Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Jak już powiedzieliśmy sobie w poprzedniej części naszego cyklu poradnika naukę gry na harmonijce ustnej najlepiej będzie rozpocząć od tego podstawowego modelu diatonicznego w stroju C, który dysponuje dziesięcioma kanałami. Harmonijki ustne najczęściej na górnej pokrywie mają wygrawerowane cyferki, które oznaczają poszczególne kanały. Jest to dla nas od razu podpowiedź, gdzie znajduje się górna część instrumentu, a gdzie dolna. Na tej samej górnej pokrywie jest też zazwyczaj wygrawerowana dużymi literami nazwa marki lub producenta.
Jak trzymać harmonijkę ustną?
Przede wszystkim harmonijka musi spoczywać wygodnie w naszej dłoni w taki sposób byśmy mogli swobodnie nie tylko wydobywać poszczególne dźwięki, ale także modulować brzmienie. To jaką ostatecznie technikę obierzecie trzymania harmoniki to czas pokaże, ale proponuję zacząć od tych ogólnie przyjętych zasad, które pomogą Wam wypracować już indywidualny styl.
Harmonijkę powinniśmy trzymać lewą ręką w taki sposób, żeby palec wskazujący był rozciągnięty na górze, a kciuk na dolnej części obudowy. Reszta palców będzie natomiast tworzyło kopułkę w postaci daszka, który można będzie wykorzystać właśnie do kreowania brzmienia. Prawa dłoń natomiast będzie nam ten daszek utworzony z lewej ręki odkrywać lub zakrywać.
Prawidłowy oddech
Bardzo istotnym czynnikiem przy grze na harmonijce ustnej jest prawidłowe oddychanie. Pamiętajcie, by przepływ powietrza był wytwarzany przez pracę przepony. To zaprocentuje Wam między innymi tym, że nie będziecie się tak szybko męczyć podczas grania. Również stroiki będą mniej nadwyrężone dzięki czemu dłużej będziemy się cieszyli dobrą kondycją naszego instrumentu. Zwłaszcza na początku naszych ćwiczeń niech wdmuchiwane i wciągane powietrze będzie jednostajne. Pozwólcie Waszemu nowemu instrumentowi również się rozegrać i zaaklimatyzować.
Jak wydobyć czysty dźwięk?
Jest kilka sposobów dzięki na to, żeby uzyskać czysty klarowny dźwięk z naszego instrumentu. Jeden z nich to ułożenie języka w rurkę i przyłożenie go do otworu kanału. Niestety nie jest to zbytnio wygodna pozycja dla naszego języka do grania, dlatego można wykorzystać technicznie prostszą metodę. Polegającą ona na bezpośrednim przyłożeniu ust do instrumentu i zwężeniu warg w taki sposób, by powstał mały otwór pośrodku wprowadzający i wsysający powietrze tylko do jednego kanału. Można też blokować boczne wloty kanałów przy wykorzystaniu języka. Tak naprawdę nie ma większego znaczenie to na jaką metodę się zdecydujecie, bo najważniejsze jest to, by była ona skuteczna i dawało komfort grania.
Modelowanie brzmienia
To właśnie dzięki utworzonej kopułce wspomnianej powyżej będziemy mogli odpowiednio kształtować i modulować nasze brzmienie. Jeżeli daszek utworzony z lewej dłoni zakryjemy prawą dłonią, to nasz instrument będzie grał ciszej. Jeżeli nie będziemy prawą dłonią zakrywać naszego daszku to nasz instrument będzie miał swobodę rozprzestrzenienia się fal dźwiękowych, a dzięki temu zabrzmi głośniej.
Pielęgnacja harmonijki ustnej
Harmonijka ustna należy do instrumentów dętych dmuchanych, które mają bezpośredni kontakt z naszymi ustami. I właśnie ze względu na ten bezpośredni kontakt powinniśmy szczególnie dbać o higienę naszego instrumentu. Dlatego bezpośrednio po każdym zakończonym graniu powinniśmy nasz instrument przeczyścić.
Podsumowanie
Poznaliście już ogólną charakterystykę harmonijki ustnej z której jak widać pomimo swojego niewielkiego rozmiaru jest to instrument z ogromnym potencjałem. Ten potencjał wynika przede wszystkim z tego, że to instrumentalista ma decydujący wpływ na rodzaj, odcień i charakter wydobywającego się brzmienia. To właśnie dzięki takim instrumentom jak harmonijka ustna możemy zauważyć tą ogromną różnicę pomiędzy akustycznymi instrumentami, które mają swoją magiczną duszę, a tymi cyfrowymi, które niestety nigdy w pełni nie będą wstanie oddać naturalnego piękna brzmienia.
↑ Do góry