Doposażenie akordeonu i komfort gry na akordeonie

Zobacz Akcesoria dla instrumentów klawiszowych w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Akordeony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl

Podstawowy element wyposażenia akordeonisty

Pasy akordeonowe to jeden z podstawowych elementów naszego akordeonowego wyposażenia, który ma decydujący wpływ na jakość i komfort naszej gry. To właśnie od ich prawidłowego ustawienia zależy, czy będziemy czuć się dobrze z instrumentem. I taką pierwszą czynnością przed przystąpieniem do grania powinna być czynność prawidłowego wyregulowania pasów tzw. nośnych. Taka regulacja uzależniona jest od indywidualnych preferencji i oczekiwań każdego grającego i nie ma jakiejś jednej recepty dla wszystkich. Ważne jest by instrument dość ściśle przylegał do naszego ciała, a nam wygodnie się na nim grało.

Prawidłowa pozycja ciała  

Przy grze na akordeonie bardzo ważna jest prawidłowa pozycja ciała. Na akordeonie gramy najczęściej w pozycji siedzącej, ale również i stojącej. Dlatego dobierając odpowiednie pasy warto mieć to też na uwadze. Są teraz dostępne różne dostępne mocowania i uprzęże, które bardzo dobrze potrafią rozłożyć ciężar instrumentu i nawet dłuższe granie na stojąco nie jest tak uciążliwe. Przy graniu w pozycji siedzącej wystarczą nam standardowe pasy. Siedząc na siedzisku pamiętajmy byśmy mieli odpowiednio też dopasowany do naszego wzrostu stołeczek czy krzesełko. Generalnie przyjmuje się, że w pozycji siedzącej kąt zgięcia stawu kolanowego powinien wynosić w okolicy 90° ze wskazaniem do lekkiego rozwarcia. Siedzimy na przedniej części siedziska, nigdy nie opieramy się o oparcie (jeżeli takie jest) i delikatnie pochylamy się do przodu. Czyli najkrócej ujmując to my pochylamy się z instrumentem do przodu a nie instrument leży na nas. 

 

Mocowanie i regulacja pasów

Regulacja pasów jak już wspomnieliśmy na wstępie jest sprawą bardzo indywidualną i uzależniona jest ona też od uchwytów jakie znajdują się przy instrumencie. Standardowo w większości przypadków takie uchwyty do pasów znajdują się u góry i dołu w części dyszkantowej od strony miechowej akordeonu. Do takiego uchwytu mocuje się zarówno pas prawy jak i lewy. W szkołach muzycznych często stosowano dodatkowe uchwyty, które umieszczane były po prawej stronie (na korpusie z tyłu klawiatury) do których przymocowano pas prawy. Takie rozwiązanie sprawiało, że pasy były od siebie w pewnej odległości dzięki czemu instrument jeszcze bardziej szczelnie mógł przylegać do korpusu grającego. Natomiast nie do końca taka opcja sprawdzała się przy grze na stojąco. W przypadku grania na stojąco zdecydowanie lepiej instrument układa się jak obydwa pasy wychodzą z jednego punktu usytuowanego na górze i dole zaraz przy miechu.

Pasy należy tak wyregulować by nasz instrument w miarę możliwości jak najlepiej do nas przylegał, a jednocześnie byśmy mieli pełną swobodę poruszania naszymi rękoma. Osobiście zalecam by prawy pas obciążający prawe ramię był nico dłużej wypuszczony w stosunku do lewego. Lewa strona powinna zdecydowanie bardziej ściśle przylegać do korpusu grającego. 

Dodatkowy pasek poprzeczny

Zwłaszcza osobom uczącym się zalecane jest by wykorzystali dodatkowy pasek poprzeczny tzw. łączniki do pasów. Pasek ten ma za zadanie spięcie obydwu pasów nośnych lewego i prawego. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze bardziej nasze ciało będzie ściślej i stabilniej zespolone z instrumentem.  

Pas basowy

Nie należy zapominać o pasie basowym, bez którego tak naprawdę gra na akordeonie byłaby niemożliwa. Ten pas ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem, dlatego warto zadbać o jego jakość. Kupując sprawdźmy z jakiego materiał został wykonany, jaka jest jego grubość itp. Nasza lewa ręka powinna swobodnie przemieszczać się z góry na dół wzdłuż instrumentu, ale jednocześnie być na tyle ścisła, by nam ręka nie latała pomiędzy instrumentem a pasem.

Podsumowanie

Kupując nowy instrument zazwyczaj pasy nośne otrzymujemy w komplecie razem z instrumentem. Niemniej są to najczęściej tylko te dwa pasy nośne (nie licząc oczywiście basowego) dlatego warto, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby początkujące by zaopatrzyły się w ten dodatkowy pasek poprzeczny. On znacząco ustabilizuje Wam instrument dzięki czemu wygodniej będzie Wam się ćwiczyło. Natomiast jeżeli pasy te, które producent dał Wam w komplecie są dla was niewygodne np.: za wąskie i się wbiją w ramiona lub materiał z jakiego został wykonany jest dla was nieprzyjazny, to wcale się nad nimi nie rozczulajcie, tylko wymienicie je na takie w jakich będziecie się czuć dobrze i wygodnie. Dobrze dobrane pasy znacząco poprawią komfort Waszego grania.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry