Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Jak zostać dobrym instrumentalistą?
Często osoby rozpoczynające naukę gry na instrumencie wybiegają daleko naprzód swoimi marzeniami. Jest to normalna reakcja większości z nas, bo taka jest natura ludzka. Pragniemy zostać uznanymi artystami lub wirtuozami danego instrumentu. Oczywiście nie wszyscy rozpoczynający edukację zrobią karierę muzyczną. Raczej będzie to tylko skromny odsetek tych wszystkich co rozpoczynają swoją przygodę muzyczną. Natomiast nie należy się zniechęcać z tego powodu, tylko powinniśmy zawsze patrzeć z optymizmem w przyszłość. Więc, jeżeli tylko mamy odpowiednie predyspozycje, chęci do ciężkiej pracy i do tego wszystkiego zostaliśmy obdarowani talentem, to taka perspektywa jest jak najbardziej do zrealizowania. I tak jak się często powiada „od pucybuta do milionera”, tak i może być w przypadku muzyka, czy sportowca. Jeżeli chcesz, by te marzenia mogły być choć w jakimś stopniu zostały zrealizowane należy być przede wszystkim konsekwentnym w realizacji swoich zamierzonych celów.
Warsztat muzyczny
Takim jednym z podstawowych kryteriów określających danego muzyka jako dobrego instrumentalistę jest oczywiście technika, którą dany muzyk dysponuje. Te umiejętność techniczne kształtuje się niemal przez całe swoje czynne życie artystyczne. Dlatego też, tak ważnym jest by od samego początku koncentrować się na dokładności w realizowanych przez siebie ćwiczeń. Potem te wszystkie umiejętności, które nabędziemy podczas lat naszych ćwiczeń będziemy mogli nazwać tzw. „warsztatem muzycznym”. To tak jak mechanik np.: samochodowy zanim rozpocznie naprawiać auta swoim pierwszym klientom, wpierw musi posiąść odpowiednią wiedzę i umiejętności. Następnie musi zaadoptować odpowiednie pomieszczenie oraz skompletować narzędzia i dopiero te wszystkie elementy połączone z umiejętnościami łącznie będą tworzyły jego warsztat samochodowy. Muzyk zanim zacznie koncertować i zarabiać, też wpierw musi zorganizować swój warsztat muzyczny. Tu przede wszystkim podstawą będą jego zdobyte podczas długich godzin ćwiczeń umiejętności. W taki fizyczny skał warsztatu muzycznego oczywiści wchodzi również instrument. Oczywistym też jest, że im on jest lepszej klasy, tym będziemy mieli lepszy komfort gry i lepiej będzie on nam brzmiał. Ale też sam instrument za nas sprawy nie załatwi, bo przede wszystkie największym majątkiem muzyka są jego umiejętności.
Podstawowe ćwiczenia techniczne
Nie bez przyczyny w szkołach muzycznych ogromny nacisk kładziony jest na ćwiczenie gam i pasaży. Niestety często uczniowie z dużą niechęcią podchodzą do tego zagadnienia, a to przecież stanowi trzon warsztatu muzycznego. To właśnie ćwicząc gamy wykształcamy w sobie nie tylko umiejętność prawidłowego palcowania i szybkość, ale przede wszystkim nabywamy umiejętność sprawnego poruszania się w każdej tonacji. Dlatego tak ważnym jest, by te gamy ćwiczyć i stopniowo starać się ogrywać wszystkie poszczególne tonacje. Pasaże natomiast nie są zwykłymi ćwiczeniami, bo to właśnie na ich podstawie w przyszłości w łatwy sposób będziemy mogli budować np.: wariację muzyczne. Tak więc wszystkie ćwiczenia, które z pozoru mogą wydają nam się nudne i bez większego sensu, tak naprawdę mogą stanowić decydujący wpływ na to, czy będziemy w przyszłości dobrymi muzykami czy nie.
Skale muzyczne
Skala muzyczna jest to szereg ułożonych dźwięków wedle ściśle określonego stałego schemat. Znajomość określonych skal muzycznych powinno być dla nas priorytetem ponieważ stanowić to będzie dla nas pewnego rodzaj elementarz wyjściowy do znacznie poważniejszych przedsięwzięć muzycznych. Ma to zwłaszcza bardzo duże znaczenie dla wszystkich tych instrumentalistów, którzy są kreatywni oraz twórczy i chcą wyjść poza pewne ramy zawężające umiejętność tylko do grania z nut. To właśnie na podstawie określonej skali buduje się i tworzy między innymi przebiegi muzyczne popularnie nazywane improwizacją muzyczną. Oczywiście i tu warunkiem podstawowym do pełnego wykorzystania danej skali jest umiejętność ogrywania jej w każdej tonacji.
Etiudy muzyczne
Są to najczęściej utwory typowo techniczne, których często budowa oparta jest o omawiane powyżej gamy i pasaże. W tych ćwiczeniach nabywamy umiejętność prawidłowego podkładania palców, ćwiczymy sprawność i szybkość palców oraz uczymy się zastosowywać odpowiednie techniki artykulacyjne.
Wprawki techniczne
Przed przystąpieniem do właściwego ćwiczenia zaplanowanego na dany dzień materiału powinniśmy na początku przeprowadzić krótką rozgrzewkę. Ma ona za zadanie rozruszać nasze palce oraz odpowiednio rozluźni nasze całe ciało. Pamiętajcie, że grając powinniście się poniekąd zespolić z instrumentem tworząc jakby jedne organizm. Jeżeli ciało będzie zbytnio spięte, to i w przekazywanej muzyce będzie to odczuwalne. Tak więc rozgrzewka powinna zawsze mieć swoje miejsce na początku grania. Można ja wykonać np.: na jakiejś gamie, albo właśnie na wprawce technicznej, która oparta może być np.: o półtony w dół i w górę przez dwie lub trzy oktawy.
Jeżeli byśmy mieli zdefiniować termin „wprawka techniczna”, to jest to najczęściej krótkie ćwiczenie z reguły nie dłuższe jak fraza mająca za zadanie wyćwiczenie jakiegoś elementu muzycznego. Taki wyćwiczony element może natomiast stanowić doskonały gotowiec do wykonania wstępu, przejścia lub zakończenia jakiegoś utworu muzycznego. Warto zatem mieć ogranych co najmniej kilkanaście takich patentów, które przydają się zwłaszcza wtedy, gdy gramy nie korzystając z nut.
Reasumując należy pamiętać, że przede wszystkim ćwicząc technikę musicie być wyczuleni na wszystkie drobiazgi. Tu nie wolno oszukiwać i iść na skróty, bo to będzie pokutować w przyszłości. W technice nie da rady niczego przeskoczyć czy ominąć, tu każdy element należy dokładnie wyćwiczyć. Przede wszystkim zwracamy uwagę na równe granie, tak by te tempo nam nie falowało, prawidłowe palcowanie oraz na zastosowanie odpowiedniej techniki artykulacyjnej i je prawidłowe wykonanie. Oczywiście pamiętajmy, że każde ćwiczenie najlepiej rozpocząć od tzw. żółwiego tempa i w miarę postępów je sukcesywnie zwiększać. Nieodzownym pomocnikiem przy tego rodzaju ćwiczeniach technicznych jest metronom.
↑ Do góry