Czy warto kupić bezprzewodowe słuchawki?

Zobacz Słuchawki i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl

W dzisiejszym świecie cała nasza elektronika zaczyna funkcjonować bez konieczności łączenia poszczególnych urządzeń kablami. Tak też jest w przypadku słuchawek, które coraz częściej wykorzystują system bezprzewodowy. System bezprzewodowy ma wiele zalet, a w przypadku słuchawek najważniejszą jest to, że nie jesteśmy skrępowani żadnym kablem. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza jeżeli np.: jesteśmy w ciągłym ruchu i jednocześnie chcemy słuchać muzyki, radia czy audiobooka.

Do tego by przesłać dźwięk z naszego urządzenia do słuchawek potrzebny jest system, który będzie to połączenie obsługiwał. Oczywiście obydwa urządzenia, czyli np.: nasz odtwarzacz, może to być telefon i słuchawki muszą mieć możliwość obsługi tego systemu. Do najpopularniejszych bezprzewodowych systemów należy obecnie Bluetooth, który jest technologią komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon, drukarka itp. Technologia ta została również wdrożona i wykorzystana w słuchawkach bezprzewodowych. Drugim rodzajem przesyłu dźwięku jest system radiowy, który w mniejszym stopniu, ale również znalazł swoje zastosowanie w słuchawkach. Trzecim sposobem przesyłu jest Wi-Fi. który zapewnia duży zasięg i co ważne urządzenie nie jest wrażliwe na pojawiające się zakłócenia.

Oczywiście jak są z jednej strony zalety, to też z drugiej muszą być wady i tak też jest w przypadku systemów bezprzewodowych. Wadą słuchawek wykorzystujących Bluetooth jest to, że system ten kompresuje dźwięk i to dla wyczulonego ucha będzie dość mocno słyszalne. Jeżeli na przykład mamy w naszym smartfonie niezbyt dobrej jakości nagranie w formacie mp3, który sam w sobie jest już dość mocno skompresowany, to dźwięk przesłany do słuchawek za pomocą tego systemu jeszcze bardziej będzie spłaszczony. Przesył radiowy daje nam lepszą jakość przekazywanego dźwięku, ale ma niestety opóźnienia i dodatkowo częściej narażony jest na zakłócenia i szumy. System Wi-Fi na chwilę obecną daje nam największy zasięg i zarazem wyeliminowuje wady, którymi są obarczone dwa poprzednio wspomniane systemy.

To na jakie słuchawki się zdecydować, zależy głównie od tego co będziemy na nich słuchać i gdzie. Dla większości z nas decydującym czynnikiem jest cena. Więc jeżeli słuchawki będą wykorzystywane np.: do słuchania audiobooków lub słuchowisk radiowych, to nie potrzebujemy słuchawek, które przenoszą wysokiej jakości dźwięk. W takim przypadku nie ma sensu przepłacać i słuchawki średniej klasy w zupełności powinny nam wystarczyć. Jeżeli natomiast nasze słuchawki są przeznaczone do słuchania muzyki i zależy nam by ten dźwięk z nich był jak najwyższej jakości, to już mamy się nad czym zastanawiać. Tutaj warto zwrócić uwagę na parametry techniczne takich słuchawek. Do ważniejszych parametrów zaliczamy zakres przesyłanych częstotliwości czyli frequency response odpowiedzialny za to, jaki zakres częstotliwości słuchawki będą w stanie przenieść nam do naszego narządu słuchu. Wskaźnik impedancji informuje nas jakiego zasilania potrzebują słuchawki i im jest ona wyższa tym słuchawki potrzebują większego zasilania. Warto też zwrócić uwagę na wskaźnik SPL czyli sensitivity, który pokazuje nam jak głośno grają dane słuchawki.

Słuchawki bezprzewodowe, są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą być skrępowani kablem i chcą wykonywać podczas słuchania różne jeszcze inne czynności. Przy takich słuchawkach mamy pełna swobodę ruchów, możemy sprzątać, grać na komputerze czy uprawiać sport bez obawy, że pociągniemy za kabel i słuchawki razem z odtwarzaczem znajdą się na podłodze. Jakość brzmienia oczywiście uzależniona jest od modelu jaki sobie wybierzemy. Te najdroższe dają nam parametry porównywalne z wysokiej klasy słuchawkami na kablu.

Komentarze

A czy autor słyszał coś o LDAC firmy Sony?

Agnen

Mam złe doświadczenia z takimi słuchawkami właśnie tej firmy

Endriu

Mam 3 pary słuchawek bluetooth stereo.
1. PARROT ZIK VER.1 – MEGA DZWIEK ALE WIELKIE I DOBRE W DOMU. Dużo możliwości ustawien dzięki aplikacji. Trzeba ich posłuchac naprawdę dźwięk zwala z nóg.
2. Platntronics beat to go 2 – do uszne sluchawki sportowe dźwięk super a do tego lekkie. Bateria jest slaba ale jest zestaw z pokrowcem typu powerbank
3. Urbanears Hellas – nauszniki i material od palaka mozna prac jest specjalny worek do pralki, dźwięk, glebia basu szczerze polecam. Bateria trzyma b. Długo laduje je szczerze rzadko spokojnie starczy na 4 treningi po 1.5 h. Duzo dobrych recenzji o nich czytalem

PabloE

Zabrakło w artykule wzmianki że w technologii Bluetooth wykorzystuje się kodeki znacznie poprawiające jakość np dość powszechny aptX. I właśnie na to zwracałem uwagę kupując słuchawki Bluetooth.

Leszek

Poradnik. Który w zasadzie nic nie wnosi…

Ken

Jak najbardziej bezprzewodowe słuchawki do sprzątania czy też innych czynności domowych oraz słuchania audiobooków lub ulubionej muzyki, ale bez skupiania się na niej. Przewodowe wiadomo do czego tym samym napisałem oczywistą oczywistość 😉
Pozdrawiam muzyków, słuchaczy, administratorów i moderaporów strony 🙂

Rockman

Bardzo słaby artykuł, nawet brak jednego słowa o aptx czy anc

Cloud

″Wadą słuchawek wykorzystujących Bluetooth jest to, że system ten kompresuje dźwięk i to dla wyczulonego ucha będzie dość mocno słyszalne″

Ale chwilkę póżniej:

″Te najdroższe dają nam parametry porównywalne z wysokiej klasy słuchawkami na kablu.″

To ″spłaszczają″ czy nie?

Brakuje mi jeszcze informacji – artykuł zawiera lokowanie produktu. Lokowanym produktem są bezprzewodowe (BT) słuchawki firmy JBL.

coś_mi_tu_nie_gra

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry