Zobacz Gitary klasyczne w sklepie Muzyczny.pl
Gitary klasyczne są… klasyczne jak sama nazwa na to wskazuje. Nie różnią się za bardzo brzmieniem pomiędzy sobą, ponieważ wszystkie gitary klasyczne dążą do tego, by brzmieć klasycznie. Topy korpusów najczęściej wykonywane są ze świerku, który ma klarowne brzmienie lub rzadziej z cedru o bardziej okrągłym brzmieniu. Bardzo często boki gitar klasycznych są z drewna egzotycznego, tj. mahoń lub palisander, mającego za zadanie urozmaicić brzmienie poprzez podkreślenie pasm w małym stopniu zaznaczonych przez drewno topu korpusu oraz odbić w odpowiednim stopniu dźwięk wpadający do pudła rezonansowego, ponieważ należą one do twardszych rodzajów drewna (palisander jest jednak twardszy od mahoniu). Jeśli chodzi o podstrunnicę często jest to klon ze względu na jego walory estetyczne i twardość. Czasem może się zdarzyć heban, szczególnie w droższych gitarach. Drewno hebanowe jest uważane za ekskluzywne. Rodzaj drewna podstrunnicy wpływa jednak na brzmienie w bardzo małym stopniu.
Top korpusu
W przypadku tańszych gitar klasycznych nie jest aż tak bardzo ważny rodzaj drewna, z którego zostało wykonane, ale jakość tego drewna. Top i boki mogą być wykonane z drewna litego lub mogą być laminowane. Drewno lite brzmi lepiej od laminowanego. Instrumenty wykonane w pełni z drewna litego mają swoją cenę, ale dzięki jakości drewna wytwarzają przepiękne brzmienie, natomiast gitary w pełni laminowane są znacznie tańsze, ale ich brzmienie jest gorsze, choć współcześnie wiele poprawiło się w tym zakresie. Warto zerknąć na gitary, które mają lity top i laminowane boki. Nie powinny być one aż tak drogie. Top przyczynia się do brzmienia w większym stopniu niż boki, dlatego dobrze poszukać gitar o takiej budowie. Należy o tym pamiętać, ponieważ lite drewno starzejąc się, zaczyna brzmieć lepiej. Drewno laminowane nie ma takich właściwości, przez cały czas będzie brzmiało identycznie.
Klucze
Warto także sprawdzić z czego wykonane są klucze w gitarze. Często zdarza się, że jest to tańszy stop metalu. Sprawdzonym stopem metalu jest np. mosiądz. Nie jest to jednak jakiś duży problem, ponieważ klucze w gitarze są bezproblemowo wymienialne.
Rozmiar
Tak samo jak w przypadku gitar akustycznych gitary klasyczne można kupić w różnych rozmiarach. Zależność wygląda tak: większe pudło – dłuższe wybrzmiewanie dźwięków (sustain) i bardziej złożona barwa, mniejsze pudło – szybszy atak i większa głośność. Poza tym istnieją gitary flamenco, które są mniejsze i rzeczywiście dźwięk takich gitar ma szybszy atak i jest głośniejszy, lecz posiadają jeszcze specjalną osłonkę, która chroni gitarę od skutków ubocznych grania dość agresywnej techniki flamenco. Czasem zdarzają się gitary klasyczne z wcięciem (ang. cutaway), umożliwiające łatwiejsze dosięgnięcie najwyższych progów. Jest to bardzo przydatne, jeśli będziemy chcieli używać gitary klasycznej do nieco mniej klasycznych zastosowań.
Elektronika
Gitary klasyczne mogą występować w wersjach z elektroniką oraz bez elektroniki. Ze względu na używanie strun nylonowych nie jest możliwe używanie przetworników magnetycznych podobnych do tych używanych powszechnie w gitarach elektrycznych i czasem w gitarach akustycznych. Najczęściej używane są przetworniki piezoelektryczne wraz z aktywnym przedwzmacniaczem wbudowanym w gitarę, umożliwiającym korekcję low – mid – high. Często elektronikę mają gitary klasyczne z wcięciem, ponieważ niweluje ona jego wady tj. mniejszy sustain, gdy gitara jest wpięta do wzmacniacza. Przy graniu koncertów na żywo lub nagrywaniu w studiu nagrań gitary klasyczne z elektroniką można jednak pominąć. Wystarczy użycie dobrego mikrofonu pojemnościowego i podłączenie go do urządzenia rejestrującego lub wzmacniającego. Należy jednak pamiętać, że gitara z elektroniką jest bardziej mobilna i łatwiej ją podpiąć na koncertach, co jest szczególnie ważne przy wielości sprzętu, które zabiera ze sobą zespół, bądź orkiestra.
Podsumowanie
Na brzmienie gitary klasycznej składa się wiele czynników. Poznanie ich umożliwi dokonanie dobrego wyboru. Po dokonanym zakupie nie pozostaje już nic innego jak zagłębić się w świat gitary.
Komentarze
Jak najbardziej. Niektóre,w szczególności te tańsze modele, mają klonową podstrunnicę. Mylić może kolor bo klon z natury jest jasnym drewnem, które w tym przypadku podczernia się. Łatwo rozróżnić barwiony klon od palisandru – ten drugi, jest bardziej porowaty i trochę jaśniejszy.
Adam
Klon na podstrunnicy ??? w klasyku???
Roman