Zobacz Mandoliny i ukulele w sklepie Muzyczny.pl
Zalety ukulele
Ukulele należy do jedynych z najmniejszych instrumentów strunowych, które swoim brzmieniem zbliżone jest do gitary. Tak naprawdę, to można nazwać je uproszczoną wersją gitary. Pomimo swojego z pozoru zabawkowego wyglądu ukulele jest bardzo popularne w niektórych gatunkach muzycznych, a w ostatnich latach po raz kolejny przeżywa swój rozkwit. Obok keyboardu i gitary jest najczęściej wybieranym instrumentem muzycznym, głównie ze względu na dość łatwą edukację oraz dużą przystępność cenową.
Jak zacząć grać
Przed rozpoczęciem grania należy przede wszystkim wpierw dobrze nastroić swój instrument. Najlepiej użyć do tego specjalnego stroika elektronicznego dedykowanego pod ukulele. Kręcąc delikatnie kluczem i jednocześnie zagrywając określoną strunę stroik zasygnalizuje nam na wyświetlaczu gdy dana struna osiągnie pożądaną wysokość. Można również nastroić instrument wykorzystując instrument klawiszowy np.: keyboard. Jeżeli nie mamy stroika ani instrumentu klawiszowego to możemy ściągnąć specjalną aplikację na telefon, która będzie spełniała rolę stroika.
W ukulele mamy do dyspozycji cztery struny, które w porównaniu do gitary akustycznej, czy klasycznej mają zupełnie inny układ. Najcieńsza znajduje się na samej górze i jest to czwarta struna dająca dźwięk G. Na samym dole jako pierwsza znajduje się struna A, następnie drugą struną jest E, a trzecią struną jest C.
Chwyty na Ukulele są wyjątkowo proste do złapania w stosunku np.: do gitary. Wystarczy jeden, dwa palce zaangażować, by zabrzmiał nam już akord. Oczywiście pamiętajmy, że mamy do dyspozycji w ukulele tylko cztery struny a nie sześć jak ma to miejsce w gitarze, więc nie wymagajmy od tego instrumentu identycznego pełnego brzmienia gitarowego. Np.: podstawowy akord C-dur uzyskamy wykorzystując jedynie palec trzeci dociskając strunę pierwszą na trzecim progu. Dla porównania w gitarze klasycznej czy akustycznej musimy aż trzech palców użyć do złapania akordu C-dur. Pamiętajcie również o tym, że palce w grze na ukulele tak samo jak przy gitarze liczymy bez uwzględnienia kciuka.
Jak trzymać ukulele
Przede wszystkim musi nam być wygodnie, tak więc instrument należy w takiej pozycji trzymać byśmy swobodnie mogli łapać określone chwyty. Na ukulele gra się zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej. Jeżeli gramy na siedząco, to najczęściej instrument spoczywa wtedy oparty o prawą nogę. Przedramię prawej ręki opieramy sobie lekko o pudło rezonansowe i zagrywamy struny palcami prawej dłoni. Główną pracę wykonuje niecała ręka, tylko sam nadgarstek. Warto ten odruch pracy samego nadgarstka sobie wyćwiczyć, tak byśmy swobodnie nim operowali. Jeżeli natomiast będziemy grać w pozycji stojącej, to możemy instrument umieścić gdzieś w okolicy prawych żeber jednocześnie dociskają go prawą ręką w taki sposób, by prawa dłoń mogła swobodnie zagrywać struny. Bicie poszczególnych rytmów jest bardzo podobne do bicia gitarowego, więc jeżeli macie jakieś już doświadczenie z gitarą, to możecie tą samą technikę zastosować na ukulele.
Pierwsze ćwiczenie na ukulele
Na początek proponuję poćwiczyć sam ruch bicia na stłumionych strunach, tak byśmy złapali określony puls i rytm. Nasze pierwsze bicie niech wygląda następująco dwa uderzenia w dół, dwa uderzenia w górę, jedno w dół i jedno w górę. Schemat ten dla ułatwienia możemy sobie zapisać pojedynczymi literami gdzieś na kartce w następujący sposób DDGGDG. W wolnym tempie ćwiczymy zapętlając go w taki sposób, by powstał nam nieprzerwany rytm. Jak już ten rytm zacznie nam wychodzić na zgaszonych strunach płynnie, to możemy spróbować go wprowadzić zagrywając wspomniany już powyżej akord C-dur. Palcem trzecim lewej dłoni przytrzymujemy pierwszą strunę na trzecim progu, a prawą ręką zagrywamy po wszystkich czterech strunach. Kolejny akord, którego proponuję się nauczyć to akord G-dur, który wygląda podobnie jak akord D-dur na gitarze. Kładziemy drugi palec na drugim progu struny pierwszej, trzeci palec kładziemy na trzecim progu struny drugiej, a pierwszy palec kładziemy na drugim progu struny trzeciej, czwarta struna pozostanie natomiast pusta. Kolejny bardzo prostym akordem do zagrania to a-moll, który uzyskamy kładąc tylko palec drugi na strunie czwartej drugiego progu. Jak do akordu a-moll dołożymy pierwszy palec kładąc go na drugiej strunie pierwszego progu, to uzyskamy akord F-dur. I mamy poznane cztery proste do zagrania akordy C-dur, G-dur, a-moll, F-dur, na których już możemy zacząć akompaniować.
Podsumowanie
Gra na ukulele jest naprawdę łatwa i mega przyjemna. Można wręcz użyć stwierdzenia, że w porównaniu do gitary jest dziecinnie prosta. Nawet na przykładzie poznanego akordu F-dur widzimy jak w łatwy sposób można go zagrać na ukulele, a o ile więcej problemów sprawia zagranie go czysto na gitarze.
↑ Do góry