Flet prosty od podstaw – Rozegranie instrumentu

Zobacz Flety proste w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl

Jak już w poprzedniej części naszego poradnika zostało powiedziane do wyboru mamy dostępne na rynku flety wykonane z drewna lub plastiku. Pamiętajmy o tym, że drewno jest materiałem naturalnym dlatego nowy, drewniany flet należy wpierw na spokojnie rozegrać. Dajcie mu trochę czasu, by jego struktura przyzwyczaiła się do wilgotności i ciepła, które wydziela się podczas grania. Instrumenty z główką z tworzywa sztucznego są gotowe do natychmiastowej gry i nie muszą być rozgrywane. Oczywiście całkowicie bezproblemowe pod tym względem są instrumenty wykonane w całości z plastiku, które nie potrzebują czasu na adaptację i od razu są gotowe do grania.

Jakie techniki można wykorzystać grając na flecie

Na flecie prostym można grać wykorzystując różne znane współcześnie techniki artykulacyjne między innymi takie jak: legato, staccato, tremolo, frullato czy ozdobniki. Mamy również możliwość pokonywania dużych odległości pomiędzy poszczególnymi dźwiękami, a to wszystko sprawia, że flet prosty pomimo swojej bardzo prostej budowy jest instrumentem z dużym potencjałem muzycznym. Poniżej przedstawię Wam taką podstawową charakterystykę poszczególnych technik.
Legato – polega na płynnym przechodzeniu pomiędzy poszczególnymi dźwiękami. Oznaczeniem legata w nutach jest łuk nad lub pod grupą nut, którego technika legato ma dotyczyć.
Staccato – jest całkowitym przeciwieństwem do techniki legato. Tu poszczególne dźwięki muszą być zagrane krótko, wyraźnie od siebie oddzielone.
Tremolo – jest natomiast techniką polegającą na szybkim powtarzaniu jednego bądź dwóch jeden po drugim dźwięków, które mają za zadanie wytworzyć efekt pewnej wibracji muzycznej.
frullato – jest efektem podobnym do tremolo, ale wykonywana na nieprzerywanym dźwięku i bez zmiany jego wysokości.
ozdobniki – są to najczęściej różnego rodzaju przednutki mające za zadanie ubarwić dany utwór.

Budowa fletu prostego

Mamy kilka różnych odmian fletu prostego, ale bez względu na rodzaj w instrumencie tym wyszczególniamy cztery podstawowe elementy: ustnik, główka, korpus i stopka. Główka jest integralnym elementem ustnika w skład, którego wchodzą następujące części: kanał wlotowy, czop, okienko i warga. Ustnik jest oczywiście tym elementem, który odpowiada za powstanie dźwięku. W korpusie umieszczone są otwory palcowe, które otwierając bądź zamykając zmieniamy wysokość zagranego dźwięku. Stopka występuje w modelach trzyczęściowych natomiast zdecydowana większość fletów tzw. szkolnych jest dwuczęściowa i składa się z główki i korpusu.

Możliwości i ograniczenia fletu prostego

Podstawowym ograniczeniem zresztą tak jak u wszystkich instrumentów z tej grupy jest to, że flet prosty jest instrumentem jednogłosowym. Oznacza to, że z racji swojej budowy możemy wydobyć naraz tylko jeden dźwięk. Ma on również ograniczenia co do skali, dlatego też, żeby instrument ten mógł znaleźć swoje jak najszersze zastosowanie na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów fletów w określonym stroju.

Do najpopularniejszych strojów muzycznych należy strój C, ale dla większego zastosowania tego instrumentu są instrumenty w stroju F. Oprócz stroju oczywiście mamy poszczególne rodzaje o których już powiedzieliśmy sobie w pierwszej części naszego cyklu.

Jak podwyższyć lub obniżyć dźwięk

Na flecie prostym możemy zagrać każdy dowolny dźwięk mieszczący się w skali danego modelu. Najprościej ujmując wszystkie znaki chromatyczne zapisane w nutach, czyli krzyżyki cis, dis, fis, gis, ais i bemole des, es, ges, as, b po odpowiednio opanowaniu chwytów nie powinny stanowić dla nas problemu.

W standardowym flecie prostym na przedniej części korpusu mamy siedem otworów. Dwa otwory w dolnej części instrumentu mają podwójne otwory i właśnie dzięki odpowiedniemu odsłonięciu jednego z nich przy zakryciu drugiego uzyskujemy podwyższony lub obniżony dźwięk.

Dbanie o flet prosty

O każdy instrument muzyczny należy dbać, ale w przypadku instrumentów dętych należy zachować szczególną higienę. Dla zachowania własnego zdrowia powinniśmy po każdym zakończonym graniu dokładnie wyczyścić nasz instrument. Są dostępne na rynku specjalne wyciory do czyszczenia wewnątrz korpusu oraz preparaty do pielęgnacji instrumentu. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy nasz instrument rozłożyć. W przypadku instrumentów amatorskich, plastikowych bez większych obaw możemy naszemu instrumentowi zafundować kompleksową kąpiel. Przy instrumentach profesjonalnych drewnianych już taka drastyczna kąpiel nie jest wskazana.

Podsumowanie

Przygoda z fletem prostym może przerodzić się w prawdziwą pasję muzyczną. W tym z pozoru prostym instrumencie możemy odkryć dużą różnorodność brzmieniową. Dlatego też, rozpoczynając od naszego pierwszego szkolnego instrumentu możemy stać się prawdziwym pasjonatami z bogatą kolekcją fletów prostych z których każdy będzie charakteryzował się innym brzmieniem.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry