Trąbki dla początkujących

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Trąbki w sklepie Muzyczny.pl

Jeżeli zastanawiamy się nad rozpoczęciem nauki gry na trąbce, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej nabyć własny instrument. Ilość dostępnych modeli na rynku może wydawać się dość przytłaczająca, jednak sprecyzowane wymagania odnośnie instrumentu oraz określenie możliwości finansowych zmniejszą obszar poszukiwań i znacznie je uproszczą.

Mogłoby się wydawać, że wszystkie trąbki są takie same i różnią się tylko ceną, natomiast niezwykle istotna jest wierzchnia warstwa instrumentu. Według wielu trębaczy lakierowane trąbki posiadają ciemniejsze brzmienie (co jest wskazane w przypadku puzonów), a trąbki srebrne posiadają jaśniejsze. W tym miejscu należy sobie zadać pytanie jaką muzykę kupujący trąbkę ma zamiar na niej wykonywać. Do muzyki solowej i orkiestrowej bardziej nadaje się jaśniejszy ton, a do jazzu raczej ciemna barwa. Należy też wziąć pod uwagę, że w tańszych modelach trąbek lakierowanych, ich lakier może zacząć się kruszyć i odpadać. Często oczywiście jest to kwestia przypadku, lecz posrebrzane trąbki nie mają tego problemu i dużo dłużej wyglądają „świeżo”.

Musimy pamiętać, aby przy zakupie instrumentu nie sugerować się tylko i wyłącznie kwestią finansową. Takie marki jak Ever Play, Stagg czy Roy Benson produkują trąbki bardzo tanie, które można nabyć już za cenę 600 PLN wraz futerałem. Szybko okazuje się, że są to instrumenty słabej jakości i trwałości, lakier szybko się ściera a tłoki chodzą niesprawnie. Jeżeli nie dysponuje się dużym nakładem finansowym, zdecydowanie lepiej jest kupić starszą trąbkę, używaną i już rozegraną.

Przyjrzyjmy się modelom trąbek dla początkujących instrumentalistów, polecanych ze względu na jakość wykonania oraz w stosunkowo niskich cenach.

Yamaha

Firma Yamaha to obecnie jeden z największych producentów trąbek, oferujący całą gamę instrumentów z przeznaczeniem od najmłodszych trębaczy po profesjonalnych muzyków. Ich instrumenty słyną ze starannego wykonania, dobrej intonacji oraz precyzyjnej mechaniki.

YTR 2330 – jest to najniższy model Yamahy, trąbka lakierowana, oznaczenie ML dotyczy średnicy (nazywanej również menzurą), rurek i w tym przypadku wynosi ona 11.68 mm. Wyposażona jest w pierścień na krągliku 3-wentyla.

YTR 2330 S – jest to posrebrzana wersja modelu YTR 2330.

YTR 3335 – średnica rurek ML, instrument lakierowany, wyposażony jest w rewersyjną rurkę ustnikową, co oznacza, że rurka ustnikowa przedłużona jest o rurkę do strojenia. Cena wynosi około 2200 PLN. Model YTR 3335 posiada również swoją posrebrzaną wersję o sygnaturze YTR 3335 S.

YTR 4335 GII – ML – instrument pokryty złotym lakierem, posiadający roztrąb ze złotego mosiądzu oraz monelowe tłoki. Są to tłoki dużo bardziej żywotne niż w przypadku tłoków niklowanych i dużo sprawniej działają. Ten model również posiada swoją posrebrzaną wersję o sygnaturze YTR 4335 GS II.

Z trąbek standardowych firmy Yamaha, najwyższym modelem jest trąbka YTR 5335 G, pokryta złotym lakierem, ze standardową średnicą rurek. Dostępna również w wersji posrebrzanej o numerze YTR 5335 GS.

Yamaha YTR 4335 G II

Yamaha YTR 4335 G II, źródło: muzyczny.pl

Vincent Bach

Nazwa firmy pochodzi od nazwiska jej założyciela, projektanta i wykonawcy instrumentów dętych blaszanych Vincenta Schrotenbacha, trębacza pochodzenia austriackiego. Obecnie Vincent Bach to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek instrumentów dętych oraz świetnych ustników. Oto modele szkolne proponowane przez firmę Bach.

TR 650 – model podstawowy, lakierowany.

TR 650S – model podstawowy w wersji posrebrzane.

TR 305 BP – trąbka o średnicy rurek ML, wyposażona jest w wentyle ze stali szlachetnej, mosiężny roztrąb o szerokości 122,24 mm, rurka ustnikowa wykonana z mosiądzu. Instrument bardzo wygodny z uwagi na siodełko na kciuk przy pierwszym wentylu oraz pierścień na palec na trzecim wentylu. Posiada dwie klapki wodne (otwory do usuwania wody). Trąbka ta posiada swój posrebrzany odpowiednik w postaci modelu TR 305S BP.

Trevor J. James

Trąbki oraz inne instrumenty firmy Trevor James zdobywają w ostatnich latach dość spore uznanie wśród młodych instrumentalistów z powodu ich dobrego wykonania oraz stosunkowo niskich cen. Szkolne instrumenty tej firmy posiadają menzurę 11,8 mm a średnica roztrąbu wynosi 125 mm. Rurka ustnikowa wykonana jest z mosiądzu dla lepszego kształtowania się dźwięku i rezonansu. Wyposażone są w uchwyt na kciuk na krągliku pierwszego wentyla oraz pierścień na krągliku trzeciego wentyla. Posiadają również dwie klapki wodne. Oto modele dostępne na polskim rynku oraz ich ceny:

TJTR – 2500 – trąbka lakierowana, czara i korpus – żółty mosiądz.

TJTR – 4500 – trąbka lakierowana, czara i korpus – różowy mosiądz.

TJTR – 4500 SP – jest to posrebrzana wersja modelu 4500. Czara i korpus – różowy mosiądz.

TJTR 8500 SP – model posrebrzany, dodatkowo wyposażony w pozłacane krągliki. Czara i korpus z żółtego mosiądzu.

Trevor James TJTR-4500

Trevor James TJTR-4500, źródło: muzyczny.pl

Jupiter

Historia firmy Jupiter zaczyna się w 1930 roku kiedy to funkcjonuje ona jako firma zajmująca się produkcją instrumentów w celach edukacyjnych. Z każdym rokiem rosła w siłę zdobywając doświadczenie co poskutkowało tym, że dziś jest jedną z wiodących firm produkujących drewniane oraz blaszane instrumenty dęte. Jupiter stosuje najnowsze technologie wytwarzania odpowiadające wysokiemu standardowi instrumentów. Firma współpracuje z wieloma głównymi muzykami i artystami którzy cenią te instrumenty za dobre wykonanie oraz jakość brzmienia. Oto kilka modeli trąbek przeznaczonych dla najmłodszych instrumentalistów.

JTR 408L – trąbka lakierowana, żółty mosiądz. Posiada standardową średnicę rurek oraz podpórkę na krągliku trzeciego wentyla. Instrument ten słynie z lekkości i trwałości.

JTR 606M L – posiada menzurę L czyli średnica rurek wynosi 11.75 mm,, trąbka lakierowana, wykonana ze złotego mosiądzu.

JTR 606 MR S – trąbka posrebrzana, wykonana z różowego mosiądzu.

MTP

Firma trudniąca się produkcją instrumentów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla dzieci. Oprócz mały saksofonów, klarnetów i innych instrumentów, produkuje trąbki w przystępnych cenach polecane do nauki gry w szkołach muzycznych pierwszego stopnia

.

T 810 Allegro – trąbka lakierowana, rurka ustnikowa wykonana z różowego mosiądzu, posiada dwie klapy wodne, uchwyty na krąglikach pierwszego i trzeciego wentyla oraz strojnik – dwa łuki.

T 200G – instrument lakierowany o menzurze ML, czara i rurka ustnikowa wykonana jest z różowego mosiądzu, wyposażony w dwie klapy wodne oraz uchwyty na krąglikach I i III wentyla. Posiada strojnik w postaci dwóch wysuwanych łuków.

T 200GS – trąbka posrebrzana, menzura ML, czara i rurka ustnikowa z różowego mosiądzu, wyposażona jest w dwie klapy wodne, uchwyty na krąglikach pierwszego i trzeciego wentyla oraz strojnik.

530 – trąbka lakierowana, posiada trzy obrotowe wentyle. Czara wykonana jest z różowego mosiądzu. Stanowi najdroższą propozycję firmy MTP.

Talis

Instrumenty marki Talis są produkowane na dalekim wschodzie z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii przez wyselekcjonowane warsztaty partnerskie. Marka ta, to prawie 200 lat tradycji projektowania i budowania instrumentów muzycznych. W swojej ofercie posiada kilka propozycji instrumentów przeznaczonych dla młodych muzyków.

TTR 635L – jest to trąbka lakierowana o menzurze 11,66 mm i rozmiarze czary wynoszącym 125 mm. Rurka ustnikowa wykonana jest ze złotego mosiądzu i wykazuje dużą odporność na korozję. Wentyle w tym instrumencie wykonane są ze stali szlachetnej. Model ten posiada swój posrebrzany odpowiednik, jest to model TTR 635 S.

Podsumowanie

Przy zakupie trąbki należy pamiętać, że sam instrument to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem jest dobrze dobrany ustnik, który stanowi połączenie z instrumentem. Bardzo istotne jest aby pamiętać, że ustnik należy wybrać z tą samą pieczołowitością co sam instrument, ponieważ tylko odpowiednio współgrające ze sobą te dwa elementy dadzą młodemu muzykowi komfort i ogromną satysfakcję z gry.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry