Tania gitara klasyczna do nauki

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary klasyczne w sklepie Muzyczny.pl

Wybór odpowiedniej gitary klasycznej do nauki, która spełni oczekiwania pod względem jakości wykonania i brzmienia, ale nie obciąży zbytnio naszego budżetu, nie jest zadaniem prostym. Szczególnie w czasach gdy tak zwane „instrumenty” można kupić nawet w popularnych dyskontach spożywczych, należy zwracać szczególną uwagę ta to co oferują nam sprzedawcy.

Słowo „instrumenty” celowo zawarłem w cudzysłowie, gdyż ich jakość tych „dyskontowych” bardzo często odbiega od jakichkolwiek norm lutniczych. Pamiętajmy więc, że gitara niezależnie od ceny i kraju jej produkcji jest wyrobem lutniczym i jedyną bezpieczną drogą zakupu jest profesjonalny i wyspecjalizowany w tej branży sklep muzyczny.

Skupmy się jednak na konkretnym instrumencie, który moim zdaniem zasługuje na największą uwagę jeśli chodzi o wybór gitary klasycznej do nauki gry.

Model NL15 Natalia marki Miguel Esteva produkowana jest w trzech rozmiarach – ½, ¾ i 4/4. Oferta jest więc skierowana dla dorosłych oraz dzieci w praktycznie każdym przedziale wiekowym. Gitara od pewnego czasu jest hitem na muzycznym rynku. Dzięki bardzo starannej jakości wykonania, dobremu brzmieniu i komfortowi gry, Natalia stała się ulubionym instrumentem profesjonalnych nauczycieli gry i tym samym bardzo często przez nich polecanym.

Budowa:
Niezależnie od rozmiaru, wszystkie gitary Natalia zbudowane zostały z tych samych gatunków drewna. Swoją drogą producent przykłada dużą wagę do jakości i sezonowania materiałów.

Do wykonania płyty wierzchniej użyto wysokiej jakości świerku, który jest najpopularniejszym drewnem wykorzystywanym do tworzenia tej części gitary. Do mahoniowego pudła rezonansowego starannie wklejono również mahoniowy gryf. Podstrunnica z drewna hardwood (twarde drzewo liściaste), posiada dokładnie nabite i wypolerowane progi o średnim rozmiarze. Budowa gitary wydaje się być kluczową sprawą, wpływającą na brzmienie i wygodę użytkowania. To właśnie wygoda gry jest podstawową zaletą Natalii, co jest kluczowe jeśli chodzi o pierwszy kontakt i naukę gry.

Świerkowa płyta wierzchnia

Świerkowa płyta wierzchnia, źródło: Muzyczny.pl

Brzmienie:

Za brzmienie całości w największym stopniu odpowiadają wspomniane wcześniej gatunki drewna. Świerk w połączeniu z mahoniem daje zrównoważony, dobrze przebijający się dźwięk. Gitara brzmi ciepło i nie narzuca się nieprzyjemnymi wysokimi tonami, jednocześnie basy nie są dudniące. Te niechciane ale niestety często występujące, w tanich gitarach cechy, w przypadku Natalii udało się skutecznie wyeliminować. Za jakość brzmienia, a dokładniej za rezonans instrumentu, odpowiada precyzyjne łączenie wszystkich elementów. Opisywany model, również w tym przypadku pozostawia konkurencję daleko w tyle i nie ma mowy o żadnych niedoróbkach czy kompromisach. Solidne klucze bardzo dobrze trzymają strojenie i maja pozytywny wpływ na intonację.

Główka instrumentu z odpowiednio dobranymi kluczami

Główka instrumentu z odpowiednio dobranymi kluczami, źródło: Muzyczny.pl

Ogólna ocena:

Biorąc pod uwagę cenę i jej stosunek do jakości, śmiało można powiedzieć, że Miguel Esteva Natalia to instrument bezkonkurencyjny. Co więcej, nawet droższe gitary niektórych marek wypadają przy NL15 różnie. Natalka wydaje się być idealna do nauki, jednak nawet bardziej zaawansowani instrumentaliści także znajdą w niej wiele pozytywnych elementów, których nie znajdą u innych producentów. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu precyzja wykonania, komfort i łatwość wydobywania dźwięku. Kupując ten model mamy pewność, że posłuży dłużej niż tyle, ile wymaga gwarancja, wydobywane dźwięki będą czyste, bez brzęczeń i utraty intonacji. Również wygląd zasługuję na pochwałę. Klasyczne, eleganckie wykończenie w wysokim połysku spodoba się także tym, którzy dużą wagę przykładają do strony wizualnej.

Miguel Esteva Natalia w rozmiarze 4/4

Miguel Esteva Natalia w rozmiarze 4/4, źródło: Muzyczny.pl

 

Komentarze

Bardzo szybko przekonałam się do tego instrumentu. Po przeczytaniu powyższego testu postanowiłam odwiedzić sklep ma Armii Krajowej i porównać kilka modeli gitar w cenie 400 – 600 zł. Natalia wygrała. Tak jak napisał autor tekstu, główne zalety to wykonanie i przyjemny gryf, który zachęca a nie zniechęca do nauki.

Kasia

↑ Do góry
Do góry