Własne brzmienie z użyciem efektów gitarowych

Zobacz Efekty basowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Efekty gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl

Gitara elektryczna to instrument, który oferuje niemal nieograniczone możliwości brzmieniowe, przez co wśród muzyków bardzo często jest wymieniana jako jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów. Jednym z najważniejszych czynników które mają wpływ na brzmienie tego kultowego instrumentu są niewątpliwie efekty gitarowe. Te małe urządzenia mają ogromny wpływ na charakter brzmienia gitary.

Wielu muzyków marzy o tym, aby stworzyć własne, unikalne i bardzo charakterystyczne brzmienie. Zanim jednak udamy się do sklepu muzycznego na zakup efektu, warto rozpocząć budowanie brzmienia od samej gitary, a następnie zapoznać się z charakterystyką brzmieniową konkretnych grup efektów.

Pacifica Yamaha

Yamaha od wielu lat zajmuje się tworzeniem doskonałych instrumentów, które są chwalone przez muzyków między innymi ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Przykładem jest seria Pacifica, w której znajdziemy kilka świetnych gitar. Dobrym wyborem na start będzie Yamaha Pacifica 012. Yamaha Pacifica 012 RM to gitara elektryczna, która łączy w sobie doskonałą jakość dźwięku z przystępną ceną. Model ten jest szczególnie polecany dla początkujących gitarzystów, oferując łatwą grywalność i solidną konstrukcję.

Pacifica Yamaha 012 RM ma również wszechstronny układ przetworników H-S-S (czyli humbucker przy gryfie, single coil na środk oraz single coil przy mostku), co daje możliwość uzyskania różnorodnych brzmień – od klarownych tonów do potężnych dźwięków rockowych. To idealny wybór dla tych, którzy szukają uniwersalnej gitary elektrycznej na każdy rodzaj muzyki.

Efekty gitarowe

Efekty gitarowe warto wybierać świadomie. Należy zatem zapoznać się z konkretnymi grupami, aby wiedzieć, czego się po nich spodziewać. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wybrać taki sprzęt, który umożliwi stworzenie własnego, wymarzonego brzmienia. Poniżej przedstawiamy krótkie wyjaśnienie charakterystyki brzmieniowej danych grup efektów.

Distortion

To bez wątpienia jeden z najważniejszych efektów dla gitarzystów rockowych i metalowych. Distortion przekształca czyste brzmienie gitary w mocne, ostre dźwięki, nadając im agresywny charakter. W rodzinie przesterów dostępne są także efekty overdrive oraz fuzz. Overdrive brzmi nieco cieplej i wzmacnia sygnał gitary. Fuzz natomiast cechuje się bardzo ostrym, siarczystym brzmieniem, które od razu wysuwa się na pierwszy plan.

Octaver

Octaver jest bardzo specyficznym efektem, który do sygnału gitary dodaje jeszcze brzmienie obniżone lub podwyższone o pełną oktawę lub inną wartość. Octaver doskonale sprawdza się w rocku, bluesie i może w ciekawy sposób wypełnić brzmienie instrumentu.

Delay

Jest to tak zwany efekt opóźnienia, nazywany potocznie echem, który dodaje przestrzeni i głębi dźwiękom gitary poprzez powtarzanie dźwięku po pewnym czasie. Jest idealny do tworzenia atmosferycznych i eksperymentalnych brzmień. Świetnie sprawdza się na przykład w połączeniu z przesterem.

Reverb

Reverb symuluje naturalny pogłos, jakby gitara wybrzmiewała w wielkiej sali, jaskini czy niewielkim pomieszczeniu. To dodaje głębi i trójwymiarowego brzmienia. Reverb, zwany pogłosem doskonale łączy się z każdym rodzajem efektu.

Chorus

Chorus dodaje efekt symulujący grę kilku gitar jednocześnie. Doskonale nadaje się zarówno do grania akompaniamentu, jak i w połączeniu z przesterem w trakcie partii solowych.

Crybaby mini

Wah-Wah, nazywany często kaczką, to efekt który kontroluje zakres tonalny dźwięku poprzez siłę nacisku. Jest on często używany w solówkach, nadając im wyrazisty i dynamiczny charakter. Świetnym wyborem na początek jest Crybaby Mini, który charakteryzuje się ciepłym, bardzo dynamicznym brzmieniem.

GT 100 Boss

Na koniec zostawiamy multiefekt, czyli urządzenie, które łączy w sobie wiele różnorodnych efektów z możliwością wpływania na charakterystykę brzmienia każdego z nich. Świetnym wyborem jest GT 100 Boss, który charakteryzuje się bardzo bogatą bazą brzmień. Urządzenie umożliwia łączenie ze sobą efektów i zapisywanie ich w postaci presetów, dzięki czemu przy każdej grze nie trzeba budować ich od nowa.

Brzmienie gitary

Efekty gitarowe są nieodłączną częścią brzmienia wielu gitarzystów, umożliwiając im tworzenie dźwięków, które są wyjątkowe i zapadają w pamięć. Od subtelnych akcentów po ekstremalne modyfikacje dźwięku, efekty gitarowe pozwalają gitarzystom na wyrażenie swojej kreatywności i eksperymentowanie z brzmieniem w niemal nieskończony sposób. Dlatego warto poświęcić czas na zrozumienie, jak poszczególne efekty wpływają na dźwięk gitary i odkrywać ich potencjał w procesie tworzenia muzyki.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry