Wady i zalety kolumn aktywnych

Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Zestawy głośnikowe w sklepie Muzyczny.pl

Kolumny aktywne mają swoich zwolenników i przeciwników. Niska popularność tego typu sprzętu powoduje, że nie każdy wie o zaletach oraz wadach tej konstrukcji.

Trzeba jednak przyznać, że w niektórych warunkach system aktywny poradzi sobie dużo lepiej w porównaniu do tradycyjnych pasywnych kolumn, w innych gorzej. Dlatego też nie warto szukać wyższości jednego nad drugim, a lepiej poszukać plusów i minusów takiego rozwiązania.

Kolumna aktywna a pasywna

W typowym systemie pasywnym sygnał trafia do końcówki mocy, następnie do zwrotnicy pasywnej i potem bezpośrednio do głośników. W systemie aktywnym sprawa ma się nieco inaczej, sygnał trafia do zwrotnicy aktywnej i zostaje rozdzielony na konkretne pasma, jakie ma odtwarzać głośnik, następnie do wzmacniaczy i potem już bezpośrednio do głośników.

Na taką kolumnę musimy wydać więcej pieniędzy, ponieważ zawiera w sobie wszystkie niezbędne oraz przydatne urządzenia, a w przypadku zestawu pasywnego możemy rozwijać inwestycje etapowo, mamy również wpływ na wybór urządzeń jakie chcemy zakupić.

W kolumnie aktywnej musi zostać zachowany warunek: ilość wzmacniaczy musi się równać ilości ilości głośników w kolumnie, co przekłada się na dodatkowe koszty powodujące wzrost ceny urządzenia. Rozdzielenie pasma na poszczególne wzmacniacze ma też dodatkową zaletę w postaci izolacji zniekształceń w poszczególnych częściach toru.

Jeśli wzmacniacz basowy w kolumnie aktywnej zostanie przesterowany, nie będzie to miało negatywnego wpływu na pracę w zakresie średnich czy wysokich tonów. Inaczej jest w systemie pasywnym.

Jeśli duży sygnał basowy spowoduje przesterowanie wzmacniacza, odbije się to na wszystkich składowych sygnału szerokopasmowego.

Kolumna aktywna marki JBL

Kolumna aktywna marki JBL, źródło: muzyczny.pl

Niestety jeśli podczas użytkowania sprzętu któryś z wzmacniaczy zostanie uszkodzony, tracimy całą kolumnę, gdyż nie możemy szybko i bezproblemowo dokonać naprawy polegającej na wymianie końcówki mocy jak w zestawie pasywnym.

W porównaniu do pasywnej konstrukcji budowa takiego urządzenia jest dużo bardziej skomplikowana oraz zawiera znacznie więcej elementów, przez co urządzenie jest trudniejsze w naprawie.

Kolejną rzeczą o której trzeba powiedzieć to pojawienie się zwrotnicy aktywnej i pozbycie pasywnej. Zmiana ta ma pozytywny wpływ na brzmienie, jednakże ma to również bezpośredni wpływ na wzrost ceny całości. Wszystkie te elementy są wbudowane w kolumnie, przez co są podatne na większe drgania. Dlatego też taki produkt musi zostać solidnie wykonany, inaczej trzeba liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem awaryjności.

Połączenie wszystkiego w jedną spójną całość ma też swoje dobre strony– mobilność. Nie musimy męczyć się z noszeniem dodatkowego rack’a z końcówkami mocy i innymi urządzeniami. Nie mamy również długich kabli głośnikowych ponieważ wzmacniacz jest tuż przy głośniku. Dzięki temu transport nagłośnienia jest znacznie łatwiejszy, ale niestety wszystkie te z pozoru korzystne zmiany przekładają się na zwiększenie wagi zestawu.

Kolumna pasywna RCF ART 725

Kolumna pasywna RCF ART 725, źródło: muzyczny.pl

Tyle o różnicach w budowie, podsumujmy zatem wszystkie argumenty za i przeciw systemu aktywnego jakie powinniśmy brać uwagę podczas zakupu sprzętu:

• Mobilność. Brak dodatkowego rack’a sprawia, że kolumna mająca wbudowane wszystkie potrzebne nam elementy zawiera mniejsza powierzchnię podczas przewożenia sprzętu

• Łatwość podłączenia

• Mniej kabli oraz elementów zestawu, gdyż wszystko mamy w jednym, dzięki czemu również mamy mniej do przenoszenia

• Prawidłowo dobrane wzmacniacze oraz reszta elementów, co niweluje ryzyko uszkodzenia głośników przez niedoświadczonego użytkownika

• Całość jest ze sobą dobrze zestrojona

• Brak pasywnych filtrów, powodujących wzrost ceny oraz niepożądanych efektów

•Cena. Z jednej strony pomyślimy, przecież wszystko to co mamy w kolumnie aktywnej możemy kupić osobno do kolumny pasywnej, zatem wszystko wychodzi na to samo. Ale weźmy pod uwagę przypadek zakupu czterech kolumn, gdzie płacimy cztery razy za każdy element kolumny, gdzie w przypadku pasywnego zestawu pojedyncze urządzenie rozwiąże sprawę, stąd trzeba liczyć się z wysoka ceną takich paczek

• Spora waga kolumny, jeśli wzmacniacze są oparte na tradycyjnych elementach (ciężki transformator)

W przypadku uszkodzenia wzmacniacza pozostajemy bez dźwięku, gdyż skomplikowana budowa urządzenia uniemożliwia szybką naprawę

• Brak możliwości dodatkowej ingerencji w brzmienie przez nabywcę. Jednak dla jednych to wada, dla innych zaleta, gdyż nie można wprowadzić niekorzystnych lub nieprawidłowych ustawień

Panel tylny w kolumnia aktywnej Electro-Voice

Panel tylny w kolumnia aktywnej Electro-Voice, źródło: muzyczny.pl

Podsumowanie

Osoby potrzebujące łatwego w transporcie oraz szybkiego w podłączaniu sprzętu powinny zdecydować się na zestaw aktywny.

W przypadku gdy potrzebujemy zestaw na przemowy, nie potrzebujemy dodatkowego miksera, wpinamy przewód z mikrofonem, wtyczkę z przewodem do gniazda zasilającego i gotowe. Bez zbędnych komplikacji nagłaśniamy to co potrzebujemy. Całość jest ze sobą dobrze zestrojona dzięki czemu nie musisz dodatkowo „grzebać” w ustawieniach gdyż wszystko to zostało już zrobione.

Nie potrzeba również dużej wiedzy do obsługi takiego sprzętu. Dzięki zastosowanym zabezpieczeniom i odpowiednim doborze wzmacniaczy sprzęt jest mniej podatny na uszkodzenia przez niedoświadczonego użytkownika.

Jeżeli jednak dobrze odnajdujemy się w obsłudze sprzętu audio, planujemy etapową rozbudowę systemu, chcemy mieć wpływ na brzmienie i parametry oraz mieć możliwość wyboru konkretnych urządzeń z jakich powinien składać się nasz zestaw, lepiej zakupić system pasywny.

Komentarze

Przydatne info.

Nautilus

Mniej kabli? Chyba raczej więcej. W pasywnych po jednym, w aktywnych po 2 _ zasilanie i sygnał.

Ermo

Dobrze, treściwie i na temat.
Ps. w kontakcie.
Dzięki za fachowość.

Jerzy CB

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry