Jakie oprogramowanie DJ jest dla mnie najlepsze?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Oprogramowanie w sklepie Muzyczny.pl

Rosnąca popularność kontrolerów spowodowała iż obecnie urządzenia tego typu są stosunkowo tanie, łatwe w obsłudze i transporcie a swoimi funkcjami biją na głowę nie jedną klasyczną konsole. Producenci zasypują nas coraz większa ilością sprzętu przez co łatwo się pogubić. Owocuje to tym że bagatelizujemy kwestię oprogramowania, tymczasem jest to jedna z ważniejszych rzeczy, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę.

Kilka lat temu większość wypuszczanego na rynek sprzętu współpracowało z prawie każdą dostępną aplikacją. Dziś wygląda to nieco inaczej, znaczna część nowych kontrolerów produkowana jest z myślą o pracy z jednym, konkretnym programem co czasem komplikuje sytuacje ponieważ w pewnych przypadkach możemy stracić dostęp do niektórych funkcji danego modelu.

Nim dokonamy konkretnego wyboru warto sobie przemyśleć z jakim softem chcemy współpracować, gdyż może się tak zdarzyć że zostanie on z nami dłużej niż kontroler przy czym będziemy dysponować sprawdzoną bazą oraz stosowną wiedzą jeśli mamy w dalszych planach zakup innego sprzętu.

Na co warto zwrócić uwagę?

W sieci mamy całe mnóstwo różnych softów w wersjach demo które możemy pobrać i przetestować. Mimo wszystko jest ich tak dużo, że zanim znajdziemy coś dla siebie a potem nauczymy się podstawowej obsługi, minie masa czasu dlatego też postaram się powiedzieć kilka słów o tych najczęściej wybieranych i użytkowanych softach.

Na wstępnie możemy wyróżnić cztery topowe programy. Są to:

• Virtual DJ

• Tractor DJ

• Serato DJ

• Rekordbox

Virtual DJ

Celowo rozpoczynamy od niego gdyż z tym programem miała styczność znaczna część początkujących DJ’ów. Oferuje przejrzysty i dość prosty interfejs dla niezbyt wymagających użytkowników. Program posiada własny silnik dekodujący pliki mp3 dzięki czemu jedną z jego korzyści jest wyższa niż w innych aplikacjach jakość dźwięku. Przy dobrej klasy sprzęcie różnica jest zauważalna.

Zalety:

• Prosta obsługa

• Funkcja automatycznego mixowania

• Duża ilość skinów oraz dodatkowych efektów w wersji Free

• Możliwość podłączenia niektórych urządzeń, takich jak prosty mikser

Wady:

• Małe możliwości

• Jest darmowy ale tylko do użytku niekomercyjnego. Jeśli planujemy zarabiać na graniu powinniśmy zaopatrzyć się w wersję Pro, która jest dość droga w stosunku do możliwości.

Program zaspokoi oczekiwania raczkujących użytkowników. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z miksowaniem, warto poświęcić chwile czasu na pobranie darmowej wersji i oswojenie się z programem. Nie jest polecany bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Tractor DJ

Traktor jest najtrudniejszym do opanowania pod względem obsługi oprogramowaniem. Wpływ ma na to duża liczba opcji i możliwości konfiguracyjnych. Najbardziej rozwinięte algorytmy odpowiedzialne za automatyczne dopasowywanie tempa, które są stosunkowo niezawodne dzięki czemu jest to bardzo popularne oprogramowanie wśród DJ’ów pracujących w klubach.

Zalety:

• Mnogość funkcji

• Rozbudowane efektory

• Możliwość dowolnej konfiguracji według własnych preferencji

Wady:

• Trudny do opanowania dla początkujących

• W porównaniu choćby do Virtual DJ jest to program bardziej aspirujący do profesjonalnego narzędzia aniżeli „zabawkowego”. Warto wspomnieć o wersji Traktor Scratch. Soft ten przeznaczony jest do miksowania na vinylach. Charakteryzuje go bardzo dobre przełożenie ruchu „czarnej płyty” na cyfrowy plik z naszego komputera, przy czym jest program jest stosunkowo stabilny i niezawodny.

Serato DJ

Serato jest programem zyskującym dużą popularność w USA. Dosyć intuicyjny, niezawodny i stabilny. Można powiedzieć że byłby to duży konkurent dla Tractor’a lecz program działa prawidłowo tylko i wyłącznie z dedykowanymi kontrolerami lub mixerami.

Ciekawostką jest to iż program nie oferuje opcji automatycznego dopasowania tempa, przez co jest uważany za najbardziej wymagających z wymienionych wyżej.

Zatety:

• Niezawodny i stabilny

• Niskie wymagania sprzętowe

Wady:

• Współpraca tylko z dedykowanym sprzętem

• Serato szczególnie cenią sobie turntabliści, przez których jest najczęściej wybierany. Program dodatkowo cechuje jeszcze jedna rzecz – nie potrzebuje do współpracy „wypasionego” komputera i dobrze radzi sobie ze słabszymi maszynami.

Rekordbox

Tym razem troszkę z innej beczki. Rekordbox głównie służy do katalogowania i przygotowywania utworów pod kątem współpracy z odtwarzaczami firmy Pioneer. Ponadto może być używany do klasyfikowania i przeszukiwania muzyki trzymanej na komputerze i nośnikach. Mając tę aplikację można oznaczać, przesłuchiwać i opisywać utwory, a nawet przygotowywać całe sety.

Zalety:

• Prosty w obsłudze

• Możliwość tworzenia playlist przed występem

Wady:

• Zarezerwowany tylko dla produktów Pioneer’a

Podsumowanie

Na koniec jeszcze jedna, ważna informacja. W zasadzie prawie każdy soft da się zsynchronizować z każdym urządzeniem (własnoręcznie lub gotowymi plikami ustawień) mimo tego że wyżej często pisałem coś innego.

Protokół MIDI jest programowalne w dowolnym zakresie. Zatem gdzie tkwi haczyk? Do takich operacji potrzebne jest sporo wiedzy i doświadczenia z zakresu obsługi różnych software’ów. Po kilku dniach zabawy ze sprzętem nie jesteśmy w stanie wykonywać takich operacji, na dodatek możemy sobie zaszkodzić niestabilną pracą sprzętu DJ wybierając niewłaściwe ustawienia.

Kiedy jednak nabierzemy właściwe doświadczenie, warto się nad tym dobrze zastanowić by zacząć próbować tworzyć pierwsze własne setupy.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry