Przetworniki w gitarze elektrycznej

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zmianę lub poprawę brzmienia gitary elektrycznej jest wymiana jej przetworników. W dużym uproszczeniu przetworniki wyczuwają bardzo szybkie ruchy strun, interpretują je i wysyłają jako sygnał do wzmacniacza. Właśnie przez to są tak bardzo ważnymi elementami każdej gitary elektrycznej.

Single i humbuckery

W historii gitary elektrycznej najpierw na szeroką skalę zaczęto produkować single, a dopiero później humbuckery. Single stosowane są w wielu modelach gitar, najpopularniejszymi z nich są Fender Stratocaster i Fender Telecaster, choć istnieją nawet modele Gibsona Les Paula z singlami, ale o tym za chwilę. Single głównie kojarzone są z myślą „fenderowską”. Tego typu single, ogólnie rzecz biorąc, wytwarzają brzmienie wyróżniające się dzwoneczkową górą. Single stosowane w Stratach odznaczają się charakterystycznym kwakaniem, a w Tele twangiem.

Texas Special - zestaw przetworników do Fendera Telecastera

Texas Special – zestaw przetworników do Fendera Telecastera

Zgodnie ze swoją naturą single brumią. Nasila się to podczas używania przesterów. Brum nie przeszkadza podczas używania singli na kanale czystym, a także lekkim oraz średnim przesterze. Istnieją jeszcze single myśli „gibsonowskiej”, mają one także swoją nazwę: P90. Nie odznaczają się one dzwoneczkową górą, ale wciąż brzmią jaśniej niż humbuckery, tym samym wypełniając przestrzeń pomiędzy „fenderowskimi” singlami a humbuckerami. Obecnie dostępne są także pickupy, które są swoistym połączeniem singla i humbuckera, mowa o Hot-Rails, czyli przetworniku dwucewkowym w o wymiarach tradycyjnego single-coil. Takie rozwiązanie staje się bardzo użyteczne w przypadku gitar typu Stratocaster i Telecaster, których płytki maskujące przystosowane są do układu S/S/S.

Hot-Rails firmy Seymour Duncan

Hot-Rails firmy Seymour Duncan

Humbuckery na początku były próbą ujarzmienia brumu singli. Okazało się jednak, że generują one inne brzmienie niż single. Wielu muzykom spodobało się takie brzmienie i od tego czasu są powszechnie używane. Popularność humbuckerów zawdzięczamy głównie gitarom Gibson. Duży wkład w popularyzację humbuckerów miały też gitary Rickenbacker. Humbuckery mają najczęściej ciemniejsze i bardziej skupione brzmienie od singli. Nie są także w mniejszym stopniu podetne na brum, dlatego współpracują nawet z najmocniejszymi przesterami.

Klasyczny humbucker DiMarzio PAF

Klasyczny humbucker DiMarzio PAF

Przetworniki mają różne poziomy mocy wyjściowej (ang. output). Jest to najlepszy wskaźnik do jak bardzo agresywnej muzyki dane przetworniki się nadają. Czym wyższy output, tym przetworniki są bardziej podatne na przesterowanie. W skrajnych przypadkach zaczynają przesterować na kanale czystym w niepożądany sposób, dlatego nie należy myśleć o bardzo mocnych przetwornikach, jeśli ma się w planach granie na „cleanie”. Innym wskaźnikiem jest rezystencja. Przyjęło się, że czym wyższa, tym przetworniki są „agresywniejsze”. Nie jest to jednak do końca poprawne pod względem technicznym.

Przetworniki aktywne i pasywne

Wyróżnia się poza tym dwa rodzaje przetworników, aktywne i pasywne. Zarówno single i humbuckery mogą należeć do jednego z tych dwóch typów. Przetworniki aktywne eliminują wszelkie zakłócenia. Wyrównują one także poziomy głośności pomiędzy graniem agresywnym a delikatnym. Przetworniki aktywne nie stają się ciemniejsze wraz ze wzrostem ich outputu, co ma miejsce w przetwornikach pasywnych. Przetworniki aktywne wymagają zasilania. Najczęściej spotykaną formą ich zasilania jest bateria 9V. Przetworniki pasywne natomiast są bardziej podatne na zakłócenia i nie wyrównują poziomów głośności, a także wraz ze wzrostem ich outputu, stają się coraz ciemniejsze. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami przetworników to kwestia gustu. Istnieją zwolennicy i przeciwnicy zarówno aktywów i pasywów.

Aktywny przetwornik gitarowy EMG 81

Aktywny przetwornik gitarowy EMG 81

Podsumowanie

Najczęstszymi powodami wymiany przetworników są poszukiwanie lepszego brzmienia oraz zmniejszenie, bądź zwiększenie ich mocy, by gitara stała się bardziej odpowiednia dla danego gatunku muzycznego. Wymiana przetworników w instrumencie ze słabszymi pickupami może tchnąć w niego nowe życie. Nie zapominajmy o tej metodzie poprawy jakości brzmienia.

Komentarze

Jestem osobą początkującą. Kupno gitary elektrycznej za ok. rok. A najpierw trzeba się teoretycznie przygotować. Dla mnie ten artykuł bomba – rozumiem o co chodzi i raczej już wiem czego szukać.

Muddy

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry