Nagrywanie gitar elektrycznych

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl

Do nagrywania gitar elektrycznych potrzebna jest gitara, kabel, wzmacniacz oraz ciekawe pomysły. Czy tylko tyle? Niezupełnie, potrzeba jeszcze innych rzeczy, zależnie od wybranego sposobu nagrywania. Czasem można nawet pominąć wzmacniacz, o tym już za moment.

Gitara podłączona do komputera

Gitara elektryczna jak sama nazwa wskazuje jest instrumentem zelektryfikowanym, a więc wysyła sygnał z przetworników, który przekazuje urządzeniu wzmacniającemu. Czy urządzeniem wzmacniającym jest zawsze wzmacniacz? Niekoniecznie. Oczywiście nie uzyska się dobrego brzmienia, podłączając gitarę elektryczną do jakiegokolwiek komputera. Potrzebne jest jeszcze specjalne oprogramowanie. Bez oprogramowania zastępującego wzmacniacz, sygnał gitary będzie w prawdzie wzmacniany, ale będzie bardzo marnej jakości. Nie wystarczy sam program typu DAW, ponieważ on nie poddaje sygnału obróbce w taki sposób, jaki jest potrzebny do uzyskania brzmienia (wyjątek stanowią programy typu DAW wyposażone w procesor do gitary elektrycznej).

Zaawansowane oprogramowanie do rejestrowania muzyki

Zaawansowane oprogramowanie do rejestrowania muzyki

Załóżmy, że mamy już program dedykowany do gitary elektrycznej. Możemy się zabrać do nagrywania, lecz jest jeszcze jeden problem. Gitarę musimy jakoś podpiąć do komputera. Większość kart dźwiękowych wbudowanych w komputery nie jest na tyle wysokiej jakości, by uzyskać odpowiednie brzmienie gitary elektrycznej. Kłopotliwa może okazać się także latencja, czyli opóźnienie sygnału. Latencja może być zbyt wysoka. Rozwiązaniem na te problemy jest interfejs audio, który działa jak zewnętrzna karta dźwiękowa. Podpina się go do komputera, a dopiero do niego gitarę elektryczną. Warto szukać takich interfejsów audio, które mają dołączone dedykowane oprogramowanie do gitar elektrycznych zastępujące wzmacniacz.

Z interfejsem lepiej będą też działać multiefekty i efekty, aniżeli byłyby podpięte bezpośrednio do komputera. Korzystając jednocześnie z multiefektu i interfejsu audio można nawet zrezygnować z oprogramowania gitarowego i z dobrym skutkiem nagrywać w programie typu DAW (także tego niewyposażonego w procesor do gitary elektrycznej). Do nagrywania tego typu możemy także wykorzystać wzmacniacz. Wyprowadzamy kabel od wyjścia „line out” wzmacniacza do interfejsu audio i możemy cieszyć się możliwościami naszego pieca. Nagrywanie bez udziału mikrofonu wielu muzyków uważa jednak za sztuczne, dlatego nie można pominąć także tego, bardziej tradycyjnego sposobu.

Line 6 UX1 - popularny interface do home recordingu

Line 6 UX1 – popularny interface do home recordingu

Gitara nagrywana mikrofonem

Tutaj konieczny będzie wzmacniacz, bo właśnie jego będziemy mikrofonować. Mikrofon do komputera najłatwiej jest podpiąć poprzez interfejs audio posiadający wejścia line in i/lub XLR. Tak jak wcześniej napisałem, także w tym przypadku unikniemy dzięki interfejsowi zbyt wysokiej latencji i strat jakości brzmienia. Trzeba jeszcze wybrać mikrofon, którym będziemy dokonywać nagrań. Do gitar elektrycznych używa się najczęściej mikrofonów dynamicznych ze względu na wysokie ciśnienie akustyczne wytwarzane przez wzmacniacze. Mikrofony dynamiczne lepiej je znoszą. Nieznacznie ocieplają one brzmienie gitary elektrycznej, co jest w jej przypadku korzystne. Drugim rodzajem mikrofonów, który możemy wykorzystać, są mikrofony pojemnościowe. Wymagają one zasilania phantomowego, w które wyposażone jest wiele interfejsów audio. Reprodukują one dźwięk bez zabarwienia, wręcz krystalicznie czysto. Niedobrze znoszą wysokie ciśnienie akustyczne, a więc nadają się jedynie do nagrywania gitary elektrycznej cicho. Są także bardziej czułe. Kolejnym aspektem jest wielkość membrany mikrofonu. Im większa, tym okrąglejsze brzmienie, im mniejsza, tym szybszy atak i większa podatność na wysokie dźwięki. Wielkość membrany generalnie jest kwestią gustu.

Kultowy mikrofon Shure SM57

Kultowy mikrofon Shure SM57

Następnie zajmiemy się kierunkowością mikrofonów. Do gitar elektrycznych używa się najczęściej mikrofonów jednokierunkowych, ponieważ nie potrzeba zbierać dźwięków z kilku źródeł, ale z jednego nieruchomego źródła, czyli z głośnika wzmacniacza. Mikrofon można ustawić względem wzmacniacza na wiele sposobów. Zalicza się do nich np. mikrofon przy środku głośnika, a także przy jego krawędzi. Liczy się również odległość mikrofonu od wzmacniacza, ponieważ ten czynnik również ma wpływ na brzmienie. Warto eksperymentować, ponieważ tutaj liczy się także akustyka pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Każde pomieszczenie jest inne, a więc mikrofon trzeba ustawić indywidualnie pod każde pomieszczenie. Jednym ze sposobów jest przesuwanie jedną ręką mikrofonu (potrzebny będzie stojak, który i tak będzie niezbędny przy nagrywaniu) w okolicach wzmacniacza, a drugą ręką granie otwartych strun na gitarze. W ten sposób znajdziemy odpowiednie brzmienie.

Fender Telecaster i Vox AC30

Fender Telecaster i Vox AC30

Podsumowanie

Nagrywanie w domu daje nam niesamowite perspektywy. Możemy przekazać światu naszą muzykę, wcale nie udając się do studia nagrań. Zainteresowanie home recordingiem na świecie jest wysokie, co dobrze wróży tej metodzie nagrywania.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry