Ukulele w naszym sklepie muzycznym
Wybór właściwego ukulele może nie być łatwym zadaniem. Istnieje wiele modeli różniących się pod względem rozmiaru, zastosowanego drewna, typu itd. Jeżeli jednak znajdziemy właściwy instrument to gra na nim przyniesie nam wiele satysfakcji z gry. Ta sama zasada tyczy się mandoliny, ponieważ choć ukulele i mandolina zupełnie różnią się od siebie brzmieniem, to oba te instrumenty są w stanie zabrzmieć zupełnie inaczej w zależności od tego z jakich komponentów są wykonane. Te niewielkich gabarytów instrumenty oferują prawdziwe bogactwo dźwięków i mogą być wykorzystywane zarówno w zespole jak i jako instrument solowy. Czym powinniśmy się kierować wybierając ukulele lub mandolinę?
UKULELE
Wyróżniamy cztery podstawowe wielkości ukulele: sopranowe, koncertowe, tenorowe oraz barytonowe.
Ukulele sopranowe jest najbardziej tradycyjną wersją tego instrumentu, a jego rozmiar to ok. 51cm (20 cali). Ten typ ukulele produkuje najbardziej klasyczne brzmienie w całej rodzinie. Ukulele koncertowe jest nieco większe, a jego rozmiar to 58cm (23 cale). Zarówno korpus jak i gryf jest dłuższy, a co za tym idzie, posiada ono większe odstępy między progami. To sprawia, że ukulele koncertowe jest lepiej leży w dłoniach. Podobnie jak ukulele sopranowe, ten typ również charakteryzuje się klasycznym brzmieniem jednak jest ono nieco głośniejsze. Ukulele tenorowe jest aktualnie najchętniej wybieranym rozmiarem tego instrumentu. Jego wielkość to 66cm (26 cali). Jego brzmienie odstaje nieco od klasycznego brzmienia ukulele i jest bardziej głębokie, w pewnym stopniu podobne do gitary klasycznej. Większość profesjonalnych muzyków wybiera właśnie ukulele tenorowe (na przykład James Hill). Dobrym przykładem wysoko ocenianego ukulele tenorowego jest Hora M1176, które wykonane jest z litego mahoniu. Drewno to pozwala wybrzmieć instrumentowi ciepłym, ciemnym i zdecydowanym dźwiękiem, co w połączeniu z nieco większym rozmiarem korpusu skutkuje wyraźnym i donośnym brzmieniem. Dzięki temu, że mamy do czynienia z litym drewnem, dźwięk jest bardziej klarowny, a instrument jest bardziej wrażliwy na artykulację. Największe z całej rodziny ma rodziny ma wielkość 76cm (30 cali) i jest nazywane ukulele barytonowym. Ten model posiada oczywiście najgłębsze brzmienie, które jest bardzo zbliżone do gitary klasycznej z nylonowymi strunami. Jest to najmniej popularny rozmiar ukulele, jako że większość muzyków wybiera ten instrument właśnie ze względu na jego mały rozmiar, charakterystyczne brzmienie (ukulele barytonowe brzmi bardziej jak gitara klasyczna) oraz mobilność. Ukulele są wykonywane z różnych typów drewna. Do najbardziej popularnych należy mahoń oraz koa. Koa to drewno pochodzenia hawajskiego, dlatego większość ukulele pochodzących z tego rejonu, jest wykonana właśnie z niego. Charakteryzuje się bardzo ciepłym brzmieniem i jest używane do produkcji droższych instrumentów. Instrumenty ze średniej półki są zazwyczaj wykonane z mahoniu. Brzmienie mahoniu jest nieco bardziej miękkie, niemniej jednak jest również bardzo dobry materiał na ukulele (a przy tym tańszy). Po za wcześniej wymienionymi, spotkamy również ukulele wykonane ze świerku, który zazwyczaj trafia do najtańszych instrumentów.
MANDOLINA
Mandolina to niewielki instrument strunowy, podobny do lutni, jednak z krótkim gryfem. Mandolinę stroi tak się tak jak skrzypce i posiada ona cztery podwójne struny. Najczęściej gramy na niej za pomocą płaskiej kostki. Jest to instrument znany od wielu wieków, a jego nazwa została ostatecznie nadana przez Włochów. Mandolina znalazła zastosowanie, choć dość ograniczone w muzyce rockowej. Dźwięk mandoliny słychać w wielu sentymentalnych piosenkach Roda Stewarta. Na mandolinach często grali muzycy z grupy Jethro Tull: Ian Anderson, Martin Barre i Dave Pegg oraz Eric Bazilian z zespołu The Hooters. Sporadycznie na mandolinie grał John Paul Jones z Led Zeppelin, Steve Howe z Yes, Chris Cornell z Soundgarden i Peter Buck z R.E.M. Największy wpływ na brzmienie mandoliny mają gatunki drewna wykorzystane do jej produkcji. Każdy gatunek posiada inne właściwości brzmieniowe. Przykładem może być świerk, który pozwala wybrzmieć instrumentowi bardzo jasnym i czystym brzmieniem. Nieco ciemniej i cieplej zabrzmi cedr, a jeżeli zależy nam na tym by dźwięk był bardzo ciepły, wybierzmy instrumenty wykonane z większości lub w całości z mahoniu. Większość modeli stworzonych jest z kilku gatunków drewna, na przykład z mahoniu i świerku, z którego najczęściej produkuje się płyty wierzchnie. Dzięki takiemu połączeniu dźwięk osiada ciepły charakter i jednocześnie jest bardzo klarowny. Mandolina pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest głośnym instrumentem, lecz jeżeli chcemy by wybrzmiała ona jeszcze głośniej, najlepszym wyborem będzie mandolina elektroakustyczna taka jak Stagg M50. Instrument ten możemy podłączyć do wzmacniacza gitarowego, a jeżeli tylko zechcemy, możemy wzbogacić brzmienie o różnego rodzaju efekty.