Keyboard jako profesjonalne narzędzie pracy

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl

Dla kogo jest keyboard?

Jeszcze kilkanaście lat temu keyboardy były nazywane samograjami, których na próżno było szukać u zawodowego muzyka. Miały one przede wszystkim dwie główne grupy odbiorców. Te bardziej zaawansowane technologicznie keyboardy i zarazem zdecydowanie droższe z lepszym brzmieniem, większą polifonia oraz większymi możliwościami były w kręgu zainteresowań tzw. chałturników, czyli osób ogrywających imprezy okolicznościowe takie jak: wesela, studniówki, zabawy, bale i temu podobne imprezy. Te budżetowe natomiast z racji swojej niskiej ceny dużą popularnością cieszyły się wśród dzieci i młodzieży jako pierwszy instrument do nauki gry. Również i dziś te dwie grupy odbiorców najczęściej korzystają z tych instrumentów, ale w przeciwieństwie do ubiegłych lat, coraz częściej znajdują one zainteresowanie także wśród zawodowych muzyków, zwłaszcza aranżerów i kompozytorów. Wynika to przede wszystkim z ogromnych możliwości jakie oferują najnowsze profesjonalne keyboardy. Są to w pełni samowystarczalne narzędzia, które można wykorzystywać nie tylko do gry na żywo, ale przede wszystkim do aranżowania, komponowania i szeroko rozumianej produkcji muzycznej.

Podstawowe przeznaczenie keyboardu

Takim pierwotnym założeniem twórców keyboardu było stworzenie instrumentu, który obsługiwany przez jedną osobę będzie wstanie imitować całą orkiestrę. I ten cel został osiągnięty, bo rzeczywiście mając odpowiedniej klasy instrument możemy samodzielnie obsłużyć muzycznie całą imprezę taneczną. Próbki brzmieniowe są tak dobrze z samplowane i wgrane w pamięć instrumentu, że tylko osoby z dobrym wyostrzonym słuchem są wstanie z dalszej odległości rozpoznać, że dana muzyka pochodzi z instrumentu cyfrowego, a nie jest muzyką wykonywaną przez kilkuosobowy skład muzyczny.

Twórcze wykorzystanie keyboardu

I tu tak naprawdę kreatywny muzyk ma prawdziwe pole do popisu i może wykazać się swoją kreatywnością i pomysłowością muzyczną. Jednym z podstawowych narzędzi znajdujących się na pokładzie naszego instrumentu jest sekwencer. Jest ono w standardzie w większości instrumentów nie tylko tych profesjonalnych i zarazem bardzo zaawansowanych technologicznie, ale również w tych tańszych amatorskich. Dzięki niemu możemy zapisywać poszczególne partie instrumentów np.: basu, perkusji, gitar, smyków, dętych, klawiszy itp. Po zakończeniu procesu wczytywania poszczególnych ścieżek i jednoczesnym odpaleniu wszystkich ścieżek zabrzmi nam cała orkiestra. Tak więc keyboard niewątpliwie doskonale sprawdzi nam się jako aranżer dzięki, któremu możemy sprawnie nie tylko wprowadzać nuty z podziałem na poszczególne instrumenty, ale i je od razu odsłuchać. Dla porównania kiedyś kompozytor po utworzeniu partytury mógł usłyszeć swoją twórczość dopiero jak spotkał się z orkiestrą. Dziś nasze dzieło muzyczne możemy od razu odsłuchać i dzięki temu nanieść w łatwy i bardzo szybki sposób ewentualne poprawki. Jest to niewątpliwie duży plus, który znacząco przyspiesza pracę kompozytorom i aranżerom.

Instrument do grania na żywo

Rewelacyjne brzmienia profesjonalnych modeli w połączeniu z możliwościami aranżacyjnymi i dużą polifonią znajdującą się na pokładzie profesjonalnego keyboardu sprawia, że jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć efekt potężnej kilkuset osobowej orkiestry. Możemy m.in. korzystać z automatycznych akompaniamentów lub samodzielnie zaaranżować podkład, pod który my będziemy obsługiwać jeden lub kilka konkretnych instrumentów solowych. Pozostała część będzie realizowana już przez nasz zaprogramowany odpowiednio sekwencer. Podczas grania możemy również wykorzystywać wcześniej zaimportowane do instrumentu zapętlenia muzyczne tzw. loopy.

Edycja styli muzycznych

Każdy keyboard ma swój tzw. bank brzmień i stylów muzycznych. W większości keyboardów będziemy mieli możliwość edytowania tych fabrycznych styli i na ich bazie utworzenie swoich. Takie edytowanie fabrycznych styli jest łatwiejsze niż budowa go od podstaw zwłaszcza dla osób początkujących, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w tworzeniu styli muzycznych. Dzięki temu zobaczycie jak jest zbudowany dany styl oraz poszczególne ścieżki, a to z kolei w przyszłości ułatwi wam tworzenie własnych stylów muzycznych od podstaw.

Podsumowanie

Posiadając odpowiednio dobrej klasy keyboard otwiera nam się wiele możliwości. Wszystko będziecie mogli zrobić i ustawić wewnątrz instrumentu bez konieczności podłączania go pod komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Oczywiście jeżeli ktoś już jest przyzwyczajony do pracy z ulubionym oprogramowaniem komputerowym, to naturalnie jedno drugiemu nie przeszkadza, ale dużo łatwiej i szybciej pewne czynności wykonamy bezpośrednio na instrumencie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry