Zrozumieć magię pianina akustycznego

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina akustyczne w sklepie Muzyczny.pl

Pomimo bardzo prężnego rozwoju instrumentów cyfrowych, te akustyczne nadal cieszą się bardzo dużą popularnością i zasługują na szczególną uwagę. Przez ostatnie 30 lata były okresy, że wydawało się, iż pianina cyfrowe zdominują rynek muzyczny i pianina akustyczne będą zmuszone ustąpić. Oczywiście nikt nie zakładał, że tradycyjne pianina od razu zostaną wycofane z obiegu niemniej zapewne w planach producentów instrumentów cyfrowych ekspansja miała być bardziej dotkliwa dla klasycznych pianin. Jednak pomimo ogromnej popularności instrumentów cyfrowych i ciągłego ich rozwoju okazuje się, że pianina akustyczne w dalszym ciągu są dla wielu nie do zastąpienia. Opinie taką możemy usłyszeć zarówno wśród szerokiej grupy zawodowych pianistów, pedagogów jak i osób grających amatorsko.

A dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że pianina cyfrowe i pianina akustyczne są tak naprawdę zupełnie różnymi instrumentami. Oczywiście brzmienie, używane techniki gry czy wygląd są takie same lub bardzo zbliżone do siebie, bo takie też było założenie producentów instrumentów cyfrowych. Instrumenty te miały stać się jak najlepszą alternatywą dla instrumentów akustycznych. I tak też się w dużej mierze stało i jeżeli z jakiś względów ktoś nie może sobie pozwolić na instrument akustyczny, to jak najbardziej pianino cyfrowe będzie świetną alternatywą. Jednak jak się okazuje w praktyce nawet najlepsze próbki brzmieniowe wraz z całą tą nowoczesną otoczką symulatorów oraz udoskonaleniami mechanizmu klawiatury nie są wstanie tak naprawdę w 100% oddać tego, co możemy uzyskać grając na pianinie akustycznym. Mamy więc z jednej strony nowoczesną technologię, która może wygenerować piękne brzmienia, a z drugiej strony mamy tradycyjny instrument z duszą, pełny magii i ekspresji, gdzie wszystko odbywa się na zasadzie naturalnych praw fizyki. I właśnie ta naturalna praca mechanizmu, wraz z tym realnym młotkiem, który uderza w prawdziwą naprężoną strunę i w ten sposób uzyskuje naturalny dźwięk jest nie do podrobienia. Oczywiście instrumenty cyfrowe są coraz doskonalsze, klawiatury mają coraz lepszą repetycję, są coraz szybsze itp. Jednak praca zagrywanego klawisza będzie zawsze trochę odmienna. Młotek będzie uderzać w jakiś rodzaj czujnika, który następnie za pomocą modułu brzmieniowego załącza nam próbkę cyfrową przekazaną na głośniki. Dlatego też, należy z pełną pokorą przyjąć do wiadomości, że pianino cyfrowe nie będzie wstanie identycznie w pełni oddać tego co pianino akustyczne. Oczywiście, nie należy przy tym być takim surowym dla instrumentów cyfrowych, bo one również mają z kolei mnóstwo swoich walorów technologicznych, których na próżno szukać w instrumencie akustycznym. Należy też pamiętać, że to są przede wszystkim odczucia całkowicie subiektywne. Dokonując jakichkolwiek porównań pomiędzy poszczególnymi instrumentami należy również uwzględnić klasę danych instrumentów.

 

Czy szukać kompromisu?

Można próbować, ale czy warto? Jeżeli chcemy grać na pianinie akustycznym, to naprawdę nie warto szukać kompromisu w postaci pianina cyfrowego. Zawsze będziemy mieli jakiś niedosyt bez względu na to, ile byśmy wydali. Inaczej natomiast sprawa by wyglądała, jeżeli chcemy mieć nowoczesny instrument cyfrowy, który ma jak najwierniej odzwierciedlał instrument akustyczny. Tu już możemy trochę pokombinować i na przykład skierować swoje zainteresowanie w stronę segmentu pianin hybrydowych. Tu rzeczywiście realnie możemy porównywać klawiaturę instrumentu hybrydowego i akustycznego. A to dlatego, że w instrumentach hybrydowych najczęściej stosuje się pełny mechanizm taki sam jak w pianina akustycznych. Brzmieniowo instrumenty te również świetnie wypadają, bowiem mają zazwyczaj zaimportowane próbki z najlepszych flagowych fortepianów koncertowych. Oczywiście instrumenty zaliczane są już do najwyżej półki instrumentów cyfrowych, a co za tym idzie ich ceny są dość wysokie i są porównywalne z pianinami akustycznymi ze średniej i wyższej półki.

Reasumując każdy musi samodzielnie zdefiniować na czym mu najbardziej zależy. Jeżeli priorytetem dla nas jest naturalność brzmienia i pracy klawiatury, a tak powinno być przy zakupie pianina, to zdecydowanie pianino akustyczne jest najlepszym rozwiązaniem. Również, jeżeli chodzi o edukację muzyczną, to najlepszym instrumentem do nauki jest właśnie instrument akustyczny.

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry