Tradycyjna konsola a nowoczesny kontroler

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kontrolery DJ w sklepie Muzyczny.pl

Od lat sylwetka DJ’a kojarzona jest z dużą konsolą. Zaczęło się od gramofonów z płytami winylowymi, następnie pojawiła się era płyt CD razem z rozbudowanymi odtwarzaczami a obecnie?

Każdy może spróbować swoich sił na wirtualnej konsoli, co umożliwia wiele programów komputerowych. Technika w tym kierunku mocno ewoluowała, rynek sprzętowy znacznie się rozszerzył, dzięki czemu obecnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Żartobliwie można stwierdzić, iż nowicjusz, który ma swoje pierwsze chwile z konsolą łapie za nogi i zaczyna nimi poruszać. Nie zawsze dana osoba wie, czemu te ruchy służą, ale jest to bardzo przyjemne i można powiedzieć, że od tego zaczyna się nasza przygoda z miksowaniem.

Na początku uczymy się beatmatchingu (umiejętne zwalnianie lub przyspieszanie utworu, aby jego tempo zgadzało się z tempem poprzedniego), gdyż to kluczowa umiejętność jaką powinien posiadać prawdziwy DJ.

Typowa konsola DJ’ska składa się z miksera i dwóch (lub więcej) decków, odtwarzaczy CD albo też gramofonów. Ze względu na popularyzację sprzętu można jednoznacznie stwierdzić że gramofony to już sprzęt bardzo kultowy i niewielu młodych DJ’ów zaczyna od nich swoją muzyczną przygodę.

Za to większość zadaje sobie dylemat, wybrać konsolę składającą się z dwóch Cd playerów i miksera, czy kontroler?

American Audio ELMC 1 cyfrowy kontoler DJ

American Audio ELMC 1 cyfrowy kontoler DJ, źródło: muzyczny.pl

Główne różnice

Nośnikiem danych, w naszym przypadku muzyki i tradycyjnej konsoli jest płyta CD lub nośnik USB z plikami mp3 (jednak taką funkcje posiada nie każdy player, zazwyczaj te droższe i bardziej rozbudowane).

W przypadku kontrolera USB miejsce płyty z muzyką zajmuje notebook wraz z stosownym oprogramowaniem. Zatem podstawową różnicą jest brak możliwości odtwarzania płyt kompaktowych. Na rynku występują oczywiście nieliczne modele kontrolerów posiadające możliwość odtwarzania nośników CD jednak ze względu na wysokie koszty produkcji takie modele nie są zbyt popularne.

Kolejną różnicą jest mnogość funkcji, lecz jest to minus na rzecz tradycyjnej konsoli. Nawet najdroższe modele odtwarzaczy nie posiadają tyle opcji co dobrze skonstruowany program. Co więcej, po pobraniu wersji testowej takiego programu za pomocą myszki i klawiatury możemy robić to co na prawdziwej konsoli. Jednakże te urządzenia zostały stworzone do prac biurowych stąd miksowanie staje się nieporęczne i zaczynamy się rozglądać za klawiaturą DJ’ską, czyli kontrolerem MIDI. Dzięki temu możemy wygodnie obsługiwać program i wykorzystywać całe multum funkcji.

Trzeba też przyznać, że taki kontroler kosztuje dużo mniej niż typowa konsola, zatem jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz czy twoja muzyczna przygoda potrwa długo, polecam zakup niedrogiego kontrolera. Wspomniany sprzęcik spełni twoje oczekiwania za stosunkowo niewielkie pieniądze, przy czym jeśli DJ’ka ci się nie spodoba, nie stracisz zbyt wiele. Za to jeśli to polubisz, zawszę możesz wymienić swój niedrogi kontroler na wyższy, droższy model lub też zainwestować w tradycyjną konsolę.

