Wybór wkładki gramofonowej

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wkładki, igły gramofonowe w sklepie Muzyczny.pl

Wkładka jest bardzo istotnym i jednym z kluczowych elementów każdego gramofonu. To właśnie ona za pomocą umieszczonej w niej igły odczytuje pofalowane rowki znajdujące się na płycie winylowej i zamienia je na sygnał audio. I to właśnie od rodzaju wkładki i zastosowanej w niej igły zależeć będzie jaką jakość brzmienia otrzymamy. Oczywiście oprócz wkładki na końcową jakość uzyskanego brzmienia wpływ ma jeszcze kilka istotnych elementów całego naszego zestawu muzycznego m.in. kolumny czy przedwzmacniacz, ale to wkładka jest na pierwszej linii kontaktu bezpośredniego z płytą i to ona w głównej mierze ma wpływ na przekazywany dalej sygnał.

Dwa rodzaje wkładek

Standardowo do wyboru mamy dwa rodzaje wkładek: elektromagnetyczne i magnetoelektryczne. Do tych pierwszych należą wkładki MM a do tych drugich wkładki MC. Różnią się one od siebie budową oraz sposobem zamiany sił oddziaływujących na igłę w impulsy elektryczne. Wkłada MM ma stacjonarną cewkę i należy do tych najczęściej spotykanych we współczesnych gramofonach przede wszystkim ze względu na przestępną cenę oraz w razie konieczności bezproblemową wymianą igły. Wkładki MC są inaczej zbudowane w stosunku do wkładek MM. Mają ruchomą cewkę i są znacznie lżejsze dzięki czemu zapewnia lepsze tłumienie ewentualnych drgań. Na minus natomiast jest to, że wkładki MC są znacznie droższe od wkładek MM i wymagają współpracy ze wzmacniaczem przystosowanym do obsługi sygnału MC. O samodzielnej wymianie igły raczej też powinniśmy zapomnieć.

Na rynku dostępne są jeszcze wkładki MI z ruchomą kotwicą, pod względem parametrów elektrycznych jest bardzo podobna do wkładek MM oraz najnowszy wynalazek technologiczny wkładki VMS (ang. variable magnetic shunt). Wkładka VMS charakteryzują się małym ciężarem i bardzo dobrą liniowością. VMS może współpracować z szeroką gamą ramion gramofonowych i standardowym wejściem gramofonowym

Z wymienionych powyżej wkładek i z takiego bardziej praktycznego i budżetowego punktu widzenia wkładka MM wydaje się najbardziej wyważoną opcją.

O czym należy pamiętać wybierając wkładkę?

Rodzaj wkładki musi być odpowiednio dopasowany do systemu w jakim zapisana jest płyta. Oczywiście w zdecydowanej większości płyty zapisywane były i są nadal w systemie stereo, ale możemy się spotkać z egzemplarzami historycznymi zapisanymi w mono. Pamiętajcie też, że wkładka i igła to elementy, które wymagają co pewien czas regularnej wymiany. Igła jest tym elementem, który cały czas intensywnie pracuje. Od jakości tych elementów zależy jakość odtwarzanego sygnału. Zużyta igła nie tylko nam będzie znacznie gorzej odczytywać zapisany sygnał, ale również może doprowadzić do zniszczenia płyty. Igły również różnią się pomiędzy sobą budową i kształtem. I tak możemy wyszczególnić kilka podstawowych rodzajów m.in. igły o szlifie sferycznym, szlifie eliptycznym, szlifie shibata oraz szlifie MicroLine. Do najpopularniejszych należą igły sferyczne, które są łatwe i tanie do wytworzenia i najczęstsze zastosowanie znajdują w budżetowych wkładkach.

Dbaj o sprzęt i płyty

Jeżeli chcemy cieszyć przez długi czas wysoką jakością odtwarzanej muzyki to musimy odpowiednio zadbać o nasz gramofon z wkładką i igłą na czele, którą należy co jakiś czas regularnie czyścić. Do kupienia są całe zestawy kosmetyczne do prawidłowej konserwacji gramofonu. Płyty również powinny mieć swoje odpowiednie miejsce najlepiej na specjalnym do tego przeznaczonym stojaku lub w specjalnym segregatorze. W przeciwieństwie do płyt CD, płyty winylowe powinny być przechowywane w pozycji pionowej. Podstawowym zabiegiem, jaki powinno się wykonywać praktycznie przed każdorazowym odtworzeniem płyty gramofonowej jest przetarcie jej powierzchni za pomocą specjalnej szczoteczki z włókien węglowych. Zabieg ten ma to na celu nie tylko pozbycie się niepotrzebnego kurzu, ale również usunięcia ładunków elektrycznych.

Podsumowanie

Gramofon i płyty winylowe mogą stać się prawdziwą życiową pasją. Jest to zupełnie inny świat muzyczny w odróżnieniu od tego cyfrowego. Płyty winylowe w przeciwieństwie do tych najpopularniejszych płyt CD mają w sobie to coś niezwykłego. Nawet takie samodzielne konfigurowanie zestawu może nam sprawiać wiele radości i satysfakcji. To jaki gramofon wybrać, z jakim napędem i z jaką wkładką etc. etc.. To wszystko ma niezwykle istotne znaczenie dla jakości odtwarzanych płyt. Kompletując nasz sprzęt muzyczny oczywiście przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia, tak by całość została optymalnie skonfigurowana.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry