Słuchawki i akcesoria – słuchawki studyjne a DJ’skie

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Słuchawki dla DJ-a w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Słuchawki i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl

Słuchawki studyjne a DJ’skie – zasadnicze różnice

Rynek sprzętu audio cały czas intensywnie się rozwija, wraz z nim dostajemy nowe technologię, jak i coraz ciekawsze rozwiązania. To samo dotyczy rynku słuchawek. Kiedyś nasi starsi koledzy mieli mocno ograniczony wybór, który balansował pomiędzy kilkoma modelami słuchawek do zastosowania tzw. ogólnego i dosłownie kilkoma z podziałem na studyjne, i dj’skie.

DJ zazwyczaj kupując słuchawki robił to z myślą, że posłużą mu co najmniej kilka lat, to samo tyczyło się tych studyjnych za które trzeba było słono zapłacić.

Podstawowy podział słuchawek jaki rozróżniamy to podział na słuchawki DJ’skie, studyjne, monitorujące oraz HI-FI, czyli takie, których używamy na co dzień, np. do słuchania muzyki z odtwarzacza mp3, czy telefonu. Natomiast ze względów konstrukcyjnych wyróżniamy nauszne i douszne.

Słuchawki douszne to takie, które umieszczamy wewnątrz ucha, a dokładnie w kanale słuchowym, takie rozwiązanie najczęściej dotyczy słuchawek używanych do słuchania muzyki lub do monitorowania (odsłuchu) poszczególnych instrumentów, np. na koncercie. W ostatnim czasie pojawiły się również takie z przeznaczeniem dla DJ’ów, ale to dla wielu z nas jeszcze coś nowego.

Wadą tych że słuchawek jest niższa jakość dźwięku w porównaniu do nausznych i prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu w dłuższym horyzoncie czasowym przy odsłuchu na wysokim poziomie głośności. Słuchawki nauszne, czyli te z którymi najczęściej mamy do czynienia w kategorii słuchawek używanych do DJ’ingu i miksowania muzyki w studio są dużo bezpieczniejsze dla słuchu, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu z uchem wewnętrznym.

Przechodząc do meritum, czyli do samego porównania

Słuchawki DJ-skie są jednym z najważniejszych narzędzi pracy każdego DJ’a.

Duże natężenie dźwięku, z którym zmagamy się pracując w klubie powoduje, że słuchawki do tego zastosowania muszą mieć zupełnie inną konstrukcję w stosunku do standardowych. Przede wszystkim muszą być słuchawkami zamkniętymi i powinny znakomicie oddzielać DJ’a od wszystkiego, co go otacza, dzięki czemu może on słyszeć idealnie każdy dźwięk, każde pasmo. Właśnie dzięki konstrukcji zamkniętej szczelnie zakrywają uszy użytkownika. Powinny być wytrzymałe i wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór takich słuchawek jest kwestią ściśle indywidualną z prostego względu. Jeden potrzebuje do komfortowego użytkowania więcej basu, drugi natomiast nie lubi dudniącego kick’u i skupia się bardziej na wyższych częstotliwościach. Wszystko zależy od tego na co wrażliwe jest nasze ucho. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że aby wybrać idealną propozycję dla siebie, należy udać się do najbliższego salonu muzycznego, który w swoim asortymencie będzie miał kilka interesujących nas modeli i umożliwi ich odsłuch.

AKG K-267 TIESTO

AKG K-267 TIESTO

Słuchawki studyjne – zgodnie z ideą jaka im przyświeca powinny być na maksa płaskie i klarowne, a samo brzmienie liniowe i równe, bez eksponowania jakiegokolwiek pasma. To odróżnia je od słuchawek HI-FI, które z założenia muszą trochę zabarwić brzmienie i sprawić utwór atrakcyjniejszym. Producentom, osobą pracującym w studio takie rozwiązanie nie jest potrzebne, a jedynie mogłoby zaszkodzić i powodować ciągłe zmiany w projekcie. Zasada jest prosta – jeśli utwór zabrzmi dobrze na bezbarwnym sprzęcie studyjnym, to na HI-FI zagra świetnie.

Z uwagi na swą budowę akustyczną takie słuchawki również dzielimy na zamknięte i otwarte.

Jeśli chodzi o sprzęt studyjny zastosowanie słuchawek zamkniętych jest oczywiste dla muzyków i wokalistów nagrywających w studiu (jak najmniejsze przesłuchy ze słuchawek do mikrofonu i dobra izolacja od innych instrumentów) oraz realizatorów live. Słuchawki otwarte nie izolują ucha od otoczenia, pozwalając na przenikanie sygnału w obie strony. Są jednak wygodniejsze w przypadku długotrwałego słuchania i często potrafią wykreować bardziej wiarygodny obraz planu dźwiękowego, lepiej symulując odsłuch głośnikowy niż słuchawki zamknięte. Z otwartych najczęściej powinno korzystać się gdy miksujemy większą liczbę ścieżek w kontekście całości i jest to zasada przyjęta przez profesjonalnych producentów.

ATH-M70X

ATH-M70X

Odbiór dźwięku przez nasze ucho

W teorii sposób w jaki słyszymy dźwięk dobiegający z otoczenia zasadniczy wpływ ma kształt naszej głowy, jak i budowa samego ucha. Uszy, a właściwie małżowiny uszne kreują charakterystykę częstotliwościową i fazową dźwięku jeszcze zanim dotrze on do bębenków słuchowych. Słuchawki dostarczają naszemu organowi słuchu dźwięk bez żadnej modyfikacji, z tego względu ich charakterystyka musi być odpowiednio ukształtowana. Co za tym idzie również w przypadku słuchawek studyjnych bardzo ważną kwestią jest indywidualny wybór modelu i dostosowanie go do potrzeb naszego „ucha”. Kiedy dobierzemy już słuchawki i po dziesiątkach godzin użytkowania nauczymy się ich brzmienia na pamięć będziemy mogli bez problemu wychwycić każdy błąd w naszym miksie, każdą zakłócająca odbiór częstotliwość.

Warto wspomnieć, że używając słuchawek studyjnych praktycznie w całości eliminujemy wpływ pomieszczenia w jakim nagrywamy, możemy zapomnieć o odbiciach i ugięciach fal, falach stojących i rezonansach. Jest to przydatne często przy utworach, w których dominującym pasmem jest bas, wtedy takie słuchawki sprawdzą się nawet lepiej niż monitory studyjne.

Podsumowanie

Słuchawki DJ’skie, a studyjne to dwie różne bajki. Pierwsze z nich mają za zadanie doskonale wytłumić brzmienie z otoczenia DJ’a, przy okazji koloryzując pewne pasmo, np. bas. (szczególnie przydatne dla osób, które miksują utwory metodą „na kick”)

Te studyjne natomiast powinny swoim surowym brzmieniem uwydatnić wszystkie braki miksu nad którym aktualnie pracujemy. Tak więc zastosowanie słuchawek DJ’skich w studiu, jak i odwrotnie nie ma żadnego sensu. Można i oczywiście się da, np. przy ograniczonym budżecie, na początku przygody z muzyką i to głównie w domu. Natomiast przy profesjonalnym podejściu do tematu nie ma takiej możliwości i byłoby to tylko i wyłącznie utrudnianiem sobie życia.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zaplanowanie do czego głównie używany będzie sprzęt i czy dajmy na to słuchawki studyjne będą nam na pewno potrzebne. Może wystarczą zwykłe monitory i do domowego użytku i będą jak znalazł? Decyzja pozostaje Wam, czyli przyszłym adeptom DJ’ingu i produkcji muzycznej.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry