Pasek, futerał, kabel gitarowy

Zobacz Akcesoria gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl

Życie muzyka to nie siedzenie w klapkach przed telewizorem, to nie tzw. ciepłe kluchy. Grając musisz być świadomy, że to będzie wieczna podróż. Czasem, będzie ona ograniczona do jednego miasta, do jednego kraju, ale może się przerodzić w długie trasy po Europie, a nawet po całym Świecie. No i teraz jakby, ktoś zadał Ci pytanie „Jaką jedną rzecz zabrał byś na trasę koncertową po Świecie?” odpowiedź byłaby prosta: basówkę!! A jakbyś oprócz gitary basowej mógł zabrać jeszcze dodatkowo 5 rzeczy?

Niestety, ku zaskoczeniu wielu osób w tym zestawieniu zabrakło miejsca na wzmacniacz basowy oraz efekty do gitary basowej. Od tego jest firma backlinowa, żeby przy tak dużym przedsięwzięciu zapewnić Tobie i Twoim kolegom z zespołu odpowiednie wzmacniacze i kostki. Wszystkie niżej wymienione przedmioty zabierzesz razem ze Swoją basówką, a ich posiadanie oraz odpowiedni wybór rozwiąże wiele Twoich problemów. Lista prezentuje się następująco:

• Tuner

• Metronom

• Pasek

• Kabel

• Futerał

We wcześniejszych wpisach poruszałem temat tunera i metronomu, dzisiaj zajmę się trzema pozostałymi akcesoriami listy powyżej.

Pasek

W 2007 roku w ramach pierwszej edycji Bass Days Poland każdy uczestnik do biletu wstępu mógł wybrać sobie prezent. Wśród wielu gadżetów, które były bardzo atrakcyjne dla każdego basisty, znalazły się skórzane, szerokie paski do gitary basowej. Wybrałem taki. Po założeniu go do basu, moje wyobrażenie na temat wygody gry zmieniło się diametralnie. Nagle nie czułem obciążenia na lewym ramieniu. Ciężar basówki rozłożył się na większą część mojego ciała. Wtedy zrozumiałem, że pasek jest bardzo ważnym akcesorium dla każdego basisty i jego odpowiedni dobór może mieć bardzo duży wpływ na poprawną postawę, a co za tym idzie na brak bólu w plecach oraz łokciu.

Przy kupnie paska gitarowego warto zwrócić uwagę na:

• Szerokość paska – im szerszy ten lepszy

• Materiał, z którego jest zrobiony – sam używam paska skórzanego, tak jak większość moich kolegów, jednak jest dużo dobrze zrobionych pasków materiałowych, które też sprawdzą się zawodowo.

Nie polecam pasków najtańszych (m.in. nylonowych), sprawdzą się one w przypadku gitary akustycznej, klasycznej, ale nie są dobre do basu. Po prostu basówka jest stanowczo cięższa i po godzinnym graniu odczujemy jej ciężar na ramieniu. Pamiętaj, ze raz dobrze kupiony pasek zostaje na lata – chyba, że go zgubisz 😉

Przykładowe modele:

• Akmuz PES-3 – cena 35 zł

• Gewa 531089 Fire&Stone – cena 59 zł

• Akmuz PES-8 – cena 65 zł

• Neotech 8222262 Slimline Strap Tan Leather – cena 120 zł

• Gibson Fatboy Strap Black – cena 399 zł

Gibson Fatboy Strap Black

Gibson Fatboy Strap Black, źródło: muzyczny.pl

Kabel (jack-jack)

Według mnie kabel typu jack-jack jest jednym z najważniejszych rzeczy, które muszą się znaleźć w asortymencie każdego basisty. Kabel jest bardzo ważny z jednego prostego powodu – to on jest przewodnikiem dźwięku, który przed chwilą wydobyłeś z basu. Od jego jakości zależy, czy dojdzie on dalej w takim stanie jaki wyszedł z gitary basowej. Tak jak w przypadku tunera, metronomu można pozwolić sobie na zakup podstawowego, tańszego modelu, tak w przypadku kabla zalecam kupno najlepszego na jaki nas stać w danym momencie. Dobry kabel będzie nam służył wiele długich lat, a ten gorszej jakości może przysporzyć nam w przyszłości wiele problemów. Jak rozpoznać dobry kabel gitarowy?

<wtyki< b=””>

Tutaj trzeba bardziej powiedzieć z jakimi wtykami nie należy wybierać kabli gitarowych. Wszystkie kable z zalanymi wtykami, których się nie da rozkręcić unikamy. Bardzo szybko się łamią i nie są do naprawienia bez zastosowania nowego wtyku.

Kabel

Kabel gitarowy składa się z czterech / pięciu warstw. Każda z nich powinna mieć odpowiednią grubość, dlatego cienkie kable świadczą o zastosowaniu gorszych komponentów. Niska jakość kabla ma wpływ na zmiany w sygnale przechodzącym przez niego, generowaniem szumów oraz zakłóceń sygnału oraz na jego żywotność. Dobry kabel gitarowy ma średnicę zewnętrzną około 6 mm.

Ze swojej strony polecam np. kable robione na zamówienie z komponentów firmy Neutrik i Klotz. Posiadam u siebie około 50 szt. kabli mikrofonowych i instrumentalnych i po 2 latach użytkowania nie miałem żadnej awarii. Takie kable można zamówić m.in. w muzyczny.pl

Przykładowe modele ( 3m):

• Red′s – cena 23 zł

• Fender California – cena 27 zł

• 4Audio GT1075 – cena 46 zł

• DiMarzio – cena 120 zł ( bardzo polecam! )

• David Laboga PERFECTION – cena 128 zł

• Klotz TM-R0600 Funk Master – cena 135 zł (6 m)

• Mogami Reference – cena 270 zł ( wart swojej ceny)</wtyki<>

David Laboga PERFECTION kabel instrumentalny 1m jack/jack kątow

David Laboga PERFECTION kabel instrumentalny 1m jack/jack kątow, źródło: muzyczny.pl

Futerał

Nie zauważyłem… wracając z koncertu sprzęt leżał na pace busa. Kolumna, wzmacniacz, pedalboard i dwie basówki. Jedna w miękkim, dobrej jakości pokrowcu, druga w skrzyni transportowej. Coś przeoczyłem i w pewnym momencie słysząc uderzenie na pace busa zobaczyłem leżącą kolumnę a pod nią bas w miękkim pokrowcu :/ Zmęczenie, brak ogarnięcia, gdzieś dałem ciała nie zabezpieczając dobrze sprzętu. Na szczęście odbyło się bez większych strat, wizyta u lutnika i bas wrócił do stanu użyteczności – jednak mogło się to skończyć o wiele gorzej. Przyczyna takiej sytuacji – źle wybrany pokrowiec do gitary oraz błędy popełnione przy pakowaniu samochodu. W takim razie od czego uzależnić wybór futerału, pokrowca, case’u do basu?

Zadaj sobie kilka pytań:

• Jak drogi masz instrument?

• W jaki sposób przemieszczasz się z instrumentem? (samochodem, busem zespołowym, pieszo, tramwajem, pociągiem itp.)

• Czy instrument towarzyszy Ci w całym Twoim dniu? Np. Idziesz do szkoły, później na lekcje do szkoły muzycznej, albo na próbę.

• Jak często przemieszczasz się z instrumentem? (raz na tydzień? kilka razy w tygodniu? codziennie?)

• Ile dodatkowych rzeczy nosisz z basówką (m.in. kable, tuner, metronom, nuty, struny zapasowe, efekty )

TYP 1. – muzyka to Twoja pasja (oczywiście tak jak każdego z nas), masz bas do 1000 zł, głównie trzymasz go w domu, ale raz na dwa tygodnie pójdziesz pograć z kolegami z kapeli.

Pokrowiec – podstawowy miękki pokrowiec. Jeśli Twoja przygoda z basem będzie się rozwijać to wtedy pomyśl o zainwestowaniu w coś lepszego.

TYP 2. – muzyka to Twoja pasja, nosisz basówkę kilka razy w tygodniu ze sobą, to na próby, to do szkoły pochwalić się dziewczynom i kolegom, to na lekcje. Jeździsz autobusem, albo chodzisz pieszo. Masz zawsze ze sobą zestaw kilku akcesoriów.

Pokrowiec – wzmacniany pokrowiec na szelkach, z kilkoma kieszeniami, żeby zmieścić tuner, metronom, nuty, kabel.

TYP 3. – poruszasz się własnym samochodem, czasem pojedziesz na próbę, lub na koncert. Masz instrument, którego warto dobrze chronić.

Pokrowiec – jeśli wpisujesz się w ten typ muzyka / basisty proponuję zainwestować w skrzynię transportową typu case. Są różne rodzaje takich futerałów zaczynając od tych stworzonych z ABS’u, poprzez te zrobione ze sklejki, a kończąc na profesjonalnych skrzyniach transportowych robionych na zamówienie, które można kupić także w muzyczny.pl.

TYP 4 – jesteś profesjonalnym muzykiem, jeździsz w trasy koncertowe, basówka jest z Tobą wszędzie.

Pokrowiec – Tobie polecam posiadanie dwóch futerałów (pewnie i tak masz kilka gitar basowych), jednego case’a transportowego, którego zabierzesz w trasę oraz drugi lekki, ale wzmacniany na szelkach, który towarzyszyć Ci będzie w ciągu normalnego dnia.

Fender

Fender, źródło: muzyczny.pl
↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry