Akordy i systemy gry na keyboardach

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Poradnik w sklepie Muzyczny.pl

Użytkownik zaznajomiony już nieco z keyboardem, wie, że automatyczny akompaniament gra w funkcjach harmonicznych wybranych przez naciśnięcie odpowiedniego klawisza lub kilku klawiszy w odpowiedniej części klawiatury.

System fingered

W praktyce, funkcje harmoniczne można wybierać przez naciśnięcie jednego klawisza (funkcja durowa), lub całych akordów (funkcje molowe, akordy zmniejszone, zwiększone itd.) Jest to tzw. system fingered, w którym funkcje harmoniczne wybierane są poprzez normalne granie akordów w dowolnym przewrocie. Mówiąc inaczej:, jeżeli wykonawca chce, aby akompaniament grał w tonacji C moll, to musi lewą ręką w lewej skrajnej części klawiatury zagrać akord C moll lub któryś z jego przewrotów, czyli musi wybrać dźwięki C, Es i G. Jest to chyba najbardziej naturalna technika gry, wręcz oczywista dla osoby znającej dobrze skale muzyczne. Jest ona tym łatwiejsza, że wybór funkcji harmonicznej zależy od zagrania lewą ręką tych samych akordów, które stosuje się w ręce prawej, odpowiedzialnej za główną linię melodyczną. Ponieważ jednak manualnie może się wydawać nieco skomplikowana, stworzono również inne systemy gry.

Yamaha

Yamaha

System single finger chord

System „pojedynczego palca” w praktyce wykorzystuje niekiedy nawet do czterech palców dla wyboru funkcji harmonicznej. Ponieważ jednak często wymaga użycia jednego, czasem dwóch palców, a w przypadku użycia trzech, używane klawisze znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, jest on manualnie nieco prostszy. Wymaga jednak pamięciowego opanowania 48 funkcji (za zwyczaj odpowiednia rozpiska znajduje się w instrukcji obsługi keyboardu), co może być dosyć trudne, ponieważ układ klawiszy nie wynika w sposób oczywisty z budowy skal. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy np. instrument marki Casio, Hohner czy Antonelli wymienimy na Yamahę, Korga, czy Technics, ponieważ wymienione grupy firm stosują różne wersje systemu single finger. Grający, który posługuje się tym systemem, musi więc albo pozostać przy instrumencie wykorzystującym ten sam system lub uczyć się kombinacji na nowo. Takich problemów nie mają grający w systemie fingered który działa identycznie w każdym keyboardzie na rynku.

Korg

Korg

Podsumowanie

Wobec tych trudności, czy warto w ogóle korzystać z systemu single finger? Na krótką metę, przy wykorzystaniu pojedynczego instrumentu wydaje się on wygodniejszy, zwłaszcza, jeżeli grający nie chce poświęcać czasu na naukę skal i ćwiczenia techniczne lewej ręki. (w dalszym ciągu musi uczyć się jednak wybierania funkcji w systemie) Z tego względu, bardziej praktyczny wydaje się system fingered, na początku, co prawda nieco trudniejszy, ale za to pozwalający na dowolne zmiany keyboardów bez ponownej nauki wybierania funkcji harmonicznych, oraz dający się opanować przy okazji nauki skal muzycznych.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry