Oświetlenie sceniczne, obok nagłośnienia, zajmuje najważniejsze miejsce, bowiem od jego jakości i ustawienia zależy cały nastrój danego wydarzenia czy imprezy. Dlatego też, w ten rodzaj oświetlenia scenicznego powinna być wyposażona każda scena teatralna oraz ta, na której odbywają się różnego rodzaju koncerty muzyczne, pokazy czy prezentacje. Tzw. gra świateł w tego typu wydarzeniach odgrywa bardzo istotną rolę, buduje atmosferę, tworzy klimat całego wydarzenia, podkreśla najważniejsze elementy i strefy sceniczne.
W przypadku koncertów muzycznych oświetlenie musi być jeszcze dodatkowo dobrze zsynchronizowane z muzyką pod względem rytmiczności i tempa. Przy przedstawianiach teatralnych to właśnie oświetlenie odpowiada za cały nastrój i klimat przedstawienia. Może na przykład imitować porę dnia, o której toczy się dana scena teatralna.
Wbrew pozorom dobrze oświetlić scenę wcale nie jest tak prosto, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście potrzebny jest do tego dobrej jakości sprzęt, ale i odpowiednia wiedza z zakresu ustawienia, programowania i łączenia poszczególnych świateł oraz wewnętrzna intuicja. Często bowiem zmiany ustawień podczas takiego koncertu czy spektaklu muszą odbywać się w bardzo szybkim tempie.
Mocowanie oświetlenia
Do zamocowania oświetlenia sceny możemy wykorzystać część elementów konstrukcyjnych sceny. Służą do tego różnego rodzaju uchwyty, które powinny charakteryzować się odpowiednio lekką wagą i jednocześnie solidną budową. Jeżeli nasze oświetlenie ma być mocowane w plenerze to pamiętajmy o tym, by materiał z jakiego jest zrobione mocowanie było wykonane z materiału odpornego na zewnętrzne warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz, czy wysokie temperatury. Różnego rodzaju reflektory i projektory na statywie możemy montować z wykorzystaniem belek poprzecznych sceny. Oprócz elementów konstrukcyjnych sceny, do których przymocujemy nasze urządzenia świetlne warto wspomagać się statywami i rampami wolnostojącymi. Pamiętajmy jednak, że muszą być one odpowiednio dostosowane do miejsca i panujących warunków. Przede wszystkim muszą być bardzo stabilne i najlepiej ustawione w takich miejscach, w których nie będą miały do nich dostępu osoby postronne.
Oświetlenie sceny
Dobrze jest mieć oświetloną scenę z każdego poziomu, czyli z góry z boków i z dołu. Oczywiście rzadko kiedy wszystkie światła naraz pracują, ale takie zaplecze pozwala konfigurować niemal nieorganiczne schematy świetlne.
Inteligentne oświetlenie
Aby zapewnić publiczności maksimum doznań warto skorzystać z zaawansowanej technologii, dzięki której można stworzyć prawdziwy pokaz świetlny. Oczywiście dzisiaj takie duże pokazy są w pełni zsynchronizowane komputerowo, a człowiek jedynie programuje dane sekwencje świetlne i nadzoruje całość. Do takich inteligentnych urządzeń scenicznych sterowanych komputerowo należą m.in. lasery, ruchome głowice czy też stroboskopy. Sygnał do tych urządzeń wysyłany jest z konsoli, nad którą czuwa realizator światła. Inteligentne oświetlenie imprezowe umożliwia ściemnianie, zmianę koloru, ustawienie dowolnej konfiguracji barw, pełne zsynchronizowanie z muzyką i rytmem.
Oświetlenie LED
Przy organizowaniu koncertu czy przedstawienia warto również wykorzystywać urządzenia LED, których diody charakteryzują się znacznie mniejszym zużyciem energii, małą awaryjnością, a także dużą trwałością.
Oświetlenie stanowi jeden z najistotniejszych elementów, na jaki należy zwrócić uwagę organizując wydarzenie typu: koncert muzyczny, spektakl, czy pokaz. Obowiązkowo powinno znajdować się w obiektach kultury, takich jak kina, teatry czy sale koncertowe. To ono wyzwala dodatkowe odczucia, a przy dobrej konfiguracji stanowi w dużym procencie o udanej zabawie.
↑ Do góry