Konsoleta mikserska Numark Mixdeck

Konsoleta mikserska Numark Mixdeck, źródło: Numark

Nasuwa się zatem wniosek, skoro kontrolery USB oferują znacznie więcej, po co inwestować w tradycyjną konsole? Zaletą (gdyż początkowo jest to ułatwienie) ale w przyszłości problemem staje się wyrobienie złych nawyków. Nowoczesne kontrolery posiadają licznik bitów oraz przycisk synchronizacji tempa, co negatywnie wpływa na wyrobienie sobie umiejętności prawidłowego zgrywania utworów. Pojawia się również latencja (opóźnienie reakcji komputera na nasze ruchy).

Nie powiedzieliśmy sobie też jednego, kontroler jest dużo tańszy od konsoli jeśli posiadamy dobrze działający komputer. Płynność programu zależy od jego parametrów. Jeżeli (czego nikomu nie życzę) w trakcie imprezy padnie nam oprogramowanie lub co najgorsze komputer, pozostajemy bez dźwięku. I tutaj zauważamy największą zaletę tradycyjnych konsoli – niezawodność. Z tego właśnie powodu w klubach jeszcze bardzo długo będziemy oglądać zwykłe odtwarzacze.

Zasadnicza różnica bierze się z samej budowy urządzeń. Odtwarzacz został stworzony tylko i wyłącznie do grania i dzięki temu jest niezawodny, reaguje bez opóźnień, obsługuje standardowe nośniki. Komputer jak powszechnie wiadomo posiada uniwersalne zastosowanie.

Kontrolery są znacznie mniejsze i lżejsze od całej konsoli. Zazwyczaj sprzęt nosimy w odpowiednich case co dodatkowo podnosi masę zestawu. Zauważ też, ze mobilne rozmiary kontrolerów mają swoje ujemne strony. Wszystkie przyciski są umiejscowione bardzo blisko siebie przez co nie łatwo o pomyłkę.

Oczywiście na rynku również spotykamy kontrolery o rozmiarach zbliżonych do konsoli, jednak trzeba liczyć się z niemałą ceną takiego urządzenia.

Podsumowanie

Podsumujmy zatem wady oraz zalety obu urządzeń.

Kontroler USB:

– Niska cena (+)

– Duża liczba funkcji (+)

– Mobilność (+)

– Prostota podłączenia (+)

– Konieczność posiadania komputera o dobrej wydajności (-)

– Poprzez pojawienie się udogodnień w postaci synchronizacji tempa wyrabianie złych nawyków (-)

Latencja (-)

– Brak możliwości odtwarzania płyt CD (+/-)

Tradycyjna konsola:

– Wysoka niezawodność (+)

– Uniwersalność komponentów (+)

– Brak latencji (+)

– Mniejsza liczba funkcji (-)

– Wysoka cena (-)

Komentarze

Przygodę z djką zacząłem lata temu Przebrnąłem przez bardzo rozbudowane zestawy. Playery, miksery, wzmacniacze, stosy płyt. To wszystko razem daje naprawdę przyjemne efekty i miło się na tym pracuje ale targanie wszystkich gratów ze sobą gdzie trzeba obsłużyć imprezę… Godzina przygotowań, a i auto trzeba posiadać spore, a że nie jestem fanem minivanów ani kombi postanowiłem przerzucić się na kontroler USB. Kompaktowe gabaryty i waga jednak bardziej mnie przekonują. Latencja nie jest aż tak duża jak się wydaje i gra się na tym dosyć fajnie. Komputer nie musi wcale być aż tak mocny chociaż mimo wszystko polecam macbooki. Co do płyt CD to też jest przyjemniejsze. Ładujemy mp3 i lecimy z tematem. Biblioteka utworów na dysku ma tą podstawową przewagę jaką jest szybkość znajdowania i ładowania tracków.

Jurij.

Aktualnie są dostępne konsole bezpośrednio obsługujące zewnętrzne nośniki danych, więc wydajny komputer też odpada, jako potrzeba wpływająca na relatywność ceny…

lightsensitive

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry