Oddzielny mikser i końcówka mocy czy powermikser?

Zobacz Miksery i powermiksery w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Jest to dość częste pytanie przed którym stają zespoły muzyczne, które często w różnych miejsca występują. Oczywiście mowa tu o tych mniej znanych zespołach, których członkowie od początku do końca wszystko sami muszą sobie przed takim graniem przygotować. Wiadomo, że gwiazdy rocka czy innego popularnego gatunku muzycznego nie mają tego typu problemów, bo od tych spraw mają cały sztab ludzi zajmujących się nagłośnieniem i całą infrastrukturą muzyczną. Natomiast zespoły grające i obsługujące np.: na weselach czy inne zabawy rzadko kiedy mają taki komfort pracy. Obecnie na rynku dostępnych mamy całą szeroką paletę sprzętu muzycznego w różnych cenach i konfiguracjach. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór sprzętu, tak by spełniał on nasze oczekiwania a w razie potrzeby dysponował jakimś dodatkowym zapasem.

Konfigurowanie sprzętu dla zespołu

Większość zespołów muzycznych stara się do koniecznego minimum skonfigurować swój sprzęt peryferyjny, tak by było jak najmniej rzeczy do rozkładania i składania. Niestety nawet przy skonfigurowaniu tego sprzętu do minimum i tak zazwyczaj jest wiele kabli do podłączenia. Można jednak w taki sposób konfigurować swój sprzęt muzyczny by tych urządzeń i pakunków było jak najmniej. Jednym z takich urządzeń, które w jakimś stopniu ograniczy nam ilość walizek do spakowania i rozpakowywania udając się na granie jest powermikser. Jest to urządzenie, które łączy w sobie dwa urządzenia: mikser i tzw. końcówkę mocy, czyli inaczej wzmacniacz. Oczywiście takie rozwiązanie niesie za sobą odpowiednie plusy, ale i ma swoje minusy.

Zalety powermiksera

Do tych niewątpliwie największych plusów powermiksera należy oczywiście to, że nie musimy już mieć dwóch oddzielnych urządzeń, które musielibyśmy połączyć odpowiednimi kablami, tylko mamy już te urządzenia w jednej obudowie. Oczywiście tu alternatywą dla oddzielnej końcówki mocy i miksera jest na przykład zamontowanie tych oddzielnych urządzeń w tzw. racku, czyli w takiej szafce (obudowie) w której możemy umieszczać oddzielne urządzenia peryferyjne takie jak moduły, efekty, pogłosy itp. Drugim takim dość istotnym plusem przemawiającym za powermikserem jest jego cena. Zależy ona oczywiście od klasy samego sprzętu, ale najczęściej jak porównamy sobie pawermikser i mikser z końcówką mocy o podobnych parametrach i podobnej klasy, to zazwyczaj powermikser wyjdzie nam taniej niż kupowane oddzielne dwa urządzenia.

Powermikser, czy mikser z końcówką mocy?

Oczywiście jak są plusy, to naturalną koleją rzeczy są też minusy pawermiksera w stosunku do urządzeń kupowanych oddzielnie. Takim pierwszym podstawowym minusem może być to, że nie wszystko może do końca zaspakajać nasze potrzeby w takim powermikserze. Jeżeli np.: taki powermikser ma odpowiedni zapas mocy, na której nam najbardziej zależy, to może się okazać, że np.: będzie miał zbyt małą ilość wejść w stosunku do naszych potrzeb. Są oczywiście różne pawermiksery, ale najczęściej możemy spotkać te 6 lub 8 kanałowe, a przy podłączeniu kilku mikrofonów i jakiegoś instrumentu np.: klawiszy może okazać się, że nie będziemy mieli żadnego dodatkowego wejścia zapasowego. Z tego też względu wiele zespołów decyduje się na kupowanie oddzielnych podzespołów takich jak mikser, efekt typu pogłos, korektor czy końcówka mocy. Wtedy mamy możliwość skonfigurowania sobie danego sprzętu pod swoje osobiste preferencje i oczekiwania. Każde z tych urządzeń możemy dobrać wedle własnego upodobania. To oczywiście wiąże się z koniecznością pospinania wszystkiego kablami, ale tak jak już powyżej wspomnieliśmy warto wtedy taki zestaw umieścić w tzw. racku i mieć go w całości skompletowanego w jednej szafce.

Podsumowanie

Reasumując, dla mniejszych zespołów 3-4 osobowych powermikser może być wystarczającym urządzeniem do obsługi członków zespołu. Przede wszystkim jest mniej kłopotliwy w obsłudze i transporcie. Szybko wpinamy mikrofony lub instrumenty odpalamy i gramy. Jednak przy większych zespołach a zwłaszcza tych bardziej wymagających warto rozważyć zakup oddzielnych poszczególnych elementów, które precyzyjniej będziemy mogli dopasować do naszych oczekiwań. Jest to zazwyczaj droższa finansowo opcja, ale w przypadku zamontowania w racku również wygodna w transporcie jak powermikser.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry