Nagłośnienie akustycznego zestawu perkusyjnego

Zobacz Akcesoria perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Mikrofony i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Ze wszystkich instrumentów muzycznych akustyczny zestaw perkusyjny należy do tych najtrudniejszych, jeżeli o dobre omikrofonowanie i nagłośnienie. Tu wszystko ma duże znaczenie, a do tego, żeby nagłośnić nasz instrument będziemy potrzebowali co najmniej kilku mikrofonów. Najlepszym wyborem będą specjalnie dedykowane mikrofony do nagłaśniana zestawu. Takie mikrofony mają swoją odpowiednią specyfikację i charakterystykę, która najlepiej będzie zbierała częstotliwości danego elementy naszego zestawu.  

Co należy wiedzieć o samej perkusji

Perkusja jak i poszczególne jej elementy mają swoją odpowiednią charakterystykę. Przede wszystkim perkusja wytwarza poziomy dźwięku o bardzo dużych wartościach szczytowych, przy czym poziomy te przekraczają 120 dB przy odległości jednego metra a 140 dB a nawet i więcej przy odległości kilku centymetrach od bębna czy talerza. Tak więc przeciążenia są naprawdę ogromne i żeby dobrze mogły zostać zarejestrowane i odebrane przez mikrofon, to dane urządzenie musi być odpowiednio przystosowane do pracy w takich warunkach.  

Jakie elementy należy nagłośnić 

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrze nagłośnić (najlepiej indywidualnymi mikrofonami) bęben centralny, werbel i hi-hat. To są trzy podstawowe elementy zestawu na które należy szczególnie zwrócić uwagę. Bęben centralny najlepiej jest nagłośnić mikrofonem dynamicznym, który będzie wstanie dobrze odebrać niskie częstotliwości. Tu dobrą propozycją jest np.: AKG model P2, który dzięki bardzo dużej efektywności w zakresie niskiego pasma i głębokiemu brzmieniu, jest idealnym mikrofonem do stopy. Werbel brzmi znacznie wyżej i znacznie ostrzej i tu musimy dobrać mikrofon, który z takimi pasmami częstotliwości będzie wstanie sobie poradzi. Dobrym wyborem wydaje się być AKG model P4. Do nagłośnienie hi-hatu dobrze sprawdzi się natomiast model pojemnościowy AKG P17. Oczywiście to są tylko trzy podstawowe elementy, ale przecież jeszcze mamy całą paletę kociołków i blach do nagłośnienia w naszym zestawie. Jeżeli chodzi o blachy to tu zdecydowanie pojemnościowe dwa P17 umieszczone wysoko na statywach z góry najlepiej będą zbierać. Studnie oraz kociołki najlepiej podobnie jak werbel nagłośnić modelem dynamicznym P4.

Gdzie należy poeksperymentować 

Odpowiednie dobranie mikrofonów to jedno, ale teraz odpowiednie ustawienie ich to zupełnie inna bajka. Tu przede wszystkim będziemy musieli trochę samodzielnie poeksperymentować. Tzn. w jakiej odległości ustawić mikrofon dynamiczny od membrany, czy na jakiej wysokości ustawić pojemnościowy by ładnie całość blachy nam zbierały. Do tego rodzaju testów najlepiej nam przyda się jakiś rejestrator np.: laptop z programem DAW. Robimy ustawienie, włączamy nagrywanie, siadamy za instrumentem, robimy krótkie nagranie a następnie odsłuchujemy robiąc analizę, czego mamy za dużo, gdzie za głośno, gdzie za cicho, a gdzie jest za dużo przesteru się pojawiło. Poprawiamy ustawienie i ponowy test przeprowadzamy. Trochę nam to zajmie, ale najlepiej samodzielnie wychwycić punkty odległościowe i poziomy na jakich nasz instrument najlepiej brzmi. 

Podsumowanie

Tak reasumując to bardzo ważnym i istotnym elementem przy nagłośnieniu zestawu perkusyjnego ma jakość zastosowanych mikrofonów. Naprawdę nie warto na tej kwestii oszczędzać, jeżeli chcemy by nasz zestaw naprawdę dobrze zabrzmiał. Natomiast jeżeli chodzi już o wypuszczenie naszego sygnału na kolumny, to już jest prosta sprawa. Wystarczy podpiąć nasz mikserek pod wzmacniacz, który dalej przekieruje naszą twórczość perkusyjną na kolumny. 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry