Zakup pedałów do instrumentów elektronicznych- nie taka prosta sprawa

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kontrolery nożne, pedały w sklepie Muzyczny.pl

Istnieje kilka typów pedałów elektronicznych: wybrzmiewania (sustain), ekspresji, funkcyjne i przełączniki nożne. Pedały ekspresji i funkcyjne, mogą działać na zasadzie potencjometru, np. płynnie zmieniając modulację i pozostawać w położeniu ustalonym ruchem stopy (pedał pasywny). Kupując kontroler tego typu, należy się upewnić czy jest on kompatybilny z posiadanym instrumentem. Z kolei pedały sustain, choć dają się podłączać do dowolnych keyboardów, pianin czy syntezatorów, występują w wielu typach i mogą stać się utrapieniem pianisty.

Czy pedały są mi potrzebne?

W zasadzie istnieje możliwość grania całego repertuaru utworów, bez użycia pedałów. Dotyczy to zwłaszcza utworów wykonywanych na keyboardzie, (choć np. przełączniki nożne mogą być bardzo pomocne), ale również sporej części klasycznej muzyki fortepianowej, np. polifonicznej twórczości J.S.Bacha. Większa część późniejszej muzyki klasycznej (a także rozrywkowej) wymaga jednak użycia pedałów, a przynajmniej pedału wybrzmiewania.

Możliwość korzystania z pedałów może być również przydatna dla muzyków elektronicznych, grających na klasycznych syntezatorach, czy to dla wzbogacenia stylistyki, czy dla ułatwienia wykonywania utworu.

Pedał sustain Boston BFS-40

Pedał sustain Boston BFS-40, źródło: muzyczny.pl

Wybór pedału sustain-, co w tym trudnego?

Wbrew pozorom, nawet wybór spośród modeli tak prostego elementu, ma znaczenie nie tylko dla portfela nabywcy. Oczywiście, osoba zdecydowana by grać wyłącznie na keyboardzie lub syntezatorze, będzie zadowolona z kompaktowego i niedrogiego pedału z krótkim skokiem.

Sytuacja będzie wyglądać jednak zupełnie inaczej w przypadku pragnienia gry na fortepianie. Oczywiście, gra na pianinie cyfrowym, do którego podłączono „keyboardowe” pedały, nie jest w żaden sposób nieprzyjemna. Gorzej jednak, gdy osoba grająca na takim zestawie, zechce od czasu do czasu wykonywać utwory na fortepianach akustycznych, lub gdy tą osobą jest dziecko kształcone z myślą o karierze pianisty.

Pedały w instrumentach akustycznych różnią się, bowiem nie tylko wyglądem, lecz także skokiem pedału (ten często jest bardzo duży) i przesiadka pomiędzy dwoma różnymi typami „keyboardowym” i fortepianowym, sprawia, że wykonawca musi przykładać znacznie większą uwagę do operowania stopą, przez co trudniej jest mu grać i znacznie łatwiej o drobne, acz rujnujące wykonanie błędy, zwłaszcza niedostateczne wciśnięcie pedału.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry