Trąbka jako instrument solowy i zespołowy

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Trąbki w sklepie Muzyczny.pl

Trąbka jako instrument solowy i zespołowy

Trąbka należy do instrumentów dętych blaszanych. Ma niezwykle ekspresyjne, donośne brzmienie, którego zastosowanie znajdziemy niemal w każdym gatunku muzycznym. Odnajduje się zarówno w dużych orkiestrach symfonicznych czy dętych, jak również big-bandach jazowych czy małych kameralnych zespołach grających zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową. Może być wykorzystywana zarówno jako instrument solowy lub jako integralna część większego składu instrumentalnego jako instrument wchodzący w skład sekcji dętej. Tu, jak w większości instrumentów dętych na brzmienie wpływ ma nie tylko sama jakość instrumentu, ale przede wszystkim umiejętności techniczne instrumentalisty. Podstawową do wydobycia pożądanego brzmienia jest odpowiednie osadzenie ust i zadęcie.

Budowa trąbki

Jeżeli zaś chodzi o taką skrótową charakterystykę budowy, to współczesna trąbka składa się z metalowej rury najczęściej wykonanej z mosiądzu lub z metali szlachetnych. Rura skręcona jest w pętlę, gdzie z jednej strony zakończona kielichowym lub stożkowym ustnikiem, a z drugiej rozszerzeniem w kształcie dzwonu nazywaną czarą. Trąbka wyposażona jest w zestaw trzech zaworów, otwierających lub zamykających dopływ powietrza umożliwiający zmianę wysokości dźwięku.

Rodzaje trąbek

Trąbka ma kilka swoich rodzajów, odmian i strojów, ale bez wątpienia taką najpopularniejszą i najpowszechniej używaną trąbką jest ta ze strojem B. Jest ona instrumentem transponującym, co oznacza, że zapis nutowy nie jest taki sam jak ich realnie brzmiący dźwięk np.: C w grze oznacza B w brzmieniu. Występuje także trąbka stroju C, która już nie transponuje oraz trąbki, które dziś już prawie nie mają zastosowania w stroju: D, Es, F, A. Tych odmian strojów było dlatego tak wiele, ponieważ na początku trąbka nie posiadała wentyli, tak wiec do grania w różnych tonacjach trzeba było używać wielu trąbek. Jednak zdecydowanie najbardziej optymalna pod względem zarówno brzmienia jak i wymagań technicznych przyjęła się trąbka w stroju B. Skala instrumentu w zapisie nutowym sięga od fis do C3, tzn. w brzmieniu od e do B2, jednak w dużej mierze zależy to przede wszystkim od predyspozycji i umiejętności grającego. W dość powszechnym użyciu mamy jeszcze trąbkę basową, która gra o oktawę niżej oraz piccolo grającą o oktawę wyżej w stosunku od standardowej trąbki w stroju B.

Charakterystyka brzmienia trąbek

Na końcowe brzmienie instrumentu wpływa wiele czynników między innymi: stop z jakiego została wykonana trąbka, ustnik, waga, a nawet wierzchnia część lakieru. Oczywiście sam rodzaj trąbki oraz strój w jakim gra będzie tu decydującym czynnikiem. Każdy strój będzie miał trochę odmienne brzmienie i przyjmuje się, że im wyższy strój trąbki tym przeważnie instrument będzie brzmiał jaśniej. Z tego też powodu pewne stroje są bardziej lub mniej wykorzystywane w określonych gatunkach muzycznych. Na przykład w jazzie raczej preferuje się ciemniejsze brzmienie, które w naturalny sposób można uzyskać w trąbkach stroju B. Natomiast stój C dysponuje zdecydowanie jaśniejszym brzmieniem, dlatego też niekoniecznie odnajduje się ten rodzaj trąbki w poszczególnych gatunkach. Oczywiście samo brzmienie jest kwestią pewnego gustu niemniej pod tym względem trąbka w stroju B jest zdecydowanie praktyczniejsza. Poza tym jeżeli chodzi o brzmienie, to bardzo dużo zależy też od samego instrumentalisty, który w pewnym sensie emituje je poprzez drgające wargi.

Rodzaje tłumików do trąbek

Oprócz wielu rodzajów trąbek, mamy również wiele rodzajów tłumików, które są wykorzystywane w celu osiągnięcia unikatowego efektu brzmienie. Niektóre z nich tłumią brzmienie, inne naśladują w pewnym senesie kaczkę gitarową, jeszcze inne mają za zadanie zmienić charakterystykę brzmienia pod kątem barwy.

Techniki artykulacyjne gry na trąbce

Na instrumencie tym możemy wykorzystywać niemal wszystkie dostępne techniki artykulacyjne jakie są powszechnie używane w muzyce. Możemy grać legato, staccato, glissando, portamento, tremolo itp. Dzięki temu instrument ten, ma niesamowity potencjał muzyczny a solówki wykonywane na nim są naprawdę widowiskowe.

Zasięg skali a przemęczenie

Wielu młodych adeptów sztuki gry na trąbce chciałby od razu osiągnąć maksymalną rozpiętość skali. Tak się niestety nie da i zasięg skali wypracowuje się przez wiele miesięcy i lat. Dlatego też, należy bardzo uważać zwłaszcza na początku, by się zwyczajnie nie przetrenować. Możemy nawet nie zauważyć, że nasze wargi mają dość i w danym momencie i tak nie uzyskamy lepszego efektu. Wynika to z przetrenowania, gdzie w konsekwencji nasze usta sflaczały i nie są wstanie wykonać określonej czynności. Więc, tak jak ze wszystkim, tak też z ćwiczeniem zwłaszcza na takim instrumencie jak trąbka trzeba zachować odpowiedni rozsądek i umiar.

Podsumowanie

Ze względu na ogromną popularność i zastosowanie trąbkę bez wątpienia można nazwać królem instrumentów dętych. Choć wcale nie jest ani największym ani najmniejszym instrumentem z tej grupy, to zdecydowanie wiedzie ona prym popularności, możliwości i zainteresowania.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry