Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Na rynku mamy dziesiątki przeróżnych modeli akordeonów i co najmniej kilkudziesięciu producentów oferujących swoje instrumenty. Do takich wiodących marek należą między innymi Weltmeister, Hohner, Scandalli, Pigini, Paolo Soprani czy Borsini. Dokonując wyboru, akordeon powinien być przede wszystkim dopasowany rozmiarowo do naszego wzrostu. Ma to przede wszystkim ogromne znaczenie jeżeli kupujemy instrument dla dziecka. Rozmiar określa się ilością basów i takimi najpopularniejszymi są: 60 basowe, 80 basowe, 96 basowe i 120 basowe. Oczywiście możemy spotkać akordeony zarówno z mniejszą jak i większą ilością basów. Następnie musi się on nam nie tyko podobać wizualnie, ale przede wszystkim powinno nam podobać się jego brzmienie.
Ilość chórów
Dokonując wyboru zwracajcie uwagę w jaką ilość chórów wyposażony jest instrument. Im więcej będzie on ich posiadał, tym akordeon będzie miał więcej możliwości brzmieniowych. Do takich najpopularniejszych należą instrumenty czterochórowe, ale mamy również dwu, trzy i pieciochórowe a sporadycznie można spotkać i sześciochórowe. Z ilością chórów wiąże się też waga instrumentu. Im więcej ich mamy tym instrument jest szerszy i więcej waży. Możemy też spotkać instrumenty tzw. kanałowe. Oznacza to, że jedne bądź dwa chóry są w tzw. kanale, gdzie dźwięk przechodzi przez taką dodatkową komorę nadającą brzmieniu pewnego rodzaju bardziej szlachetnego brzmienia. Tak więc waga akordeonu 120 basowego może się wahać mniej więcej od 7 do 14 kg, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza jak zamierzamy często grać na stojąco.
Nowy akordeon czy używany akordeon?
Akordeon nie należy do tanich instrumentów i zakup jego wiąże się często ze sporym wydatkiem. Dlatego też duża część osób rozważa zakup używanego akordeonu z drugiej ręki. Nie ma oczywiście nic w tym złego natomiast tego rodzaju rozwiązanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet pozornie bardzo dobrze prezentujący się akordeon może okazać się nieplanowaną skarbonką wydatków. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić jedynie osoby, które bardzo dobrze znają się na budowie instrumentu i są wstanie dokładnie zweryfikować jego faktyczny stan. Trzeba szczególnie uważać na tak zwane super okazję, gdzie sprzedawcami często okazują się zwyczajni handlarze, którzy ściągają jakieś starocie i próbują je reanimować, a potem w ogłoszeniu widzimy takie zwroty jak: „akordeon po przeglądzie w profesjonalnym serwisie”, „instrument gotowy do grania”, „instrument nie wymaga wkładu finansowego 100% sprawny, gotowy do gry”. Możecie też znaleźć instrument, który ma powiedzmy 30 lat i rzeczywiście wygląda jak nowy, bo był tylko kiedyś sporadycznie używany, a większość swoich lat przeleżał na strychu. I na takie okazje też trzeba uważać, bo to jest podobnie jak z samochodem, który przez kilkadziesiąt lat przestał w stodole. Na początku taki instrument może nam nawet ładnie grać, ale już po pewnym czasie może to się zmienić, bo np.: zaczną się odklejać tzw. klapy. Nie oznacza to jednak, że nie ma szansy na trafienie używanego instrumentu w dobrej kondycji. Jeżeli trafimy na instrument od prawdziwego muzyka, który umiejętni się z nim obchodził, dbał o niego, prawidłowo serwisował, to czemu nie. Trafiając na taką perełkę możemy cieszyć się wspaniałym instrumentem przez kolejne długie lata.
Podsumowując
Przede wszystkim musimy zadać sobie konkretnie pytanie jaki rodzaj muzyki będziemy głównie grać. Czy będą to np.: głównie walczyki francuskie i muzyka folklorystyczna, gdzie w takim przypadku powinniśmy skoncentrować swoje poszukiwania na akordeonie w stroju musette. Czy może nasze zainteresowanie muzyczne ukierunkowane są na muzykę klasyczną czy może jazzową, gdzie lepiej sprawdzi się tzw. wysoka oktawa. W przypadku akordeonów pięciochórowych nasz instrument zapewne będzie zarówno posiadać tzw. wysoką oktawę jak i musette, czyli potrójną ósemkę w chórach. Również warto odpowiedzieć sobie, czy będziemy często grać na stojąco, czy tylko w pozycji siedzącej, bo waga też ma znaczenie. Jeżeli jest to nasz pierwszy instrument, który służyć nam będzie do nauki, to szczególnie powinniśmy zadbać o to, by był on naprawdę w 100% sprawny zarówno pod względem mechanicznym, czyli by wszystkie guziki i klawisze płynnie pracowały, miech był szczelny itp., jak również pod względem typowo muzycznym, czyli żeby instrument dobrze stroił na wszystkich chórach. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akordeonem zdecydowanie polecam jednak zakup nowego instrumentu. Kupując używany trzeba się liczyć z wydatkami, a naprawy akordeonu najczęściej bywają bardzo kosztowne. Przy nietrafionym zakupie koszt naprawy często potrafi znacznie przewyższyć koszt zakupu takiego instrumentu.
↑ Do góry