na margines muzyczny. Jest to przede wszystkim spowodowane pędem życia oraz tym, że człowiek ma coraz mniej czasu na oderwanie się od tego zgiełku cywilizacyjnego. Wszyscy jesteśmy zaganiani i na spokojne zrelaksowanie się oraz zagłębieni w ten magiczny świat nie mamy już czasu.

Jak nauczyć się słuchać klasyki

Często zwłaszcza ludzie młodzi z góry przekreślają muzykę klasyczną stwierdzeniem, że jej nie rozumieją i im się nie podoba. Niestety takie podejście wynika przede wszystkim z tego, że dla tego gatunku trzeba poświęcić odpowiedni czas. W utwór klasyczny trzeba się wsłuchać, bo jest on formą pewnego opowiadania muzycznego. Tutaj jakieś fragmentaryczne odsłuchanie na nie wiele się zda. Podobnie jest z czytaniem książki, której nie będziemy rozumieli jak podczas jej czytania będziemy jeszcze rozmawiać z kimś a dodatkowo jeszcze będziemy oglądać telewizję. Tu musimy wygospodarować określony czas i miejsce, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał, abyśmy w spokoju mogli od początku do końca wysłuchać całości. Między innymi z tej też przyczyny np.: w filharmonii obowiązuje całkowita cisza podczas odbywających się koncertów. Muzyka klasyczna to nie koncert rockowy, gdzie wszyscy dookoła skaczą, krzyczą, śmieją się i tak naprawdę to często nawet zbyt mocno nie wsłuchują się w poszczególne dźwięki, które za zwyczaj są w takiej fazie przesterowania, że i tak ciężko je od siebie wyselekcjonować. Tak więc takim podstawowym elementem, który pomoże nam w zrozumieniu muzyki klasycznej jest odpowiednie miejsce i czas na jej słuchanie.

Inne priorytety, inna kultura

By dostrzec problem należy spojrzeć i porównać dwa światy, ten który był kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat temu oraz ten dzisiejszy. W dworach arystokracji przeważnie w salonie znajdował się fortepian. Dziś w każdym domu bez względu na status społeczny można spotkać wieżę hi-fi lub jakieś inne urządzenie elektroniczne służące do odtwarzania muzyki. Kiedyś ludzie żyli spokojniej, mieli więcej czasu aby się spotykać i spędzać ze sobą czas, a edukacja muzyczna była oznaką prestiżowego wykształcenia. Wskazane było, by panna z dobrego domu arystokratycznego posługiwała się językami obcymi zwłaszcza francuskim, umiała haftować i grać na jakimś instrumencie muzycznym. Ludzie spotykali i podczas tych spotkań towarzyszyła im muzyka. Dziś również ludzie się spotykają i muzyka również tym spotkaniom towarzyszy, ale czy podczas tych spotkań ktoś się mocniej zagłębia w tą muzykę? Nie, bo żyjemy w ciągłym pędzie i nie mamy czasu by choć przez chwilę się zastanowić i przeanalizować dany utwór muzyczny. Z tego też powodu muzyka rozrywkowa w szerokim tego słowa znaczeniu zepchnęła na margines sztuki muzykę klasyczną. Dlaczego, tak dużą popularnością cieszą się taki gatunek jak np.: disco-polo? Bo jest to krótki, przeważnie w dość szybkim tempie utwór o najprostszej budowie zwrotka – refren, gdzie do wysłuchania nie potrzebujemy tak sterylnych warunków jak do słuchania klasyki. Prosta melodia, prosty tekst i to większości wystarczy, ale czy takim postępowaniem stajemy się ubożsi duchowo? Przecież to prze muzyce klasycznej młody człowiek najlepiej się rozwija i uwrażliwia na piękno nie tylko muzyki, ale i przyrody oraz otaczającego go światu.

Oczywiście nie należy wszystkiego negować co się współcześnie dzieje. Błyskawiczny rozwój technologiczny XX wieku sprawił, że również i w muzyce zaszły ogromne zmiany. Przede wszystkim kiedyś muzyka obejmowała trzy główne sfery: muzykę kościelną, która była zarezerwowana tylko dla duchowieństwa, muzykę klasyczną, która była odpowiednikiem naszej dzisiejszej muzyki rozrywkowej, bo np.: takie walce Straussa można z powodzeniem przyrównać do dzisiejszej muzyki np.: pop i muzyka folklorystyczna czyli ta, przy której bawiło się pospólstwo i chłopstwo. Dziś tych gatunków nam się znacznie więcej namnożyło zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się muzyce rozrywkowej, która w XX wieku różne nurty wykształciła. Niemniej mało który współczesny gatunek muzyczny ma tak ogromny wpływ na uwrażliwienie i rozwój jak właśnie muzyka klasyczna.

Jak nauka to obowiązkowo na instrumencie klasycznym – akustycznym

Bez względu na to, jaki rodzaj muzyki nam się najbardziej podoba i na jakim instrumencie w przyszłości zamierzamy docelowo grać, to edukacje najlepiej rozpocząć od klasyki i koniecznie na tradycyjnym akustycznym instrumencie. Dzięki wykształceniu klasycznemu zdobędziemy odpowiedni warsztat techniczny. Tu każdy szczegół jest ważny a to wymusza na nas dążenie do perfekcyjności. Natomiast to, że będziemy ćwiczyć na klasycznym instrumencie akustycznym pozwoli nam na obcowanie z naturalnym brzmieniem instrumentu, który jest podatny na każdą naszą ingerencję artykulacyjną czy dynamiczną. Żaden nawet najlepiej skonstruowany instrument elektryczny, elektroniczny czy cyfrowy nie jest wstanie w pełni odwzorować odczuć granych na instrumencie tradycyjnym – akustycznym.

Podsumowanie

Obowiązkiem każdego pokolenia jest podtrzymywanie tradycji i związanej z nią kulturą. Poza tym muzyka klasyczna ma właściwości, które sprawiają, że lepiej się czujemy, mamy lepszy nastój, często może działać na nas kojąco. Nawet naukowo zostało stwierdzone, że podczas słuchania muzyki klasycznej uwalnia się hormon zwany dopaminą, który powoduje nasze zadowolenie. Przy tylu zaletach muzyki klasycznej, czy zatem nie warto bardziej zagłębić się w ten świat, zrelaksować się i poczuć się szczęśliwym.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry