Jakie funkcje powinien posiadać metronom?

Zobacz Metronomy i tunery w sklepie Muzyczny.pl

Metronom jest urządzeniem mającym za zadanie wypracowanie u muzyka umiejętności równego trzymania tempa. Metronomy dzielimy na te mechaniczne nakręcane ręcznie i elektroniczne zasilane baterią. Jeżeli chodzi o te tradycyjne – mechaniczne, to ich funkcje są dość mocno okrojone i ograniczają się praktycznie do możliwości regulacji tempa w jakim czasie wahadło się wychyla i w momencie przejścia przez środek wydaje charakterystyczny odgłos w postaci stuknięcia. Metronomy elektroniczne oprócz podstawowej funkcji jaką jest regulacja tempa mogą być znacznie bardziej rozbudowane i posiadać znacznie więcej dodatkowych funkcji.

Tradycyjne metronomy posiadają zazwyczaj skalę wychyleń wahadła na minutę od 40 do 208 BPM. W elektronicznych skala ta jest znacznie bardziej rozszerzona i może sięgać od przesadnie wręcz wonnego np.: 10 BPM do bardzo szybkiego 310 BPM. U każdego z producentów ta skala możliwości może być trochę inna, ale już na tym pierwszym podstawowym elemencie widać jaka jest przewaga w funkcyjności metronomu elektronicznego nad mechanicznym. Dlatego my skoncentrujemy się głównie na funkcjach metronomów elektronicznych i cyfrowych, bo to w nich najwięcej znajdziemy udogodnień.

BOSS DB-90

BOSS DB-90 , źródło: Muzyczny.pl

Pierwszą taką funkcją odróżniającą nasz metronom cyfrowy od tradycyjnego jest to, że możemy w nim zmienić dźwięk pulsu. Może to być typowe stuknięcie naśladujące puls metronomu tradycyjnego – wahadłowego lub praktycznie każdy dowolny dostępny dźwięk. W metronomach elektronicznych praca metronomu najczęściej przedstawiona jest w postaci graficznej, gdzie na wyświetlaczu mamy pokazane, w którym miejscu na jakiej części danego taktu się znajdujemy. Standardowo najczęściej mamy w nich do wyboru zazwyczaj 9 najczęściej używanych metrum. W cyfrowych np.: aplikacjach telefonicznych metrum możemy w zasadzie konfigurować sobie w dowolny sposób.

Wittner 812K

Wittner 812K, źródło: Muzyczny.pl

Możemy również zaznaczyć ustawienie bicia akcentów, gdzie i na której części taktu ma być ten puls zaakcentowany. Takich akcentów w danym takcie możemy ustawić jeden, dwa lub więcej zależności od potrzeby, jak również możemy daną grupę całkowicie wyciszyć i nie będzie ona w danym momencie słyszana. Powiedzieliśmy sobie na samym początku, że metronom służy przede wszystkim do wyćwiczenia u muzyka umiejętności równego trzymania tempa, ale również w metronomie cyfrowym znajdziemy funkcję, która pomocna będzie w wyćwiczeniu równomiernego podkręcania tempa, czyli sukcesywnego przyspieszania od wolnego do bardzo szybkiego tempa. To ćwiczenie ma duże zastosowanie zwłaszcza wśród perkusistów, którzy często na werblu wykonują tremolo zaczynając od tempa średniego rozwijając i zwiększając jego prędkość do tempa bardzo szybkiego. Oczywiście ta funkcja działa również w drugą stronę i możemy ustawić metronom w ten sposób, że będzie on nam równomiernie zwalniał. Możemy również ustawić sobie główny pulsu np.: ćwierćnutowy i do tego dodatkowo w danej grupie ustawić ósemki, szesnastki lub inne wartości w danej grupie, które będą wybijane innym dźwiękiem. Oczywiście każdy metronom elektroniczny standardowo będzie posiadać wyjście słuchawkowe. Niektóre instrumenty należą do grupy bardzo głośnych i mogą zagłuszać puls metronomu, wtedy słuchawki są bardzo pomocne. Metronomy mogą być też takimi mini maszyną perkusyjnymi ponieważ część z nich ma wbudowane rytmy charakteryzujące dany styl muzyczny. Część metronomów jest również tunerami wykorzystywanymi do strojenia instrumentów muzycznych. Zazwyczaj posiada one kilka trybów takiego strojenia w tym regularne, płaskie, podwójnie płaskie i wg skali chromatycznej, a zakres strojenia obejmuje najczęściej od C1 (32.70 Hz) do C8 (4186.01Hz)

Korg TM-50 metronom / tuner

Korg TM-50 metronom / tuner, źródło: Muzyczny.pl

Bez względu na to na jaki metronom się zdecydujemy, czy to będzie mechaniczny, elektroniczny czy cyfrowy, naprawdę warto z niego korzystać. Każdy z nich pomoże Wam w wypracowaniu umiejętności równego trzymania tempa. Do ćwiczenia z metronomem można się naprawdę przyzwyczaić, a korzyść z jego korzystania zaprocentuje wam w przyszłości. Wybierając metronom starajmy się go dopasować swoją funkcjonalnością do swoich potrzeb. Grając na pianinie stroik zdecydowanie jest nam zbędny, za to zdecydowanie przyda się on gitarzyście.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry