Jak zadbać o gitarę?

Zobacz Akcesoria gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary basowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektroakustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary klasyczne w sklepie Muzyczny.pl

Gdy już nabędziemy nasz wymarzony instrument powinniśmy odpowiednio się nią opiekować i zadbać o nią tak, by służyła nam ona jak najdłużej. To tylko od nas zależy czy gitara jak ją weźmiemy za 5 czy 10 lat będzie nadal w tak dobrej formie jak w dniu zakupu. Może niektórym ciężko jest w to uwierzyć, ale gitara sama z siebie się nam nie zestarzeje. To, że gitara może być w złej formie jest wynikiem przede wszystkim niedbałego obchodzenia się z nią. Mam tu na myśli przed wszystkim złe miejsce przechowywania instrumentu i braku odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu.

Sztywny futerał to taka podstawa jeżeli chodzi o zabezpieczenie gitarki na czas transportu. Podkreślam tu sztywny bo tylko w takim futerale nasza gitara będzie w miarę dobrze zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W zwykłym materiałowym worku ona nigdy nie będzie w pełni bezpieczna. Nawet najmniejsze przypadkowe puknięcie może skończyć się uszkodzeniem i to nie tylko polegającym na odpryśniętym lakierze. Miękkie futerały oczywiście też można stosować, ale raczej tylko wtedy gdy wiemy, że nic jej nie zagraża i np.: sami podróżujemy swoim samochodem, a gitarka z nami na tylnym siedzeniu, choć i to bezpieczniej jej będzie w sztywnym futerale. Natomiast w przypadku kiedy korzystamy ze środków komunikacji publicznej albo np.: w części bagażowej samochodu oprócz naszej gitary jest jeszcze inny sprzęt np.: pozostałych członków zespołu, gitara w zwykłym materiałowym futerale będzie narażona na poważne uszkodzenie. Gitara jak większość instrumentów muzycznych niezbyt dobrze znosi zbyt duże skoki temperatury. Dlatego jeżeli np.: w okresie zimowym podróżujemy dużo środkami komunikacji miejskiej z naszą gitarą, to warto pomyśleć o zakupie futerału z odpowiednio grubą gąbką izolującą tak, by nasz instrument w jak najmniejszym stopniu odczuł tą niską temperaturę. Jak już jesteśmy przy temperaturze, to tak samo jak instrumenty zwłaszcza te drewniane nie znoszą zbyt niskich temperatur, tak samo i zbyt wysokich. Dlatego nie narażajmy naszego instrumentu na całodzienne operowanie promieni słonecznych. Gitara powinna mieć w naszym domu swoje ściśle określone miejsce. Najlepiej wygospodarować jej jakiś kącik w szafie, gdzie będzie miała ochronę przed kurzem, słońcem i jednocześnie zapewnimy jej w mirę stałą temperaturę. I tak jak pomieszczenie nie powinno być zbyt wilgotne, tak samo nie powinno być to miejsce zbyt przesuszone czyli z dala od kaloryferów, farelek itp. urządzeń grzewczych.

Kolejnym takim ważny elementem dotyczącym dbania o instrument, to już nasza higiena osobista. Mam nadzieję, że to oczywiste i w zdecydowanej większości jest przestrzegane, ale tak dla przypomnienia siadajcie do instrumentu z czystymi dłońmi. Profanacją instrumentu jest przystąpienie do grania z jakimiś brudnymi, tłustymi czy klejącymi się rękoma. I nie tylko to ma znaczenie estetyczne, ale ma to swoje odzwierciedlenie bezpośrednio w brzmieniu naszego instrumentu. Jeżeli macie czyste ręce, to i struny będziecie mieli czyściejsze, a to ma bezpośredni wpływ na brzmienie, które również będzie czyściejsze i klarowniejsze. Jak widać zachowanie odpowiedniej higieny tylko będzie nam procentowało. Po zakończonym graniu nie odstawiajcie też gitarki do futerału. Weźmy jakąś najlepiej bawełnianą szmatkę i przetrzyjmy kilka razy po strunach wzdłuż gryfu. Poświęćmy temu jakąś dłuższą chwilę i postarajmy się zrobić to dokładnie, tak by nie tylko została przetarta ta wierzchnia część struny ale i ta mniej dostępna. Do takiej codziennej pielęgnacji strun możemy zakupić specjalnie

dedykowane kosmetyki. Nie jest to droga inwestycja, bo tego rodzaju środki kosztują ok 20 zł, a buteleczka takiego płynu starczy Wam na kilka miesięcy. Czyste struny nie tylko lepiej brzmią i są przyjemniejsze w dotyku, ale i wiele technik łatwiej się na takich strunach wykonuje.

I takim istotnym zabiegiem mającym za zadanie utrzymać nasza gitarę w dobrej formie jest również wymiana strun. Zdecydowanie najlepiej wymienić od razu cały komplet, a nie pojedynczych strun. Oczywiście w przypadku kiedy niedawno wymienialiśmy cały zestaw strun i zaraz potem jedna z nich się zerwała, to nie ma potrzeby wymieniać całego kompletu. Ale jeżeli już jakiś od dłuższego czas gamy na jakimś komplecie i któraś ze strun się zerwie, to zdecydowanie lepiej jest wymienić cały zestaw, a to dlatego, że w przypadku wymiany tylko tej zerwanej, to ta nowa struna będzie znacząco się odznaczać brzmieniem od pozostałych.

To są takie podstawowe zasady, które każdy instrumentalista powinien sobie wziąć do serducha. Dzięki zastosowaniu i przestrzeganiu ich znacznie przedłużycie młodość waszej gitary.

Komentarze

Dzięki temu artykułowi wiem jak już zadbać o moje gitary!? Dziękuję wam bardzo. Wielu rzeczy jeszcze się uczę ale dbanie dzięki wam będzie teraz dużo łatwiejsze ???

Guitar Girl Poland

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry