Słuch masz tylko jeden

Zobacz Ochrona słuchu w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Nie ma chyba większego koszmaru dla muzyka jak utrata słuchu. Oczywiście można tu przywoływać Ludwiga van Beethovena, ale to wybitna postać, którego pierwsze objawy głuchoty pojawiły się gdy był już znaną postacią w świecie muzyki. Zresztą postępująca głuchota doprowadziła w końcu Beethovena do całkowitej rezygnacji z występów publicznych i poświęcenia się wyłącznie pracy kompozytorskiej. Tu oczywiście objawił się jego fenomen osobowościowy jako muzyka. On żył muzyką i ja czuł bez konieczności jej słyszenia z zewnątrz. Można tylko domniemywać jakie jeszcze wielkie dzieła by powstały, gdyby tego słuchu całkowicie nie stracił. Jednak dziś mamy zdecydowanie większe możliwość medyczne jeżeli chodzi o zapobieganiu utraty słuchu. Kiedyś mogło to nastąpić z przyczyny jakiś powikłań pochorobowych lub przez zwyczajne niedoleczenie. Nie było antybiotyków, które dziś są w powszechnym użyciu. Wszelkiego rodzaju zapalenia niosły ze sobą ryzyko i konsekwencje między innymi takie jak np.: utrata częściowa lub całkowita słuchu. Dlatego nigdy nie powinniśmy lekceważyć wszelakich niepokojących objawów. Słuch jest jednym z naszych najcenniejszych zmysłów. Słuchanie pozwala nam komunikować się i tworzyć relacje z innymi ludźmi, a dla muzyka jest szczególnie cennym zmysłem.

Jak dbać o słuch?

Przede wszystkim nie przeciążaj swoich uszu i jeżeli jesteś w głośnym otoczeniu, noś ochronniki słuchu. Bez względu na to, czy jest to koncert rockowy, czy jesteś na dyskotece, czy może akurat grasz na głośnym instrumencie, to przy dłuższym przebywaniu w tych warunkach warto poważnie rozważyć użycie jakiejś ochrony słuchu. Mogą to być zatyczki do uszu lub jakieś inne specjalnie dedykowane wkładki. Drogowiec pracujący z młotem pneumatycznym podobnie jak naziemna obsługa lotniska wojskowego z którego startują odrzutowe myśliwce oni też używają specjalnych ochronnych słuchawek. Dlatego gdy np.: słuchasz dużo muzyki na słuchawkach to zastosuj zasadę 60 na 60, czyli nie rozgłaszaj muzyki na full, tylko maksymalnie do 60% możliwości i jednorazowo maksymalnie do 60 minut. Jeżeli już jesteś zmuszony/na z jakiś względów do przebywania w głośnym miejscu, to rób sobie przynajmniej przerwy, aby dać uszom szansę odpocząć. Pamiętaj również o tym, by leczyć wszelkiego rodzaju infekcje. Dbaj o zachowanie odpowiedniej higieny uszu. Bardzo ważne jest umiejętne oczyszczanie ucha z woskowiny. Nie należy robić tego za pomocą patyczków kosmetycznych, ponieważ istnieje w tym przypadku ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej oraz przesunięcia korka woskowego głębiej do kanału słuchowego, co może spowodować problemy zdrowotne oraz kłopoty ze słyszeniem. W celu dokładnego oczyszczenia uszu należy stosować powszechne na rynku preparaty laryngologiczne przeznaczone specjalnie do pielęgnacji małżowiny usznej. Pamiętaj również o badaniach kontrolnych dzięki którym w porę można zapobiec ewentualnym chorobom uszu.

Którzy instrumentaliści są najbardziej narażeni

Na pewno na koncercie rockowy wszyscy uczestnicy są narażeni na uszkodzenie słuch począwszy od samych muzyków, poprzez bawiących się widzów a kończąc na obsłudze technicznej całego wydarzenia. W przypadku obsługi technicznej wiele z nich korzysta z zatyczek lub słuchawek ochronnych. Oczywiście wyjątkiem jest tu np.: akustyk, który podczas koncertu nie używa słuchawek ochronnych, tylko tych studyjnych w celach zawodowych. Natomiast koncert jest dla muzyka pewną koniecznością i tu już zależy od rodzaju muzyki, jego gatunku i podejścia do tego tematu samych muzyków. Można przecież podczas głośnego koncertu mieć zatyczki chyba, że korzystamy z jakiś dousznych odsłuchów.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas długich ćwiczeń w domu korzystać z dostępnych form ochrony słuchu. Szczególnie narażeni na uszkodzenie słuch podczas ćwiczeń są: perkusiści oraz instrumentaliści grający na instrumentach dętych. Zwłaszcza takie instrumenty jak trąbka, puzon czy flet w górnych partiach potrafią być mocno dokuczliwymi instrumentami dla naszego słuchu. Choć z drugiej strony na dętym instrumencie nie da się jednorazowo godzinami ćwiczyć ze względu na specyfikę grania ustami, to i tak warto podczas ćwiczeń korzystać np.: zatyczek.

Podsumowanie

Zmysł słuchu należy do najważniejszych zmysłów i warto byśmy cieszyli się tym wspaniałym narządem przez jak najdłuższe lata.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry