Zobacz Struny gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Gitary możemy podzielić sobie na takie cztery podstawowe rodzaje: akustyczne, klasyczne, basowe i elektryczne. Odpowiedni dobór strun jest zatem kluczowym elementem mającym wpływ zarówno na jakość uzyskanego brzmienia jak i komfort samej gry. Przede wszystkim do każdego rodzaju gitary stosuje się inny rodzaj struny. Tak więc nie powinniśmy zakładać do gitary akustycznej strun od gitary elektrycznej czy gitary klasycznej i odwrotnie. Przede wszystkim taki eksperyment odbije się na jakości brzmienia, a w niektórych przypadkach może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia samego instrumentu jak np.: w przypadku gdybyśmy założyli do gitary klasycznej struny stalowe przeznaczone do gitary akustycznej. Taka próba może mieć opłakane skutki, gdyż gitara klasyczna może fizycznie nie wytrzymać napięcia jakiemu będzie poddana przy założeniu na nią stalowych strun. Wybierając struny warto jeszcze odpowiednio dobrać je pod kontem stosowanej techniki gry oraz gatunku muzycznego, który będziemy grać. Nie da się oczywiście jednoznacznie przyporządkować danych strun do danego gatunku, gdyż jest to raczej przede wszystkim uzależnione od indywidualnych preferencji każdego muzyka. Można natomiast mniej więcej skwalifikować jakie struny powinny najlepiej sprawdzić się w danym stylu czy gatunku muzycznym i tu przede wszystkim główną rolę powinny odegrać walory brzmieniowe. Tak więc dokonując wyboru musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą miały ostateczne odbicie w brzmieniu naszego instrumentu jak i wygodzie gry na nim.
Rodzaje strun gitarowych i różnice pomiędzy nimi
W gitarach klasycznych zastosowanie mają struny nylonowe, których struktura budowy sprawia że są bardziej elastyczne. Są one zdecydowanie przyjemniejsze w kontakcie z palcami grającego niż ma to miejsce w przypadku strun stalowych, które ze względu na zastosowany materiał są ostrzejsze w dotyku. W gitarach akustycznych i elektrycznych stosuje się dwa rodzaje strun stalowych: z owijką i bez owijki. Struny bez owijki są identyczne dla obydwu typów gitar, natomiast w przypadku strun z owijką do każdej z gitar zastosowanie ma inna owijka. W akustycznej stosuje się owijkę z fosforobrązu lub z brązu i ten rodzaj strun ma za zadanie sam z siebie głośno grać. W przypadku gitary elektrycznej stosuje się owijkę z niklu i tego rodzaju struny nie muszą być głośne akustycznie ponieważ przetwornik gitarowy nie zbiera dźwięku jak mikrofon, tylko zbiera drgania struny, które wpływają na pole magnetyczne przetwornika. Dlatego też w strunach do gitar elektrycznych zastosowanie ma owijka niklowa, która lepiej współpracuje z magnesem. Do gitar elektrycznych stosuje się przeważnie cieńsze zestawy struny np.: o rozmiarach 8-38 czy 9-42. W przypadku strun do gitar akustycznych standardowe sety zaczynają się od rozmiarów 10-46 ; 11-52. W przypadku strun do gitar basowych ich grubość jest znacząco większa jak również i sama rozpiętość poszczególnych strun jest zdecydowanie większa. Możemy spotkać sety w rozmiarze 40-120 ; 45-105 ; 45-135. Do produkcji strun basowych najczęściej stosuje się stal nierdzewną, niklowaną i nikiel, gdzie stosuje się różnego rodzaju owijki.
Różnice brzmieniowe strun
Na jakość i rodzaj brzmienia danej struny największy wpływ ma jej grubość oraz rodzaj zastosowanego materiału z jakiego ją wyprodukowani. Jak nie trudno się domyśleć im cieńsza struna, tym ten ton brzmieniowy jest wyższy i odwrotnie. Stąd też w gitarach basowych ze względu na przeznaczenie samej gitary zastosowanie mają najgrubsze struny. Struny nylonowe stosowane w gitarach klasycznych mają łagodniejsze, cieplejsze brzmienie niż ma to w przypadku strun stalowych stosowanych w gitarach akustycznych czy elektrycznych. Te w akustycznych są zdecydowanie głośniejsze od klasycznych, mają bardziej agresywne i wyostrzone brzmienie.
Technika gry na gitarze a dobór strun
Takim bardzo ważnym elementem przy doborze strun jest sama technika gry jaką stosujemy na gitarze. Jeżeli nasz instrument spełnia rolę instrumentu typowo akompaniującego i nasza gra ogranicza się głównie do bicia akordów i grania riffów wtedy zdecydowanie lepiej sprawdzi się grubszy zestaw struny. Przy grze solowej wygodniej natomiast powinno nam być grając na cieńszych strunach, zwłaszcza jeżeli w grze solowej lubisz np.: stosować dużo podciągnięć. Takie zabiegi zdecydowanie łatwiej będzie wykonać na cieńszych strunach niż grubszych, choć trzeba pamiętać, że im cieńsza struna tym łatwiej ją zerwać.
Stroje gitarowe
Oprócz tego klasycznego stroju gitarowego zastosowanie mają również inne stroje. Ten standardowy strój gitarowy to oczywiście stój (e) z dźwięki E,A,D,G,H,e dla którego dedykowana jest większa część zestawów. Natomiast są w użyciu również stroje niestandardowe, do których powinniśmy albo samemu skompletować sobie struny, albo zakupić specjalnie dedykowany set. Część niestandardowych strojów polegają tylko na obniżeniu o ton czy półtora wszystkich strun, ale możemy również mieć stroje tzw. alternatywne, gdzie obniżamy tylko najniższą nutę, a resztę pozostawiamy bez zmian. Do takich najbardziej typowy strojów alternatywnych należy m.in. dropped D z dźwiękami D,A,D,G,B,E. Możemy mieć również np.: strój C dropped, gdzie zastosowanie znajdzie np.: zestaw o dużej rozpiętości strun np.: 12-60.
Podsumowanie
Jak widać odpowiedni dobór strun jest bardzo ważnym kluczowym elementem, który będzie miał decydujący wpływ na końcowy efekt naszej gry. Warto zatem rozsądnie eksperymentować poszczególnymi rozmiarami strun, tego czy stosujemy z owijką czy bez po to by odnaleźć najbardziej satysfakcjonujące nas brzmienie.
↑ Do góry