NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC PEDAŁ DO PIANINA CYFROWEGO?

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl

Pedał forte, pedał piano, a może sostenuto?

Pedał w pianinie cyfrowym służy do uzyskiwania dokładnie takiego samego efektu, jak w przypadku instrumentu klasycznego. W fortepianie rozróżniamy zasadniczo trzy ich typy. Pierwszy, najbardziej popularny, to „forte”. Dzięki niemu możliwe jest płynne przejście pomiędzy dźwiękami nawet po oderwaniu rąk od klawiatury, bardzo przydatne przy legato.  Dodatkowo pełni funkcję wzmacniającą barwę dźwięku. Drugi pedał, „piano”, służy do tłumienia dźwięków. Ostatni, zwany „sostenuto”, to najbardziej wyrafinowana konstrukcja, która działa jak „forte”, ale tylko na podniesionych młoteczkach – naciśnięcie pozostałych klawiszy powoduje uzyskanie standardowej barwy.

Najczęściej stosowanym w pianinach cyfrowych pedałem jest „forte”. Swoją popularność zawdzięcza  istotnym z punktu widzenia grania na instrumencie klawiszowym funkcjom, których nie da się zastąpić inną techniką gry.

Z reguły wystarczy nam pedał forte

Niektóre modele pianin cyfrowych są już wyposażone w pedały. Część z nich posiada jedynie wersję „forte”, inne zaś oferują cały komplet trzech sztuk (jak w przypadku KAWAI KDP90).

Kawai KDP90 – cena ok. 3600zł

Są również pośród nich takie modele, do których pedał należy dokupić. Wybór z pozoru może wydawać się prosty, jednak pewne niuanse mogą mieć duże znaczenie. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom dostępnych na rynku pedałów, z naciskiem na najbardziej powszechny rodzaj – „forte”.

Pedał forte (sustain) – zwróć uwagę na sposób działania

Pierwszą i najważniejszą kwestią związaną z wyborem odpowiedniego akcesorium do przedłużania dźwięku jest sposób jego działania. Pierwszy, stworzony raczej z myślą o osobach grających na keyboardach, ale również możliwy do podłączenia do pianina cyfrowego, to pedał aktywowany poprzez jedno naciśnięcie i wyłączany po kolejnym. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest model Yamaha FC-5A. Warto wspomnieć, że urządzenie to może również służyć jako przycisk start/stop lub on/off w zależności od instrumentu, do którego został podłączony.

Yamaha FC5A – cena ok. 120zł

Drugim rodzajem, bardzo zbliżonym do klasycznego rozwiązania jest pedał „forte” uruchamiany poprzez naciśnięcie i dezaktywowany przy odpuszczeniu. Są to z reguły droższe akcesoria, niż te opisane powyżej, ale warte inwestycji zwłaszcza wtedy, gdy instrument służy do nauki gry. Taki sposób działania stosowany jest w klasycznym fortepianie, a ćwiczenie na podobnym sprzęcie pomoże dobrze opanować technikę wydobywania barw z oryginalnego instrumentu. Dobrym przykładem będzie tu model Yamaha FC-4

Yamaha FC4 – cena ok. 200zł

Na rynku dostępne są również zestawy trzech pedałów, które z powodzeniem można zamontować w zabudowanym pianinie cyfrowym. Jeżeli więc zależy nam na posiadaniu całego kompletu, można pokusić się o zakup całego zestawu.

Pedał do pianina cyfrowego – podłączanie

Pedały w większości przypadków podłączane są do pianina poprzez złącze „jack”. Przed zakupem pedału warto jednak zwrócić uwagę na przełącznik polaryzacji, dzięki któremu możemy odwrócić sposób działania urządzenia. Model On-Stage KSP100 posiada taką funkcję.

ON-STAGE KSP100 – cena ok. 100zł


Ostatnią kwestią bardzo mocno wpływająca na komfort użytkowania pedału jest zastosowanie gumowych podkładek, stabilizujących niewielkie urządzenie na ziemi. Może się to wydawać mało istotne, ale łatwo można sobie wyobrazić sytuację, w której podczas występu na scenie wodzimy nogą pod pianinem w poszukiwaniu uciekającego pedału. Warto sprawdzić ten szczegół przed zakupem.

Przed zakupem pedału do pianina cyfrowego zwróć uwagę na:

  • sposób działania pedału „forte”
  • przełącznik polaryzacji
  • komfort użytkowania

red.: Dagmara Naczk
tekst: Dobrosław Mysłowski

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry