Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest głębia, jak wytworzyć głębię w miksie i o co w tym wszystkim chodzi?
Najprościej ujmując głębia polega na umiejętnym rozmieszczeniu poszczególnych instrumentów w wirtualnej przestrzeni tak, by słuchacz miał ważenie, że jedne instrumenty są umieszczone bliżej, a inne dalej. Dobre ustawienie głębi w miksie spowoduje, że odbiorca odczuje, iż niektóre instrumenty są pierwszoplanowymi np.: gitara grająca w danym momencie partię solową, a inne pozostają w tle.
Czynniki wpływające na głębię
Pierwszym podstawowym czynnikiem dającym odczucie głębi jest głośność. Jeżeli dany instrument jest głośniejszy od pozostałych, to będziemy mieć wrażenie, że znajduje się on bliżej nas. Jeżeli dany instrument jest cichszy, możemy mieć wrażenie, że jest bardziej oddalony.
Kolejnym elementem uwypuklającym głębię jest kontrast. Dany instrument nie zawsze musi zostać podgłośniony aby przybliżyć go słuchaczowi. Niekiedy wystarczy przyciszyć inny instrument by ten, który ma być pierwszoplanowym, takim się stał.
Kompresja, która ma za zadanie wyrównywać poziomy poszczególnych ścieżek jest równie ważnym czynnikiem. Jeżeli utwór zostanie poddany mocnej kompresji wtedy instrumenty czy wokal, które mają w utworze odgrywać najważniejszą rolę mogą zostać ustawione głośniej.
Zanikanie częstotliwości to kolejny ważny czynnik mający decydujący wpływ na głębię. Każde pasmo częstotliwości ma różną długość wybrzmiewania. Niskie częstotliwości mają dłuższy czas wybrzmiewania, natomiast wysokie – krótszy. Jeśli chcemy by w utworze wokal lub instrument był naprawdę blisko, możemy podbić mu wysokie częstotliwości. Innym sposobem jest usunięcie wysokich częstotliwości z instrumentów grających w tym samym paśmie.
Pogłos to następny wiodący element mający bardzo istotny wpływ na uzyskaną głębię. Im większy pogłos, tym większe wrażenie oddalenia instrumentu, im czystszy ton z mniejszym pogłosem tym większe wrażenie bliskości. Oczywiście to, jaki wpływ będzie mieć pogłos na głębię, uzależnione jest od ustawień parametrów samego pogłosu, a do tych najistotniejszych zaliczamy jego ilość, długość, early reflection czyli pierwsze odbicia oraz delay. Odpowiednie ustawienie tych parametrów może sprawić, że zwiększenie pogłosu spowoduje, iż nasz instrument zostanie bardziej uwypuklony lub przeciwnie – bardziej schowany. W większości pogłosów mamy też dostępne filtry pozwalające usuwać częstotliwości, co jak już zostało wcześniej wspomniane ma wpływ na osiąganą głębię.
Jak najprościej zwiększyć przestrzeń głębi?
Najlepszym sposobem na zwiększenie przestrzeni głębi jest duże zróżnicowanie głośności pomiędzy poszczególnymi grupami instrumentów. Tutaj należy zachować odpowiednie proporcje. Warto poeksperymentować z różnymi ustawieniami na danym miksie, tak by każdy z instrumentów znalazł dla siebie odpowiednią przestrzeń. Oczywiście należy to też odpowiednio skonfigurować z ustawieniami częstotliwości. Zasada jest prosta jeżeli chodzi o wrażenie odległości: więcej wysokich częstotliwości to bliższe brzmienie, mniej wysokich częstotliwości to dalsze brzmienie.
Podsumowanie
Nie ma jednej recepty czy metody na uzyskanie optymalnej głębi w miksie. Często trzeba spędzić wiele godzin nad materiałem edytując poszczególne ścieżki i tworząc różne konfiguracje, by znaleźć tę najlepiej brzmiącą. Jednak warto bo dobre ustawienie głębi nadaje utworowi charakteru.
↑ Do góry