Dobre przygotowanie koncertu

Zobacz Konstrukcje sceniczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Oświetlenie, efekty dyskotekowe w sklepie Muzyczny.pl

Organizacja koncertu, festynu czy innej imprezy plenerowej wymaga ogromnegonakładu pracy i nie ogranicza się jedynie do zaproszenia artystów i rozwieszania plakatów z informacją o wydarzeniu. Na barkach organizatora spoczywa ogromna odpowiedzialność a podstawowym priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo uczestników biorących udział w danym wydarzeniu, czyli artystów występujących na scenie, publiczności oraz wszystkich przybyłych gości.

Oczywiście nad bezpieczeństwem musi czuwać cały sztab specjalnie przeszkolonych do tego ludzi i przy imprezach masowych zazwyczaj jest to agencja ochrony. To jest oczywiście zadbanie o tzw. porządek społeczny między ludzki, ale nie powinniśmy zapominać, że również cała infrastruktura musi być odpowiednio przygotowana. Odpowiednie drogi ewakuacji, zaplecze medyczne i te wszystkie służby, które w przypadku jakiś losowych zdarzeń będą mogły wkroczyć i działać. Bardzo ważne jest odpowiednie zaplecze techniczne, którego integralną część stanowić będzie scena.

Konstrukcje sceniczne

Takim centrum uwagi przy różnego rodzaju wydarzeniach zawsze jest scena, na której wszystko się dzieje. I właśnie tu powinniśmy szczególną ostrożność wykazać przy wyborze takiej sceny i jej konstruowaniu. Oczywiście wszystko możemy zlecić zewnętrznej firmie, która przyjedzie rozstawi a po imprezie zwinie całą scenę. Jednak i w takim przypadku warto również szczegółowo dopytać się o wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem takiej sceny, a najlepiej osobiście sprawdzić dokumentację techniczną. Wszystkie elementy konstrukcyjne z których taka scena jest konstruowana powinny posiadać niezbędne atesty wymagane przepisami prawa. Należy pamiętać, że taka scena musi być odpowiednio dopasowana do rodzaju występów na najlepiej być w tej kwestii nawet przesadnie ostrożnym niż zbyt lekkomyślnym. Oczywiście do spokojnych występów recytatorskich nie będzie potrzebowali stawiania tak potężnej i wytrzymałej konstrukcji jak do występów dużych zespołów tanecznych. Dlatego to my jako organizatorzy musimy dokładnie wiedzieć ilu będzie wszystkich artystów, jakiego rodzaju występy będą prezentowane i jak duża musi być scena, by na przykład na zakończenie wydarzenia wszyscy występujący mogli wejść na scenę i wspólnie pożegnać się z publicznością.

Budowa i materiał sceny

Większość tego rodzaju konstrukcji scenicznych wykonywana jest obecnie z aluminium, które przede wszystkim ze względu na znacznie mniejszą wagę wyparły ciężkie konstrukcje stalowe. Każdy z elementów tworzy oddzielny moduł stąd też, budowa takiej sceny przypomina trochę budowanie z klocków. Dzięki takiemu modułowemu rozwiązaniu możemy składać sceny dowolnej wielość i dobrze dostosowywać je do wielkość i potrzeb konkretnego występu. Również dużym plusem takich scen modułowych jest to, że są mobilne. Przy jakiś mniejszych scenach całość konstrukcji możemy zmieścić do samochodu dostawczego lub w przyczepce.

 

Rodzaje scen estradowych

Sceny do występów możemy podzielić sobie na takie dwa podstawowe rodzaje: sceny stacjonarne, czyli te, które stanowią element infrastruktury całego otoczenia tak jak np.: Opera Leśna w Sopocie oraz sceny mobilne. My oczywiście koncentrujemy się na tych mobilnych, które są rozkładane tylko na dane wydarzenie, a po jego zakończeniu są rozbierane i mogą być przetransportowane w inne miejsce na inne wydarzenie. Jak już powiedzieliśmy sobie sceny takie możemy konstruować sobie wedle naszych oczekiwań. Podesty do takich scen mogą zostać wyposażone w nogi stałe lub z regulacją. Scena taka może być w tradycyjnym kształcie prostokątnym lub ze względu na możliwość rozbudowania można do główniej sceny tworzyć dodatkowe wybiegi.

Elementy sceny estradowej

Nasza scena nie powinna ograniczać się do samego podestu. Bardzo ważnymi elementami jest odpowiednie zadaszenie, które nie tylko chroni od upalnego słońca lub rzęsistego deszczu, ale jego konstrukcji najczęściej wykorzystywana jest do oświetlenia scenicznego. Kolejnymi elementami są odpowiednio dopasowane do wysokości sceny schodki oraz barierki, które zabezpieczają przed niepożądanym upadkiem.

Podsumowując

Jeżeli sporadycznie organizujemy równego rodzaju uroczystości czy występny możemy pokusić się o wynajęcie zewnętrznej firmy, która sprawę sceny nam załatwi. Jeżeli natomiast często organizujemy różnego rodzaju wydarzenia, gdzie ta scena jest niezbędna, to warto pomyśleć o zaopatrzenie się we własną scenę.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry