Dee Jay – jaki interfejs audio wybrać?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kontrolery DJ w sklepie Muzyczny.pl

Jaki interfejs audio wybrać

Popularność systemów cyfrowych sprawia, że są one coraz częściej spotykane. Zamiast ciężkiego case z konsolą i płytami CD bądź vinylami – lekki kontroler oraz komputer z muzyczną bazą w postaci plików mp3. Wszystkie te systemy działają dzięki jednej ważnej rzeczy – interfejsu audio oraz protokole MIDI.

Czym jest MIDI?

W najprostszym tłumaczeniu MIDI umożliwia komputerom, kontrolerom, kartom dźwiękowym i podobnym urządzeniom kontrolować się nawzajem oraz wymieniać informacje między sobą.

Zastosowanie interfejsu audio wśród DJ

Ze względu na swoje atuty zewnętrzny interfejs potrzebny jest wszędzie tam, gdzie sygnał audio z komputera ma zostać przesłany do konkretnego urządzenia. Zwykle potrzebny jest do współpracy z:

•DVS – czyli pakietem: oprogramowanie i płyty z kodem czasowym umożliwiające granie plików audio (dostępnych z naszego komputera) za pomocą tradycyjnej standardowej konsoli DJ (gramofony lub CD playery)

•Kontrolerami nie posiadającymi wbudowanego interfejsu audio

•Nagrywania Miksów/setów DJ

W przypadku DVS ciekawostką jest to iż płyta z kodem czasowym jak sama nazwa wskazuje zawiera dane czasowe a nie pliki dźwiękowe. Kod czasowy generowany jest jako sygnał audio i tak dociera do komputera, który zamienia go na dane sterujące. Użytkując gramofon gdy położymy igle na płytę usłyszmy taki sam efekt jakbyśmy miksowali z normalnego vinyla.

Czym się kierować przy wyborze?

Nasz wybór powinniśmy rozpocząć w pierwszej kolejności od ustalenia budżetu. Trudno powiedzieć, jaki przedział cenowy jest odpowiedni, bo tak naprawdę nawet najzwyklejszy interfejs będzie lepszy niż zintegrowana karta dźwiękowa. Następnie sprawdzamy, czy osiągniemy to co nas interesuje w wybranym przedziale cenowym. Warto wybrać raz a dobrze by był to przemyślany zakup.

Prawdę mówiąc nie potrzebujemy zbyt wiele wiedzy, by wybrać odpowiedni sprzęt. Do podjęcia decyzji musimy posiadać podstawowe informacje z zakresu działania systemu audio. Nie należy się kierować popularnością lub daną marką a osobistymi potrzebami. W zależności od konfiguracji sprzętowej powinniśmy m.in. zwrócić uwagę na:

• Liczbę wejść

• Liczbę wyjść

• Rozmiar, gabaryty

• Typ wejść i wyjść

• Dodatkowe potencjometry służące do regulacji parametrów interfejsu (np. regulacji wzmocnienia sygnału itp.)

• Dodatkowe wejścia i wyjścia stereo (jeśli są nam potrzebne)

• Wyjście słuchawkowe (jeśli takie potrzebujemy)

• Budowę (solidność wykonania, użyte materiały)

Stosowane jest wiele konfiguracji i w zależności od niej możemy potrzebować różną ilości wejść i wyjść. W przypadku interfejsów audio wraz ze wzrostem ceny, zazwyczaj posiadamy ich więcej. Spoglądając na tańsze modele spotykamy dwa wyjścia audio – wystarczą one do podstawowej pracy, jeśli nie mamy w planach nagrywania, np. naszych mixów (przykład: Traktor Audio 2).

Roland Duo Capture EX

Roland Duo Capture EX

Zalety i wady zewnętrznych interfejsów audio

Podsumowując, zalety:

• Niska latencja – praca bez opóźnień

• Niewielki rozmiar

• Wysoka jakość dźwięku

Wady:

• W zasadzie nie ma do czego się przyczepić poza ceną która jest stosunkowo duża jak za produkt tego gabarytu. Patrząc jednak na funkcję jaką ono wykonuje – można pokusić się o stwierdzenie że jej możliwości oraz praca rekompensują wysoki koszt zakupu.

Należy też wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Wybierając konkretny interfejs warto zwrócić uwagę w jakich warunkach będzie on pracować. Podczas domowego użytkowania nie jesteśmy narażeni na takie same czynniki jak np. w klubie.

W takim przypadku powinien być on zbudowany z dobrej jakości komponentów oraz odseparowany od takich urządzeń jak np. wytwornica dymu (które wprowadzają dodatkowe zakłócenia do sieci) i zaburzają poprawną pracę.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry