Wkładki, igły gramofonowe

Najczęściej kupowane produkty w grupie Wkładki, igły gramofonowe

Poradniki dla muzyków w grupie Wkładki, igły gramofonowe


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Wkładki, igły gramofonowe

Wybrani producenci w grupie Wkładki, igły gramofonowe

 • Audio Technica

  Audio-Technica należy do ścisłej czołówki producentów mikrofonów. Sprzętu tej marki używają największe gwiazdy światowej piosenki i estrady. Z mikrofonów Audio-Technica korzystają także największe, profesjonalne studia nagraniowe na całym świecie. (...)


 • Numark

  Numark to międzynarodowy producent sprzętu dla DJ`ów. Numark tworzy urządzenia, które spełniają indywidualne potrzeby każdego DJ`a., Produkuje profesionalne odtwarzacze CD, gramofony oraz miksery od ponad 30 lat. Numark jest właścicielem marek (...)


 • Omnitronic

  Marka Omnitronic należy do niemieckiej grupy Steinigke Showtechnik Gmbh, jednego z największych producentów oświetlenia, nagłośnienia, instrumentów muzycznych i technologii sceny. Firma oferuje szeroki wybór mikserów DJ-owskich, słuchawek (...)


  Pokaż wszystkie produkty w podgrupach

  Wkładki, igły gramofonowe w naszym sklepie muzycznym

  W dobie powracających do łask gramofonów trafiamy na bardzo szerokie oferty wyspecjalizowanych sklepów muzycznych z różnymi akcesoriami. O tym jak zaopatrzyć się we właściwą wkładkę lub igłę gramofonową oraz co należy wiedzieć podejmując się poszukiwań właściwego modelu kilka przydatnych informacji w powyższym tekście.

  Co to są wkładki oraz igły gramofonowe?
  W celu wyjaśnienia początkującym pojęcia wkładki oraz igły gramofonowej na początek troszkę przydatnej, teoretycznej wiedzy.

  Igła, umieszczona w rowku płyty, wprawiana jest w ruch przez nierównomierności rowka w obracającej się płycie. Drgania te przenoszone są na wkładkę gramofonową, do której igła jest przymocowana. Kształt tych nierównomierności jest taki, że drgania igły odtwarzają sygnał akustyczny zapisany na płycie podczas jej nagrywania.

  W najstarszych gramofonach igła była stalowa, później zaczęto stosować igły szlifowane z szafiru. Ostrze igły szlifowane było tak, by promień jego krzywizny wynosił trzy tysięczne cala (0,003" tj. 76 µm) dla płyt starszych (ebonitowych, tzw. "normalnorowkowych", odtwarzanych z prędkością 78 obr/min) albo 0,001" (25 µm) dla płyt nowszych (winylowych), tzw."drobnorowkowych".

  Aż do lat 70. spotykane były gramofony, w których instalowane były wkładki z igłami obu rodzajów, co umożliwiało odtwarzanie wszystkich spotykanych na rynku oraz zachowanych w archiwach płyt. Igły do odtwarzania płyt drobnorowkowych oznaczane były zazwyczaj kolorem zielonym, a normalnorowkowych - czerwonym.

  Także dopuszczalny nacisk igły na płytę drobnorowkową jest znacznie mniejszy, niż na normalnorowkową, zalecano nie więcej, niż 5 gramów, co i tak powodowało dość szybkie zużycie płyt (współczesne mechanizmy wyważające ramię z wkładką umożliwiają pracę z naciskiem rzędu 10 mN, tj. ok. 1 gram).

  Wraz z wprowadzeniem zapisu stereofonicznego na płytach gramofonowych wymagania stosowane igłom i wkładkom gramofonowym wzrosły, pojawiły się inne niż okrągłe kształty ostrza igieł, w użyciu znalazły się też igły diamentowe w miejsce szafirowych. Obecnie najlepsze szlify igieł gramofonowych to szlify kwadrofoniczne (van den Hula) oraz eliptyczne.

  Rodzaje wkładek:

  - piezoelektryczne
  - elektromagnetyczne - magnes poruszany względem cewki (MM)
  - magnetoelektryczne - cewka poruszana względem magnesu (MC)
  - elektrostatyczne
  - optyczno-laserowe

  W najprostszym tłumaczeniu wkładka gramofonowa jest ośrodkiem drgającym, który odczytuje drgania przetwarzając je na dźwięk, który później słyszymy w głośnikach słuchając płyty analogowej. Wkładka wraz z igłą zamontowana jest do ramienia, więc tak naprawdę na podatności igły spoczywa masa wkładki i masa ramienia.

  Kiedy chcemy ustawić nacisk igły na płytę, to najpierw doprowadzamy ramię do równowagi. Następnie dokładamy ciężarki, np. o wadze 10 gramów. Ponownie doprowadzamy ramię do równowagi. I tak, aż do skutku, do momentu, w którym igła będzie odpowiednio dociążona, będzie się trzymała na swoim miejscu, rowku na płycie, nie przesuwając się bezwładnie.

  Czym kierować się kupując wkładkę gramofonową?
  Kierować należy się tym czym kierujemy się kupując każdy inny sprzęt. Przede wszystkim budżetem oraz tym do czego chcemy wykorzystać nasz gramofon.

  Naturalną rzeczą jest fakt, ze do paskowego gramofonu, który z założenia ma służyć głównie do odsłuchu płyt nie kupimy wkładki za kilkaset złotych, która polecana jest do użytku z gramofonami do gry, które posiadają napęd bezpośredni (np. Technics SL-1200, Reloop RP 6000. Nie miałoby to po prostu sensu i byłoby to wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

  Jeśli nie mamy dużych wymagań, gramofon służy nam do zabawy, bądź tylko amatorskiego grania w domu możemy wybrać coś z niższej półki jak np. NUMARK GROOVE TOOL:
  • Profesjonalny cartridge DJ’ski:
  - regulowany cartridge przystosowany do montażu w tradycyjnym Headshell’u
  - dostarczany bez Headshell-a
  - wymienialna diamentowa końcówka

  Ze średniej półki Stanton 520V3. Oceniana jako jedna z najlepszych wkładek dla skreczujących DJ-ów w bardzo przystępnej cenie.

  - Pasmo przenoszenia:20 - 17000 Hz
  - Styl:sferyczny
  - Siła trackingu:2 - 5 g
  - Sygnał wyjścia @ 1kHz:6 mV
  - Waga:0,0055 kg

  Oraz z tej najwyżej półki jak np. Stanton Groovemaster V3M. Grovemaster V3 to wysokiej jakości system firmy Stanton ze zintegrowanym headshellem. Wyposażony w eliptyczny szlif, Groovemaster V3 dostarcza czystego dźwięku z płyty, a 4-cewkowy przetwornik zapewnia najwyższą jakość dźwięku na poziomie systemu audiofilskiego. Zestaw składa się z dwóch kompletnych wkładek z igłami, skrzyneczki oraz szczoteczki do czyszczenia.

  - Styl: eliptyczny
  - zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
  - wyjście przy 1 kHz: 7.0mV
  - siła trackingu: 2 – 5 gram
  - waga: 18 gram
  - separacja kanałów przy 1kHz:>30dB
  - igła: G3
  - 2 wkładki
  - 2 zapasowe igły
  - skrzyneczka do transportu

  Podsumowanie
  Jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi DJ'ami grającymi z czarnych płyt, ani też nie mamy audiofilskiego ucha i sporego budżetu możemy zdecydować się na te najtańszą, bądź średnią opcje.
  Natomiast jeśli gramofon i płyty analogowe są dla nas podstawowym źródłem dźwięku do miksowania na imprezach powinniśmy zainwestować swoje pieniądze raz, a dobrze ciesząc się jakością dźwięku i niezawodnością, nawet w trudnych warunkach.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl