Łatwiejsze i trudniejsze dęciaki

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl

Jedno jest pewne, że żeby zostać wirtuozem trzeba mieć nie tylko talent, ale i przede wszystkim trzeba wiele godzin dziennie spędzić przy instrumencie wytrwale ćwicząc na nim. Oczywiście nie wszyscy zostaną mistrzami danego instrumentu nawet wtedy, gdyby ćwiczyli na nim po kilkanaście godzin dziennie, bo do osiągnięcia tego najwyższego poziomu trzeb mieć jeszcze określone predyspozycje, które nie każdemu są dane. Natomiast osoby z mniejszym potencjałem muzycznym nie muszą całkowicie rezygnować ze swoich marzeń muzycznych, a to dlatego, że w grupie instrumentów muzycznych dętych znajdują się zarówno instrumenty bardzo wymagające jak i te mniej wymagające. I właśnie osoby z mniejszym talentem tymi łatwiejszymi instrumentami powinny się zainteresować.

Do takich teoretycznie łatwiejszych instrumentów należy między innymi tuba. I takie proste basowanie orkiestrowe powinniśmy być w stanie opanować już po pierwszych miesiącach nauki. Tuba jest bardzo specyficznym instrumentem, który w orkiestrze dętej pełni poniekąd podwójną rolę. Jako najniżej brzmiący instrument pełni on rolę instrumentu grającego podkład basowy i razem z perkusją tworzy tzw. sekcję rytmiczną, będącą sercem całej orkiestry. Oczywiście nie oznacza to, że na tym instrumencie nie można grać solówek i że nie można wykazać się swoja kreatywnością oraz pomysłowością i np.: poimprowizować melodycznie. Żadna orkiestra dęte nie jest wstanie prawidłowo funkcjonować bez tubisty, co nie oznacza, że tylko w muzyce typowo orkiestrowej jest na niego zapotrzebowanie. Tuba doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju etnicznych gatunkach muzycznych i jest między innymi praktycznie nieodzownym instrumentem w muzyce bałkańskiej. Warte podkreślenia jest to, że jest dość duże zapotrzebowanie na dobrych tubistów, co też warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru instrumentu.

Tuba

Tuba

Saksofon to kolejny dęciak, który w dość krótkim czasie można opanować na poziomie podstawowym. Oczywiście określenie poziom podstawowy można rozumieć bardzo szeroko i każdy może trochę inne kryteria tego poziomu stosować, ale mowa tu o takiej podstawowej umiejętności poruszania się po instrumencie. Mamy do wyboru kilka rodzajów Saksofon, a do tych wiodących prym zdecydowanie należą saksofon altowy i tenorowy. Trochę mniej popularny, choć też często spotykanym saksofonem jest sopranowy i barytonowy. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na bardzo dużą popularność tego instrumentu jednocześnie jest bardzo duża konkurencja wśród instrumentalistów grających na nim. Instrument ten swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że znajduje on swoje zastosowanie dosłownie w każdym gatunku muzycznym. Sprawdza się świetnie w dużych orkiestrach jak i w kameralnych zespołach, gdzie może pełnić rolę zarówno instrumentu solowego jak i sekcyjnego. Do tego jest niewielkich rozmiarów i brzmi rewelacyjnie.

Saksofon

Saksofon

Osoby bardziej zdolne oraz te które się tak łatwo nie poddają, mogą spróbować swoich sił na bardziej wymagających dęciakach. Powyżej powiedzieliśmy sobie o saksofonie, który jest taką łatwiejszą wersją klarnetu. Choć technika grania jest bardzo zbliżona, bo tak naprawdę saksofon został zbudowany na bazie klarnetu, to jednak klarnet jest zdecydowanie trudniejszy do opanowania, a to miedzy innymi ze względu na dodatkową klapę duodecymową. Największe problemy w opanowaniu da się zauważyć przy graniu gam szczytowych, gdzie inaczej się wchodzi do góry, a inaczej schodzi w dół. Z drugiej strony dzięki takiemu rozwiązaniu klarnet ma większa skalę, a co za tym idzie i większe możliwości. Dlatego też, każdy klarnecista zagra na saksofonie, ale niestety nie każdy saksofonista będzie umiał poradzić sobie z klarnetem.

Klarnet

Klarnet

Trąbka, to koleiny bardzo popularny instrument znajdujący swoje szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju orkiestrach, big-bandach i zespołach kameralnych. Doskonale się odnajdują w każdym gatunku muzycznym począwszy od klasyki po rozrywkę, a kończąc na jazzie, którego jest pewnego rodzaju symbolem. Instrument ten niestety nie należy do najłatwiejszych, a to dlatego, że nie ma tzw. „gotowego” dźwięku i wymaga dużej dawki powierza by ten dźwięk w ogóle uzyskać. Za pokonanie tych wszystkich utrudnień, które czekają nas podczas edukacji instrument ten potrafi odwdzięczyć się nam za to niesamowitym brzmieniem. Do tego dysponuje dość pokaźną skalą sięgającą od fis do c3, ale w praktyce jak ma to miejsce w przypadku dętych blaszanych w dużej mierze zależy to przede wszystkim od umiejętności samego grającego. Bez wątpienia trąbka jest instrumentem dla osób wytrwałych z silnymi płucami.

Trąbka

Trąbka

Dokonując wyboru powinniśmy przede wszystkim koncentrować się na instrumencie, który podoba nam się brzmieniowo, wizualnie i na którym chcielibyśmy nauczyć się grać. Natomiast nie zapominajmy również o tym, że do każdego z poszczególnych instrumentów powinno się mieć określone predyspozycje i warunki fizyczne, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru i zakupu warto sprawdzić czy takowe predyspozycje posiadamy.

↑ Do góry
Do góry