Garnitur skrzypcowo – altówkowy

Zobacz Akcesoria smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty smyczkowe w sklepie Muzyczny.pl

Pudło rezonansowe jest największym i najważniejszym elementem instrumentów akustycznych. Jest to swego rodzaju głośnik, w którym wybrzmiewają dźwięki generowane przez pociągnięcia strun smyczkiem, uderzenia młoteczkami w fortepianie, czy też szarpanie strun w przypadku gitary. To, co w przypadku instrumentów smyczkowych „ubiera” instrument i pozwala na założenie strun niezbędnych do wydobycia dźwięku nazywamy garniturem. Jest to zbiór najczęściej trzech (czasami czterech) elementów umieszczanych na skrzypcach czy altówce, złożony ze strunociągu, guzika, kołków, a w przypadku zestawów czteroelementowych również podbródka. Elementy te powinny być dopasowane do siebie kolorystycznie i wykonane z tego samego materiału.

Strunociąg (strunnik)

Jest to element garnituru odpowiedzialny za utrzymywanie strun od strony podbródka. Powinien być wyposażony w folgę, tj. żyłkę, która utrzymuje go na guziku i pozwala na odpowiednie napięcie strun. Strunociągi sprzedawane są osobno, wraz z folgą lub w całych kompletach garniturowych. To, co ma wpływ na dźwięk skrzypiec czy altówki to przede wszystkim materiał wykonania i waga strunnika. Należy również sprawdzić, czy po założeniu nie wchodzi on w drgania i nie powoduje hałasów, oraz czy duży nacisk na struny nie zmienia jego stabilności.

Podstawowe modele strunociągów podzielić możemy na dwie kategorie – drewniane, z otworami na struny lub mikrostroiki, oraz te z tworzywa sztucznego z wbudowanymi śrubkami do strojenia. Profesjonalni muzycy preferują te drewniane, z palisandru, bukszpanu, najczęściej z hebanu. Są one cięższe, jednak w przypadku tak małego instrumentu jakim są skrzypce, nie powoduje to żadnych problemów dźwiękowych. Dodatkowo mogą być zdobione innym kolorem prożka lub ornamentalnymi oczkami. Na rynku dostępne są także drewniane strunniki z wbudowanymi mikrostroikami (np. firmy Pusch), choć nie są one jeszcze aż tak popularne.

Strunociąg wykonany z hebanu

Strunociąg wykonany z hebanu, źródło: Muzyczny.pl

Guzik

Guzik to element niezwykle istotny – utrzymuje on całe napięcie jakie struny wywierają na instrument. Przez to musi być bardzo solidny i dobrze dopasowany, gdyż poluzowanie może mieć fatalne skutki dla instrumentu ale także dla muzyka -silne napięcie może wyrwać strunociąg i podstawek, a taki wypadek może nawet spowodować pęknięcia w płytach głównych skrzypiec czy altówki oraz upadek duszy. Guzik montowany jest w otworze na spodnim boczku skrzypiec, najczęściej pomiędzy ich klejeniem. W przypadku wiolonczeli i kontrabasu to właśnie w tym miejscu znajduje się nóżka. Jeśli nie jesteśmy przekonani czy guzik jest odpowiednio wpasowany do instrumentu, najlepiej skonsultować to z lutnikiem lub doświadczonym muzykiem.

Guzik skrzypcowy

Guzik skrzypcowy, źródło: Muzyczny.pl

Kołki

Kołki to cztery elementy naciągające struny, umiejscowione w otworach w główce instrumentu, pod ślimakiem. Służą one również do strojenia instrumentu. Dwa lewe kołki skrzypcowe odpowiedzialne są za struny G i D, prawe za A i E (analogicznie w altówce C, G, D, A). Posiadają mały otworek na wylot, w który wkłada się strunę. Charakteryzują się twardością materiału i dużą wytrzymałością, dlatego też wykonywane są prawie wyłącznie z drewna. Posiadają różne kształty oraz zdobienia, na rynku dostępne są również piękne, ręcznie rzeźbione kołki z kryształkami. Najważniejsze jest jednak, aby po założeniu strun stabilnie „siedziały” w otworze. Oczywiście w razie nieprzewidzianych wypadków kołki można uzupełniać również na sztuki, jeśli odpowiednio zatroszczymy się o ich dopasowanie do zestawu. Jeśli spadają lub zdarza im się utknąć, zalecam przeczytanie artykułu o problemach przy strojeniu instrumentu.

Kołek do skrzypiec

Kołek do skrzypiec, źródło: Muzyczny.pl

Ze względu na dopasowanie estetyczne garnitury skrzypcowo-altówkowe bardzo często sprzedawane są w kompletach. Jednym z nim jest bardzo atrakcyjny a la Schweizer wykonany z bukszpanu, z ozdobnym białym prożkiem u kulkami przy kołkach i guziku.

Wybór garnituru w przypadku muzyków początkujących to kwestia prawie wyłącznie estetyczna. To, co wpływa na dźwięk w garniturze to rodzaj strunociągu, jednak te różnice na początku nauki będą właściwie niezauważalne, jeśli tylko zaopatrzymy się w sprzęt dobrej jakości. Profesjonalni muzycy preferują dobór akcesoriów częściami, aby lepiej sprawdzić indywidualne dopasowanie akcesoriów do mistrzowskiego instrumentu.

Nową ciekawostką na rynku są kołki firmy Wittner wykonane z nowo opracowanego tworzywa Hi-tec i stopu metali lekkich. Dzięki materiałowi odporne są one na zmiany klimatyczne, a przekładnia do nawijania strun ogranicza tarcie kołków o otwory w główce. Ich komplet może kosztować nawet 300 złotych, lecz na pewno jest godny polecenia dla muzyków, którzy dużo podróżują.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry