Popularny wtyk Jack znany jest każdemu kto miał choć minimalny kontakt ze sprzętem muzycznym audio. Wtyki i złącza ta mają swoje zastosowanie zarówno w domowym sprzęcie audio jak i w profesjonalnych studiach muzycznych oraz na scenie. Warto dodać, że jest to bardzo leciwy wynalazek sięgający końca XIX wieku, bo właśnie wtedy było to nowatorskie i najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w centralach telefonicznych. W domowych warunkach końcówki takie spotkać możemy przy naszych słuchawkach a gniazda do nich znajdują się między innymi w wieżach hi-fi i w podobnych tego rodzaju urządzeniach audio. W profesjonalnej branży muzycznej kable z wtykami Jack służą m.in. do łączenia kolumn z mikserem czy podłączeniem instrumentów klawiszowych bezpośrednio pod kolumnę aktywną lub pod mikser. Na tym kablu pracują również gitarzyści, którzy podpinają swoje gitary elektryczne pod piec gitarowy.
Charakterystyka i rodzaje wtyków Jack
Wtyk Jack wykorzystywany jest głownie do przesyłu analogowe sygnału audio i występuje najczęściej w trzech rozmiarach: Jack 6.3mm, mini Jack 3.5mm, oraz sub-mini Jack 2.5mm z czego w najpowszechniejszym użyciu są te dwa pierwsze. Jack o średnicy 6,3mm potocznie nazywany jako duży jack jest największym komercyjnie stosowanym złączem tego typu. Jack 6.3mm ma najczęstsze zastosowanie w podłączeniach estradowych m.in. w profesjonalnym sprzęcie audio, przy podłączeniu gitar, mikrofonów czy też mikserów. Jego mniejszy odpowiednik mini jack 3.5mm ma swoje zastosowanie w urządzeniach o zdecydowanie mniejszych rozmiarach np.: smartfonach, przenośnych odtwarzaczach mp3, tabletach czy laptopach. Jack 2,5mm jest obecnie rzadkością i możemy go spotkać w starszych modelach urządzeń. Na rynku muzycznym mamy jeszcze jeden sporadycznie występujący rodzaj Jacka o przekroju 4,4 mm. Wtyki te popularnie nazywane bantami i możemy spotkać je w profesjonalnym sprzęcie studyjnym.
Jack stereo i Jack mono
W muzycznym świecie wykorzystujemy złącza Jack zarówno w wersji mono jak i w wersji stereo. Tak więc zastosowanie mają 2, 3 i 4 pinowe wtyki, gdzie dwu pinowy wtyk jest wtykiem monofonicznym i wykorzystuje się go m.in. do podłączenia np.: gitary elektrycznej. Wtyk 3 pinowy wykorzystany jest do przekazu stereofonicznego i znajdziemy go np.: w słuchawkach audiofilskich, natomiast wtyk 4 pinowy wykorzystujemy np.: do słuchawek z mikrofonem. W profesjonalnej dokumentacji liczba torów sygnałowych określana jest za pomocą odpowiedniego oznaczenia literowego: TS, TRS i TRRS. Liczba znaków zawsze odpowiada liczbie pinów, natomiast ich znaczenie to: T (tip) pierwsze pole, R (ring) pola środkowe, może być ich kilka, oraz S (sleeve), czyli pin ostatni, najczęściej pełniący funkcję masy.
Jak zrobić kabale Jack
Jeżeli chodzi o samodzielne wykonanie kabla Jack, to jest to dość proste, ale oczywiście trzeba mieć minimum wiedzy i umiejętności. Po rozkręceniu plastikowej lub metalowej obudowy przewody w Jack-ach najczęściej lutujemy do styków końcówki kabla. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na ewentualne zwarcie. W celu uniknięcia jakiś niepożądanych zwarć i przebić dobrze jest oddzielić przewód dodatni od ujemnego koszulka termokurczliwa lub izolacją samoprzylepną.
Podsumowanie
Złącza Jack, podobnie jak i każde inne złącza, posiadają swoje określone zarówno wady jak i zalety. Główną zaletą tego typu wtyku jest fakt, że może ono zostać umieszczone w gnieździe w dowolnej pozycji. Tu nie ma możliwości pomyłki. Jest też wyjątkowo szybki w podłączeniu i może mieć formę prosta lub kątową. Do takich największych wad należy niewątpliwie to, że podczas podłączania wtyku może dojść do sytuacji, w której sygnał umieszczony na jego skraju (T) może na moment połączy się z jednym ze styków (R). Spowodować to może nieprzyjemne sprzężenie i buczenie.
↑ Do góry