Słuchawki studyjne a DJ′skie – zasadnicze różnice

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Słuchawki dla DJ-a w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Słuchawki i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl

Rynek sprzętu audio cały czas intensywnie się rozwija, wraz z nim dostajemy nowe technologię, jak i coraz ciekawsze rozwiązania.

o samo dotyczy rynku słuchawek. Kiedyś nasi starsi koledzy mieli mocno ograniczony wybór, który balansował pomiędzy kilkoma modelami słuchawek do zastosowania tzw. ogólnego i dosłownie kilkoma z podziałem na studyjne, i dj’skie.

DJ zazwyczaj kupując słuchawki robił to z myślą, że posłużą mu co najmniej kilka lat, to samo tyczyło się tych studyjnych za które trzeba było słono zapłacić.

Podstawowy podział słuchawek jaki rozróżniamy to podział na słuchawki DJ’skie, studyjne, monitorujące oraz HI-FI, czyli takie, których używamy na co dzień, np. do słuchania muzyki z odtwarzacza mp3, czy telefonu. Natomiast ze względów konstrukcyjnych wyróżniamy nauszne i douszne.

Słuchawki douszne to takie, które umieszczamy wewnątrz ucha, a dokładnie w kanale słuchowym, takie rozwiązanie najczęściej dotyczy słuchawek używanych do słuchania muzyki lub do monitorowania (odsłuchu) poszczególnych instrumentów, np. na koncercie. W ostatnim czasie pojawiły się również takie z przeznaczeniem dla DJ’ów, ale to dla wielu z nas jeszcze coś nowego.

Wadą tych że słuchawek jest niższa jakość dźwięku w porównaniu do nausznych i prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu w dłuższym horyzoncie czasowym przy odsłuchu na wysokim poziomie głośności. Słuchawki nauszne, czyli te z którymi najczęściej mamy do czynienia w kategorii słuchawek używanych do DJ’ingu i miksowania muzyki w studio są dużo bezpieczniejsze dla słuchu, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu z uchem wewnętrznym.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry