Ciekawostki akordeonowe. Ukryte możliwości akordeonów.

Zobacz Akordeony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl

Efekty specjalne a akordeon

Termin efekty specjalne najczęściej kojarzy nam się z nowoczesnymi, współczesnymi technologiami zazwyczaj ściśle powiązanymi z komputerami i cyfryzacją. Natomiast instrument taki jakim jest akordeon dzięki swojej akustyczności oraz mechanizmom jakie są w nim zastosowane może być doskonałym nośnikiem dodatkowych efektów. Dzięki temu nasz instrument może jeszcze bardziej zachwycić słuchaczy, a nas jako instrumentalistów zmotywować i zachęcić do jeszcze bardziej twórczego i niecodziennego kreowania brzmienia.

Rodzaje efektów akordeonowych

Efekty te możemy sobie podzielić na takie dwie podstawowe grupy: efekty typowo akustyczne, czyli będącymi różnego rodzaju odgłosami perkusyjnymi oraz efekty melodyczne. Do tego pierwszego rodzaju wydobycia efektów specjalnych doskonale nadaje się miech naszego instrumentu. Wystarczy otworzyć go mniej więcej tak na 3/4 jego możliwości, by stał się on doskonałym pudłem rezonansowym. Odpowiednio uderzając dłonią mniej więcej w środkową cześć przednią miechu możemy uzyskać odgłos ciekawie nastrojonego bębna. W zależności, w którym miejscu dokonamy uderzenia, ten dźwięk uzyskamy wyższy lub niższy. Najlepsze i zarazem najgłębsze brzmienie uzyskamy uderzając dłoniom w górnej części otwartego miechu. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać krótki i wysoki ton, to najlepiej uderzenia dokonać w dolnej część miechu. Każdy już musi samodzielnie wyszukać w swoim instrumencie optymalnie brzmiącego miejsca. Również i nad samą techniką ułożenia dłoni i uderzenia należy popracować. Należy pamiętać, by uderzenia te wykonywać z wyczuciem i starać się by ręka w naturalny sposób odbiła się od miechu. W momencie kiedy uderzymy i zatrzymamy rękę na miechu, to brzmienie naszego efektu zostanie natychmiast stłumione, a to nie będzie ładnie brzmiało. Możemy też delikatnie przeciągnąć palcem po naszym miechu od strony basowej do melodycznej jak po grzebieniu. Wtedy również uzyskamy ciekawy odgłos, który będzie można wykorzystać np.: podczas jakiejś dłuższej pauzy.

Jeżeli chodzi natomiast o efekty melodyczne, to możemy uzyskać między innymi coś na zasadzie takiego wślizgu powodującego płynne przejścia na danym głosie w obrębie półtonu. Efekt ten uzyskamy za pomocą odpowiednio delikatnie naciśnietego guzika lub klawisza. Duży wpływ na uzyskanie tego efektu ma siła z jaką otwieramy lub składamy miech. Nie jest to łatwa sztuka, która wymaga wielu ćwiczeń, ale i nie tylko umiejętności grającego są tu istotne. Dużo zależy też od samego instrumentu na którym się gra, bo nie na każdym akordeonie ten efekt będziemy wstanie uzyskać w tak dobrej jakości jak byśmy tego sobie życzyli. Tu potrzebny jest odpowiednio precyzyjny mechanizm klawiatury lub guzików, który będzie dokładnie reagował na nasze zagrywanie. W przypadku klawiatury, zresztą podobnie jak i w przypadku akordeonów guzikowych dobrze, żeby mechanizm nie był zbyt płytki. Im głębsza klawiatura, tym nasze efekt będzie bardziej wyrazisty.

Z takich pozostałych widowiskowych efektów, to oczywiście wszelkiego rodzaju miechowanie wywołuje duże wrażenie na słuchaczach. Na przykład przy odpowiednich umiejętnościach technicznych akordeonista jest wstanie uzyskać efekt imitujący rozpędzającą się do coraz szybszego tempa lokomotywę. Efekt ten uzyskuje się poprzez równomierną zmianę miechu zaczynając od tempa wolnego do coraz szybszego. W szczytowym momencie zmiany kierunku miechu ze względu na szybkość są naprawdę nieduże. Kolejnym widowiskowym efektem jest między innymi tremolo palcowe polegające na szybkim zamienianie palców na jednym z wybranych dźwięków.

Wymagania jakie należy spełnić

Do tego byśmy mogli wykorzystywać w grze różnego rodzaju efekty będziemy przede wszystkim potrzebowali dobrego pod względem technicznym instrumentu. Instrument taki powinien przede wszystkim dobrze stroić, posiadać szczelny miech i dysponować sprawną mechaniką. Pamiętajcie, że im precyzyjniejszy i dokładniejszy mechanizm tym wykonanie poszczególnych sztuczek muzycznych będzie dla nas łatwiejsze. Oczywiście tak jak ze wszystkim tak też i w przypadku efektów, poszczególne patenty należy wpierw dobrze sobie opracować a następnie wyćwiczyć. Pamiętajcie, że instrument jest tylko narzędziem w naszych rękach, a reszta zależy już tylko od nas i naszych umiejętności.

Podsumowanie

Wszelkiego rodzaju sztuczki muzyczny są oczywiście bardzo efektowne i widowiskowe, ale do tego etapu edukacji powinniśmy stopniowo przechodzić. Nie znęcajmy się nad instrumentem próbując na siłę wykonać tremolo miechowe, jak nie potrafimy jeszcze płynnie zmieniać miechu na długich frazach. Na wszystko przyjdzie czas, tylko należy wykazać się cierpliwością i systematycznością w realizowaniu programu na miarę swoich możliwości. W podręcznikach edukacyjnych niestety na próżno szukać instrukcji jak dany efekt wykonać, ale oczywiście są ćwiczenia, które nas będą wprowadzały do pewnych zagadnień, chociażby takich jak miechowanie. Takim najlepszym uzupełnieniem edukacyjnym będzie więc podpatrywanie mistrzów akordeonu i korzystanie z doświadczeń najlepszych akordeonistów.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry