Ochrona słuchu, zatyczki w naszym sklepie muzycznym
Podstawowy narząd muzyka
Bez wątpienia słuch należy do tych narządów organizmu ludzkiego, które w życiu muzyka odgrywają szczególnie ważną rolę. Byli oczywiście w historii świata geniusze, którzy nawet jak ogłuchli, jak miało to miejsce w przypadku Ludwiga van Beethovena potrafili genialne utwory skomponować, ale zdecydowanie lepiej uniknąć takiego losu. W przypadku tego wielkiego mistrza symfonii był to skutek choroby i braku w tamtym okresie odpowiednich środków i wystarczającej wiedzy medycznej. My dziś mamy zarówno bardzo rozwiniętą medycynę jak i farmakologię i możemy ustrzec się tragedii jaką niewątpliwie dla muzyka jest głuchota. W pracy np.: przy robotach drogowych muszą być przestrzegane pewne określone przepisy BHP. My jako muzycy też powinniśmy pewnych zasad przestrzegać, by w przyszłości unikać jakiś komplikacji zdrowotnych.
Którzy instrumentaliści są szczególnie narażeni na uszkodzenie słuchu
Na pewno taką szczególną ostrożność i czujność powinni zachować osoby grające na instrumentach dętych. Takie instrumenty jak trąbka, puzon czy saksofon należą do wyjątkowo głośnych. To samo dotyczy perkusistów grających na zestawach akustycznych. Zwłaszcza podczas ćwiczenia w domu warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego słuchu. W sklepach muzycznych są dostępne zarówno specjalistyczne słuchawki ochronne jak i specjalne zatyczki douszne. Jeżeli ćwiczymy na zestawie perkusyjnym przez dłuższy czas np.: 2-3 godziny, to naprawdę warto robić to w słuchawkach. W przypadku dęciaków tak długie jednorazowe ćwiczenie raczej nie jest możliwe ze względu na sposób wydobywania dźwięku, ale nawet te krótsze przebiegi czasowe warto wykonywać w słuchawkach.
Prawidłowa pozycja ciała
Prawidłowa pozycja ciała podczas ćwiczenia to również bardzo ważna i istotna kwestia. Tu przede wszystkim walka toczy się o nasz kręgosłup. Każdy z instrumentów ma swoją specyfikę trzymania go i grania na nim. Są instrumenty, które w mniejszym lub w większym stopniu obciążają nasz kręgosłup. Podczas długich ćwiczeń z instrumentem, który bezpośrednio obciążą nasz kręgosłup jak np.: akordeon, warto robić sobie przerwy na krótką gimnastykę czy spacer.
Dęciaku odpocznij trochę
W przypadku instrumentów dętych, gdzie pracujemy swoimi ustami i oddechem odpoczynek jest nie mniej ważny jak samo ćwiczenie. Duża część doświadczonych dęciaków mawia, że odpowiednia regeneracja jest najważniejsza. Na przykład w przypadku trąbki mięśnie okrężne ust biorące udział w wydobywaniu dźwięku ulegają zmęczeniu, wskutek czego po pewnym czasie dalsze ćwiczenie staje się bezsensowne a wręcz może przynieść odwrotny skutek. Kiedy mięśnie ust stają się już zbyt słabe, aby prawidłowo pełnić swoją funkcję, zadęcie nie funkcjonuje tak jak powinno. Dalsze próby siłowego grania mogą spowodować tylko skutek nabycia złych nawyków, które potem będzie bardzo trudno wyeliminować. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odpoczynek i regeneracja.
Podsumowanie
Temat profilaktyki zdrowotnej jest bardzo szeroki niemniej tu chcieliśmy zasygnalizować te najbardziej istotne punkty. W wielu przypadkach to tylko od nas zależy w jakiej będziemy kondycji zarówno tej fizycznej jak i psychicznej czy muzycznej.