Wyposażenie sceny

Zobacz Konstrukcje sceniczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Scena jest najważniejszym technicznym zapleczem każdej imprezy, każdego wydarzenia. Bez względu na to, czy będzie to impreza plenerowa taka jak koncert, czy wydarzenie wewnątrz budynku jak spektakl czy jakiś pokaz, warto by była ona jak najlepiej przygotowana. To ona będzie stanowiła takie centrum wokół którego wszystko się będzie koncentrowało i zarazem będzie taką wizytówką całego wydarzenia. Na pełne wyposażenie sceny np.: takiej koncertowej składa się co najmniej kilkadziesiąt elementów dotyczących samej jej konstrukcji jak i urządzeń stanowiących jej integralną część.

Podstawowe elementy sceny

Do takich podstawowych elementów konstrukcyjnych naszej sceny należy zaliczyć przede wszystkim podest stanowiący część, na której artyści i prezenterzy będą się poruszać. W zależności od rodzaju podestów mogą one posiadać regulowane nóżki lub mogą być o stałej wysokości. Jeżeli mamy możliwość regulacji wtedy możemy precyzyjnie ustawić sobie wysokość jaką chcemy uzyskać od gruntu czy podłogi do platformy scenicznej, na której będą występy. Oczywiście na taką scenę musimy mieć możliwość wejścia i zejścia z niej, więc tu niezbędne będą schodki, których również wysokość musi być odpowiednio dopasowana. Warto zaopatrzyć naszą scenę w poręcze i barierki zabezpieczające przed upadkiem. W przypadku scen plenerowych oczywiście taka scena musi posiadać zadaszenie chroniące od deszczu czy promienni słonecznych. Warto również w przypadku wydarzeń plenerowych zaopatrzyć się w boczne i tylne osłony chroniące od wiatru.

Oświetlenie i nagłośnienie

Taką integralną część wchodzącą w skład wyposażenia sceny jest odpowiednie jej oświetlenie i nagłośnienie. Często wszelkiego rodzaju urządzenia takie jak halogeny, lasery i inne elementy oświetlenia są właśnie montowane na bocznych i górnych częściach stanowiących konstrukcję np.: zadaszenia. W przypadku wydarzenia wewnątrz budynku istnienie możliwość oświetlenia sceny z dodatkowych źródeł będących umieszczonych na bocznych ścianach. Jednak w przypadku scen plenerowych to właśnie konstrukcje boczne i górne są głównymi statywami wykorzystywanymi do przymocowania oświetlenia. Oczywiście bardzo istotnym elementem jak nie najważniejszym np.: podczas koncertów jest odpowiednie nagłośnienie sceny stanowiące takie dopełnienie całości. To jak dużej mocy ma być dane nagłośnienie i w jakim układzie ma być rozmieszczone uzależnione jest to przede wszystkim od tego jakiego rodzaju jest to wydarzenie. Na pewno zupełni inny zapas mocy wymagać będzie koncert rockowy, a inny występy zespołów ludowych. Jeżeli chodzi o nagłośnienie, to nie tylko bardzo ważne jest odpowiednie nagłośnienie przodów, czyli części gdzie publiczność będzie dobrze wszystko słyszeć i się bawić, ale również ważne jest odpowiednie nagłośnienie sceny wewnątrz poprzez wszelkie monitory odsłuchowe. Dzięki temu artyści występujący na scenie będą również dobrze wszystko słyszeli co mówią, śpiewają czy grają. Jest to niezwykle ważne dla zapewnienia odpowiedniego komfortu ich pracy. Dodatkowym wyposażeniem sceny są oczywiście wszelkiego rodzaju statywy, pulpity, czy siedziska. Takim luksusem scenicznym są różnego rodzaju urządzenia typu dmuchawy, które zimową porą nagrzewają nam scenę, a w okresie letnim zapewniają jej chłodzenie.

Zalety sceny mobilnej

Do największych zalet sceny mobilnej należy jej modułowość. Taką scenę możemy konstruować wedle naszych upodobań i potrzeb. I tak jeżeli potrzebujemy większej sceny, to zabieramy więcej elementów do jej skonstruowania, jeżeli mniejszą to możemy zabrać odpowiednio mniej elementów. Bez większych problemów możemy taką scenę przetransportować i w szybkim czasie rozstawić. Również ze złożeniem i przechowywaniem nie ma większego problemu, bo wystarczy nam tylko odpowiedniej wielkości magazynek, by taka scena mogła przeczekać do kolejnego wydarzenia.

Podsumowanie

Scena będąca centrum wydarzenia musi być dobrze przygotowana pod każdym względem. Jest ona obowiązkowa podczas dużych wydarzeń plenerowych takich jak np.: koncerty, ale również bardzo wskazana jest przy mniejszych wydarzeniach organizowanych wewnątrz budynku. Doskonałym takim przykładem mogą być pokazy mody, gdzie podesty możemy tak poustawiać ze sobą, że będą one stanowiły doskonały wybieg dla prezentujących się modelek.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry