Klarnet, rozpoczęcie nauki – część 1

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Klarnety w sklepie Muzyczny.pl

Magia brzmienia

Klarnet bez wątpienia należy do tej grupy instrumentów, które charakteryzują się niezwykły, wręcz magicznym brzmieniem. Oczywiście na osiągnięcie tego końcowego spektakularnego efektu składa się wiele czynników. Przede wszystkim główną rolę odgrywają tu umiejętności muzyczne i techniczne samego instrumentalisty oraz instrument, na którym muzyk wykonuje dany utwór. Logicznym jest, że im instrument lepszej klasy, z lepszych materiałów został wykonany, tym mamy większą szansę na uzyskanie wspaniałego brzmienia. Jednak pamiętajmy, że żaden najwspanialszy i najdroższy klarnet nie zabrzmi dobrze jak znajdzie się w rękach i ustach przeciętnego instrumentalisty.

Budowa klarnetu i jego składanie

Bez względu na to na jakim instrumencie rozpoczynamy naukę gry zawsze warto choć w podstawowym stopniu poznać jego budowę. Tak więc klarnet składa się z takich pięciu głównych części: ustnika, baryłki, korpusów: górnego i dolnego oraz czary głosowej. Najważniejszą częścią klarnetu jest oczywiście ustniki wraz ze stroikiem, na którym to zdolni klarneciści na samym tym elemencie są wstanie wygrać prostą melodię.

Ustnik łączymy z baryłeczką i dzięki temu połączeniu nasze wysokie brzmienie ustnika zostaje obniżone. Następnie dokładamy pierwszy i drugi korpus a na końcu zakładamy czarę głosową i na tak kompletnym instrumencie możemy już spróbować wydobyć piękne, pełne magiczności i szlachetności brzmienie klarnetu.

Wydobycie dźwięku z klarnetu

Przed przystąpieniem do pierwszych prób wydobycia brzmienia należy zapamiętać trzy podstawowe zasady. Dzięki tym zasadą szanse na wydobycie czystego klarownego brzmienia znacząco wrosną. Pamiętajmy jednak, że zanim uzyskamy ten w pełni satysfakcjonujący nas wynik, będziemy musieli podjąć wiele prób.

Do takich trzech podstawowy zasad klarnecisty zaliczymy:

  • prawidłowe ułożenie wargi dolnej
  • delikatne dociśnięcie ustnika górnymi zębami
  • naturalny luźny spoczynek mięśni policzkowych

Dolna warga powinna zostać w taki sposób ułożona, by zawinęła się na zęby dolne i tym samym uniemożliwiła zębom dolnym zahaczanie stroika. Ustnik natomiast lekko wsuwamy w usta, kładziemy na dolnej wardze i delikatnie przyciskamy do górnych zębów. Przy instrumencie mamy podpórkę dzięki której przy użycia kciuka możemy w pewnym stopniu delikatnie docisnąć instrument do górnych zębów. Na początku jednak naszych zmagań z wydobyciem czystego dźwięku proponuję wykonać kilkanaście prób na samym ustniku. Dopiero jak uda nam się ta sztuka, może złożyć w całość nasz instrument i przejść do kolejnego etapu edukacji.

Największa trudność w grze na klarnecie

Klarnet niestety nie należy do łatwych instrumentów. Dla porównania zdecydowanie łatwiej i szybciej można nauczyć się grać na saksofonie. Natomiast dla osób ambitnych i wytrwałych nagroda za cierpliwość i sumienność potrafi być naprawdę wielka i satysfakcjonująca. Klarnet dysponuje niesamowitymi możliwościami, co w połączeniu z jego naprawdę pokaźną skalą oraz niesamowitym brzmieniem robi ogromne wrażenie na słuchaczach. Choć oczywiście zdążają się i takie osoby, które słuchając orkiestry nie do końca są wstanie wychwycić walory klarnetu. Wynika to oczywiście z tego, że słuchacze najczęściej koncentrujemy się na całości, a nie na poszczególnych elementach. Jeżeli natomiast wsłuchamy się w partie solowe, to potrafią one naprawdę robić ogromne wrażenie.

Z takiego czysto techniczno-mechanicznego punktu widzenia gra na klarnecie nie jest jakaś szczególnie trudna jeżeli chodzi o palce. Natomiast największą trudnością stanowi odpowiednie połączenie naszego aparatu ustnego z instrumentem. Bo to właśnie ten aspekt ma decydujący wpływ na jakość uzyskanego brzmienia.

Warto też pamiętać, że klarnet jest instrumentem dętym i nawet z pozoru najprostsza solówka może nie zawsze nam wyjść tak jakbyśmy chcieli do końca. I to jest naprawdę naturalną i zrozumiałą sytuacją wśród artystów. Klarnet to nie fortepian, tu nawet najdrobniejsze niepotrzebne spięcie policzków może doprowadzić do sytuacji, że te brzmienie nie do końca będzie takie jakiego oczekiwaliśmy.

Podsumowanie

Reasumując klarnet jest instrumentem niezwykle wymagającym, ale też sprawiającym ogromną satysfakcję. Jest też instrumentem, który z punktu widzenia takiego czysto komercyjnego daje nam wiele możliwości w świecie muzycznym. Możemy znaleźć miejsce dla siebie grając w orkiestrze symfonicznej, ale równie dobrze i big bandzie jazzowym. I sama umiejętność gry na klarnecie daje nam możliwość bezproblemowego przerzucenia się na saksofon.

Oprócz chęci do grania będziemy potrzebowali przede wszystkim instrumentu do ćwiczenia. Tu oczywiście musimy dostosować nasze możliwości finansowe do zakupu. Warto jednak zainwestować w miarę możliwości w jak najlepszej klasy instrument. Przede wszystkim dla tego, że będziemy mieli przede wszystkim lepszy komfort grania. Będziemy mieli możliwość uzyskania lepszego brzmienia. Podczas nauki dobrej klasy instrument jest szczególnie zalecany, bo w przypadku gdy będziemy popełniali jakiś błąd, to będziemy wiedzieli, że to nasza wina, a nie tandetnego instrumentu. Dlatego szczerze odradzam kupowania tych najtańszych budżetowych instrumentów. Zwłaszcza omijać szerokim łukiem te, które można spotkać np.: w markecie spożywczym. Te niby instrumenty mogą jedynie spełnić funkcję rekwizytu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy tak wymagającym instrumencie jakim jest saksofon.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry