Porównanie efektów ProCo Rat

Zobacz Efekty gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl

Efekty typu overdrive/distortion są jednymi najważniejszych w szeroko pojętej rockowej. Początki tego typu urządzeń sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku.

 

Bardzo proste układy typu fuzz z biegiem lat ewoluowały i do dnia dzisiejszego producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych rozwiań, które maja poprawić brzmienie i funkcjonalność przesteru. Warto także zauważyć, że na przestrzeni lat powstały efekty, które maja dziś status kultowych, a ich brzmienie stało się znakiem rozpoznawczym wielu wspaniałych gitarzystów.

Jednym z takich klasycznych efektów typu distortion jest bez wątpienia RAT firmy ProCo Sound, który stał się ojcem chrzestnym efektów, które powstawały w kolejnych dekadach. Pierwsze wcielenia kostki pojawiły się pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1978, natomiast miała miejsce oficjalna premiera ProCo RAT.

Z biegiem lat amerykański producent pokusił się o kolejne wcielenia swojego „szczura”. Pojawiły się RAT 2, który jest de facto kontynuacją pierwowzoru ale w zmienionej, bardziej kompaktowej obudowie. Turbo RAT – nowocześniejszy, charakteryzujący się mniejszą kompresją, większą dynamiką i szerszym zakresem GAIN. You Dirty RAT – stara szkoła, efekt, którego barwa zbliżona jest do urządzeń typu FUZZ.

Choć brzmienie wszystkich prezentowanych „szczurków” różni się od siebie w dość znaczący sposób, to ciągle słychać pewien wspólny mianownik, który definiuje barwę ProCo Sound. Ale od początku.

RAT 2 to bezpośrednia kontynuacja pierwszej wersji, która wypromowała firmę ProCo na jednego z najważniejszych producentów w USA. Brzmienie efektu to klasyczny distortion, jednak w odróżnieniu od innych urządzeń tego typu brzmienie jest tłuste, bez podciętego dolnego pasma. Potencjometr FILTER to nic innego jak TONE, który w przypadku RAT’a jest idealnie zestrojony. Dzięki temu gitara gra pasmem, które z jednej strony doskonale przebija się w miksie podczas gry solowej, z drugiej, bogactwo harmonicznych fantastycznie wypełnia przestrzeń muzyczną. Za przesterowane brzmienie odpowiadają tutaj diody krzemowe. Rozkwit popularności tego modelu przypadł na koniec lat 80tych i początek 90tych, idealnie wpisując się w stylistykę muzyki Grunge.

 

Turbo RAT to młodszy brat klasycznej „dwójki”. Nieco mocniejszy, lepiej sprawdzi się w nowocześniejszych stylach muzycznych. Turbo pracuje na diodach LED, które mniej kompresują sygnał. Dzięki temu wyraźnie odczuwamy poprawę dynamiki i wrażliwość na artykulacje. Jednocześnie mamy tu dużo większy zapas przesteru. Warto zauważyć, że nawet maksymalne ustawienie potencjometru GAIN nie „zamula” sygnału, a brzmienie staje się niezwykle potężne. Turbo Rat spodoba się wszystkim, którzy szukają mięsistego ale bardzo dynamicznego przesteru. Idealny do klasycznego rocka, metalu i nowocześniejszych odmian muzyki punk.

 

You Dirty RAT jest urządzeniem, które w swoim zamyśle ma być pewnego rodzaju wehikułem czasu. Germanowe diody, które odpowiadają za barwę przesteru, zbliżają go bardzie w stronę konstrukcji typu FUZZ, a co za tym idzie mamy tu całą gamę nieokrzesanych, surowych wręcz brzmień ze sporą ilością charakterystycznej „chrypki”. Fuzzowaty charakter spodoba się miłośnikom klasyki oraz muzyki alternatywnej.

 

„Dwójka”, „Turbo” czy „Brudas” wybór należy do Was. Jedno jest jednak pewne wybierając jeden z produktów ProCo macie szanse zetknięcia się z klasyką, która od lat jest budulcem muzyki gitarowej!

↑ Do góry
Do góry