Instrumenty strunowe szarpane

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl

Jak mówimy o instrumentach z grupy szarpanych to w zdecydowanej większości, każdemu na myśl przychodzi gitara, czy mandolina rzadziej już harfa czy jakiś innych instrument z tej grupy. A w tej grupie znajduję się cała paleta instrumentów na bazie, której m.in. powstała współcześnie nam znana gitara.

Lutnia

Jest instrumentem wywodzącym się z kultury arabskiej, najprawdopodobniej z któregoś z kraju Bliskiego Wschodu. Charakteryzuje się gruszkowatym kształtem pudła rezonansowego, dość szeroką, ale za to krótką szyjką oraz główką umieszczoną pod kątem prostym w stosunku do szyjki. W instrumencie tym zastosowanie mają podwójne struny tzw. chóry. Lutnie średniowieczne posiadały 4 do 5 chórów, ale z czasem zaczęto powiększać ich liczbę do 6, 8 a z czasem nawet do 14. Przez całe stulecia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rodów arystokratycznych zarówno tych starożytnych jak i nowożytnych. W XVI i XVII wieku była nieodzownym elementem życia dworskiego. Do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem w krajach arabskich.

Harfa

Ze strunowych szarpany harfa należy do jednych z najtrudniejszych do opanowania instrumentów. Ta standardowa znana nam współcześnie jest w kształcie stylizowanego trójkąta, którego jeden bok stanowi rozszerzające się ku dołowi pudło rezonansowe, a z niego wychodzi 46 lub 47 strun naciągniętych na stalowe kołki, tkwiące w górnej ramie. Posiada siedem pedałów służących do przestrajania strun jednoimiennych. Obecnie największe zastosowanie instrument ten znajduje w orkiestrach symfonicznych. Oczywiście istnieją różne odmiany tego instrumentu w zależności o regionu tak więc mamy m.in. harfę birmańska, celtycką, chromatyczną, koncertową, paragwajską, a nawet laserową, która już należy do zupełnie innej grupy instrumentów elektrooptycznych.

Cytra

Cytra jest zdecydowanie instrumentem dla pasjonatów. Wchodzi w skład instrumentów z grupy chordofonów szarpanych i jest młodszą krewną starogreckiej kithary. Współczesne jej odmiany pochodzą z terenów Niemiec i Austrii. Możemy wyróżnić trzy rodzaje cytra: koncertowa, która jest w uproszczeniu skrzyżowanie harfy i gitary. Mamy jeszcze cytrę alpejską i akordowa. Wszystkie te instrumenty różnią się od siebie wielkością skali, ilością strun oraz rozmiarem, przy czym akordowa dodatkowo nie posiada progów. Mamy jeszcze odmianę jakby klawiszowej nazywanej Autoharp, która największą popularnością cieszy się w USA i wykorzystywana jest w muzyce folklorystycznej i country.

Bałałajka

Jest to rosyjski instrument ludowy bardzo chętnie wykorzystywany obok akordeonu czy harmonii w folklorze rosyjskim. Posiada trójkątny korpus rezonansowy i trzy struny, choć współczesne odmiany są czterostrunowe i sześciostrunowe. Występuje w sześciu rozmiarach: piccolo, prima, która znajduje najczęstsze zastosowanie, secunda, alt, bas i kontrabas. Na większości modeli do gry używa się kostki, choć przy grze na primie gra się również wyprostowanym palcem wskazującym.

Banjo

Banjo to już jest instrument znacznie popularniejszy od wspomnianych powyżej instrumentów i wykorzystywany jest w wielu gatunkach muzycznych. U nas ogromna popularnością cieszył się i nadal tak jest wśród tzw. kapel chodnikowych czy inaczej ujmując podwórkowych. Prawie każda kapela wykonująca np.: folklor warszawski ma ten instrument w swoim składzie. Instrument ten posiada okrągłe pudło rezonansowe przypominające tamburyn. Struny do banjo są rozpięte wzdłuż gryfu z progami jest ich od 4 do 8 w zależności od modelu. Te czterostrunowe używane jest w muzyce celtyckiej i jazzie. Pięciostrunowe znajduje zastosowanie w takich gatunkach jak bluegrass czy country. Sześciostrunowe wykorzystuje się w jazzie tradycyjnym i innych odmianach muzyki popularnej.

To jest tylko kilka przykładowych instrumentów z grupy strunowych szarpanych, o których nie należy zapominać, że istnieją. Niektóre z nich powstały na wiele stuleci za nim na dobre zagościła i podbiła współczesny świat gitara. Niekiedy zespoły muzyczne szukają jakiegoś pomysłu, odmiany czy urozmaicenia dla swojej twórczości. Jednym z bardziej oryginalnych sposobów na to jest miedzy innymi wprowadzenie zupełnie innego instrumentu.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry