Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Co ma największy wpływ na brzmienie akordeonu?
Bez wątpienia największy wpływ na jakość brzmienia ma sam instrument. Tu decydującym czynnikiem jest to, z jakiego rodzaju materiału został wykonany oraz jaką technologię wykorzystano do jego budowy. Takim sercem akordeonu odpowiadającej w głównej mierze za brzmienie są jego głośnice wraz ze stroikami tzw. głosami. Głośnice najczęściej wykonywane są z drewna lub z tworzywa sztucznego np.: plastiku. Nie trzeba zbytniej wiedzy, żeby domyśleć się, że te wykonane z naturalnego materiału jakim jest drewno znacznie lepiej brzmią niż te wykonane z plastiku. Dawniej wszystkie akordeony wyposażone były w drewniane głośnice, dziś w tych szkolnych, budżetowych instrumentach przeważnie montowane są głośnice plastikowe. To oczywiście sprawia, że instrumenty seryjne, taśmowo montowane instrumenty są znacząco tańsze od tych wykonywanych ręcznie składanych z lepszych gatunkowo materiałów. Dlatego też drewniane głośniece możemy obecnie spotkać w tych droższych akordeonach. Oczywiście nie same głośnice mają wpływ na brzmienie, bo również i korpus instrumentu. Może on być z różnorakiego materiału, jednak najczęściej wykonywany jest z drewna, aluminium lub ewentualnie jakieś tworzywa sztucznego. Tu też odczujemy różnicę w brzmieniu np.: pomiędzy akordeonem z korpusem aluminiowym, a korpusem drewnianym.
Jeżeli więc szukamy instrumentu z dobrym, przyjemnym dla ucha brzmieniem, to zdecydowanie najlepiej swoje zainteresowanie kierować na akordeony, które zostały wykonane z naturalnego surowca jakim jest drewno.
Registry
Registry służą w akordeonie do zmiany chórów, czyli otwierają lub zamykają nam dostęp powietrza do określonych głośnic. Inaczej nasz instrument zabrzmi na tzw. jednej ósemce, czyli wtedy, gdy tylko jeden chór będzie grał, a inaczej na potrójnej, gdzie trzy chóry ósemkowe zabrzmią, a jeszcze inaczej jak otworzymy dostęp np.: do wszystkich pięciu chórów, czyli do trzech ósemek, czwórki i szesnastki. W pierwszym przypadku uzyskamy spokojne, delikatne dość ciche brzmienie. W drugim bardziej wibrujące doskonale nadające się np.: do walczyków francuskich. W trzecim wariancie uzyskamy głośne brzmienie wykorzystujące wszystkie dostępne chóry w dyszkancie.
Akordeon kanałowy
Kolejną znacząca różnicę w jakości brzmienia akordeonu od razu odczujemy grając na instrumencie kanałowym. Z reguły akordeony kanałowe są kilku chórowe i w dyszkancie mają cztery lub pięć chórów z czego jeden lub dwa chóry są w tzw. kanale. Po stronie melodycznej najczęściej będzie to np.: ósemkę i szesnastkę lub czwórkę i szesnastka. Również i strona basowa może mieć któryś z chórów w tzw. kanale. Taki instrument kanałowy charakteryzuje się szlachetniejszym nieco przytłumionym, ale zarazem głębszym, aksamitnym brzmieniem. Za tą lepszą jakość brzmienia oczywiście przyjdzie nam więcej zapłacić i to nie tylko w wymiarze finansowym, ale i fizycznym. W większości instrumenty kanałowe są niestety dość ciężkie, więc warto też ten aspekt brać pod uwagę dokonując zakupu.
Miejsce występu
To w jakim miejscu gramy ma bardzo duże znaczenie na uzyskane brzmienie. Zupełnie inaczej zabrzmi nam instrument na otwartej przestrzeni, a inaczej w pomieszczeniu zamkniętym. Na powietrzu brzmienie będzie się samoczynnie rozpraszać i automatycznie zostanie spłycone. Natomiast w pomieszczeniu zamkniętym zwłaszcza dość wysokim i pustym, gdzie możemy uzyskać lekki efekt echa i pogłosu, brzmienie nawet przeciętnej klasy instrumentu może zmienić się bardzo pozytywnie. W warunkach domowych można to sprawdzić i przetestować wchodząc np.: do łazienki, która wyłożona jest terakotą i glazurą.
Jak uzyskać ciekawe brzmienie?
Do tej pory powiedzieliśmy sobie o takich czynnikach bardziej fizycznych odnoszących się do materiału czy miejsca, które mają wpływ na uzyskane brzmienie. Natomiast akordeon chociażby był z najbardziej szlachetnego materiału oraz został wstawiony do najwspanialszej sali koncertowej, to niestety sam nie zagra. I tu już na uzyskanie brzmienia decydujący wpływ mają umiejętności instrumentalisty. Bynajmniej nie chodzi też o jakąś abstrakcyjną wirtuozerię, ale raczej o pewne wyczucie instrumentu, choć umiejętności techniczne nie pozostają bez znaczenia. Nawet średniej klasy akordeon może zachwycić swoim brzmieniem jak znajdzie się w ręku dobrego instrumentalisty. Tutaj warto wykazać się taką pewną lekkością w graniu oraz umiejętnym operowaniem dynamiką. Do tego płynna zmiana miechu oraz odpowiednia artykulacją sprawiają, że muzyka zaczyna ładnie brzmieć. Bardzo efektowne są wszelkiego tremola palcowe lub miechowe, które prawidłowo wykonane robią duże wrażenie na słuchaczach.
Podsumowanie
Reasumując na uzyskane brzmienie wpływ ma wiele czynników, które dopiero odpowiednio skonfigurowane mogą przynieść pożądany efekt. Należy pamiętać również o tym, że brzmienie jest pewnym odczuciem subiektywnym, tak więc nie koniecznie wszystkim musi się podobać to co nam.
↑ Do góry