Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Przeznaczenie i cel bramki szumów
Bramka szumów jak sama jej nazwa wskazuje ma za zadanie ograniczyć nadmiar nie potrzebie wzbudzających się szumów wydobywających się z nagłośnienia, które zwłaszcza przy mocno rozkręconym piecu dają o sobie znać. Często przy dużej mocy nawet kiedy nic nie gramy szumy potrafią być dla nas i otoczenia bardzo mocno uciążliwe, powodując tym samy dyskomfort pracy z instrumentem. I właśnie z myślą o tych gitarzystach, którym to szczególnie przeszkadza i którzy chcielibyśmy je w możliwie w maksymalny sposób ograniczyć zostało opracowane urządzenie zwane bramką szumów.
Dla kogo bramka szumów?
Na pewno nie jest to urządzenie, bez którego gitarzysta nie będzie mógł funkcjonować. Przede wszystkim jest to urządzenie peryferyjne, dodatkowe i możemy z niego skorzystać lub nie. Poza tym, tak jak zwykle przy tego rodzaju urządzeniach bywa, jest duża część zwolenników tego typu przetworników, tak samo jest duża część gitarzystów elektrycznych, którzy uważają, że bramka szumów oprócz likwidacji niepotrzebnych szumów wyeliminowuję również naturalną dynamikę brzmienia. Tu oczywiście każdy ma trochę swojej racji, dlatego niech już każdy indywidualnie samemu rozważy, co dla niego jest najważniejsze. Przede wszystkim posiadając taką bramkę korzystajmy z niej świadomie, bo rzeczywiście nie zawsze będzie ona nam potrzebna. W momencie kiedy np.: gramy na dość cichych ustawieniach, to prawdopodobnie taka bramka jest nam zbędna. Naszą bramkę natomiast powinniśmy załączać np.: w momencie używania mocno nasyconego brzmienia, gdzie przy głośnym i ostrym graniu wzmacniacze potrafią wygenerować więcej szumów i brumienia niż samego naturalnego brzmienia gitarowego.
Dość istotną kwestią jest rodzaj używanego wzmacniacza. Zwolennicy tradycyjnych lampowych wzmacniaczy muszą się liczyć z tym, że tego typu wzmacniacze oprócz swoich walorów zbierają niestety z otoczenia dużo niepotrzebnych szumów. I w celu ograniczenia tych niepotrzebnych dodatkowych częstotliwości bramka szumów jest naprawdę dobrym rozwiązaniem.
Wpływ bramki szumów na brzmienie i dynamikę
Oczywiście jak każde dodatkowe zewnętrzne urządzenie, przez które ma przepłynąć strumień naturalnego brzmienia naszej gitary, tak i w przypadku bramki szumów ma ona jakiś wpływ na pewną utratę naturalności czy to brzmienia czy jej dynamiki. To jak duży będzie to procent zależy przede wszystkim od jakości samej bramki oraz jej ustawień. Przy zastosowaniu dobrem klasy bramki szumów i odpowiednim jej ustawieniu nasze brzmienie oraz dynamika nie powinna straci na swojej jakości i naturalności, a wręcz przeciwnie może nawet się okazać, że nasza gitara lepiej zabrzmi i dzięki temu dużo zyska. Oczywiście są to bardzo indywidualne odczucia i każdy z gitarzystów może mieć jednak trochę inne odmienne zdanie, bo zatwardziali przeciwnicy wszelkiego rodzaju przetworników, zawsze będą mieli się do czego przyczepić. Nawet najwyższej klasy urządzenie poprawiając jedne parametr będzie robiło to kosztem innego parametru.
Optymalne ustawienie bramki szumów
I tu musimy już się trochę pobawić z naszymi ustawieniami, bo nie ma jednoznacznej instrukcji, która będzie dobra dla wszystkich wzmacniaczy i gitar. Wszystkie ustawienia muszą być tak skonfigurowane, by odnaleźć ten neutralny punkt, który nie będzie miał wpływu ani na dynamikę, ani na jakość brzmienie. Przy dobrej bramce szumów jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Ustawienie bramki najlepiej rozpocząć od skręcenia wszystkich wartości na zero, tak byśmy mogli na początku posłuchać jak brzmi wzmacniacz przy takim wyjściowym zerowym ustawieniu bramki. Najczęściej w bramce mamy do dyspozycji dwa podstawowe pokrętła HUSH i GATE TRESHOLD. Nasze regulację rozpocznijmy od tego pierwszego potencjometru HUSH, żeby ustawić odpowiednie brzmienie naszej gitary. Jak już znajdziemy nasze optymalne brzmienie, to możemy przystąpić do regulacją potencjometru GATE TRESHOLD, który to w głównej mierze odpowiada za wyeliminowanie szumów. I właśnie przy tym potencjometrze musimy zachować zdrowy rozsądek podczas regulacji, bo w momencie gdy będziemy chcieli na siłę wyeliminować maksymalnie wszystkie szumy, to ucierpi na tym nasza naturalna dynamika.
Podsumowanie
W mojej ocenie priorytetem zawsze powinno być brzmienie, dlatego korzystając z bramki szumów nie przesadzajmy z ustawieniami. Delikatny szum naprawdę nie będzie stanowił problemu jak gitara będzie dobrze brzmiała, a wręcz przeciwnie może dodać pewnego uroku i klimatu. Gitara elektryczna jak ma zachować swoją naturalność gitary elektrycznej nie może też zostać zbytnio wysterylizowana. Oczywiście wszystko zależy to już od indywidualnych oczekiwań instrumentalisty.
↑ Do góry